Azərbaycanın və Bosniya və Herseqovinanın Xarici İşlər nazirləri arasında telefon danışığı olub
Oktyabrın 15-də qarşı tərəfin təşəbbüsü əsasında Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov və Bosniya və Herseqovinanın Xarici İşlər naziri xanım Bisera Turkoviç arasında telefon danışığı baş tutub.
Nazir Ceyhun Bayramov, Ermənistanın Azərbaycana qarşı yeni təcavüzü, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən mülki şəxslərin və infrastrukturların, o cümlədən münaqişə zonasından uzaqda yerləşən şəhər və rayonların atəşə tutulması, Gəncə şəhərinə edilən raket zərbələri barədə həmkarına məlumat verib. Dinc əhalinin qəsdən hədəf alınması nəticəsində 47 mülki şəxsin öldüyü və 222 nəfərin ağır yaralandığı qarşı tərəfin diqqətinə çatdırılıb. Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistanın humanitar atəşkəsi kobud şəkildə pozduğunu bildirib və Ermənistanın atəşkəsə riayət etməsinin yalandan başqa bir şey olmadığını qeyd edib. Bölgədəki mövcud vəziyyətə görə tam məsuliyyətin Ermənistanın üzərinə düşdüyü vurğulanıb.
Bosniya və Herseqovinanın Xarici İşlər naziri Bisera Turkoviç, azərbaycanlı mülki şəxslərin öldürülməsi ilə bağlı ciddi narahatlığını və dərin kədərini ifadə edib və bununla əlaqədar olaraq Azərbaycan xalqına başsağlığı verib. B.Turkoviç Bosniya və Herseqovinanın Azərbaycanın haqlı mövqeyini dəstəklədiyini vurğulayıb və münaqişənin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələri çərçivəsində həll edilməli olduğunu qeyd edib.

Azerbaijani FM discusses current situation in Nagorno-Karabakh with his Bosnia-Herzegovina counterpart
On 16 October 2020, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov held a telephone conversation with the Minister of Foreign Affairs of Bosnia and Herzegovina Bisera Turković upon the initiative of the other side.
Minister Jeyhun Bayramov, informed his colleague on the new act of aggression of Armenia against Azerbaijan, shelling the civilians and civilian infrastructures, including the towns and districts located far from the conflict zone, rocket firing at Ganja city by the armed forces of Armenia. He stressed that as a result of deliberate targeting of the peaceful population 47 civilians were killed and 222 seriously injured. Minister Jeyhun Bayramov emphasized that Armenia grossly violates the humanitarian ceasefire and demonstrates that Armenia’s adherence to the ceasefire is nothing other than utter falsehood. He noted that Armenia bears full responsibility for the escalation in the region.
Minister Bisera Turković expressed her serious concern and deep sorrow on the killing of the Azerbaijani civilians and presented her condolences to the People of Azerbaijan. She underlined the support of Bosnia and Herzegovina to the just position of Azerbaijan and reiterated that the conflict should be settled based on the territorial integrity of Azerbaijan and the relevant resolutions of the United Nations Security Council.