BMT Baş katibi Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən humanitar atəşkəsin pozulması barədə məlumatlandırılıb
Oktyabrın 16-da Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov və BMT Baş katibi Antonio Quterreş arasında telefon danışığı baş tutub.
Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov bölgədəki cari vəziyyət və Ermənistanın silahlı qüvvələri tərəfindən humanitar atəşkəsin pozulması barədə BMT Baş katibinə məlumat verib. Nazir Ermənistan silahlı qüvvələrinin azərbaycanlı mülki əhalini və mülki infrastrukturu, həmçinin münaqişə zonasından uzaq yerləşən şəhərləri məqsədyönlü şəkildə atəşə tutduğunu vurğulayıb. O, humanitar atəşkəsin elan edilməsindən 13 saat sonra Azərbaycanın ikinci ən böyük şəhəri olan Gəncənin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən raket atəşinə tutulduğunu bildirib. Nazir bu günə kimi 47 mülki şəxsin həyatını itirdiyini və 222 nəfərin isə yaralandığını qeyd edib.
Nazir Ceyhun Bayramov bölgədə vəziyyətin gərginləşməsi ilə bağlı məsuliyyətin tam şəkildə Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərinə düşdüyünü bildirib.
BMT Baş katibi Antonio Quterreş bölgədə gərginliyin artması və mülki şəxslərin öldürülməsi ilə bağlı ciddi narahatlığını ifadə edib. O, humanitar atəşkəsə riayət edilməsinin vacibliyini vurğulayıb. BMT Baş katibi, həmçinin münaqişənin siyasi yolla həllinin zəruriliyini qeyd edib.

Jeyhun Bayramov informs UN Secretary General about violation of humanitarian ceasefire by armed forces of Armenia
On October 16, 2020, the telephone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the UN Secretary General António Guterres.
Foreign Minister Jeyhun Bayramov informed the UN Secretary General about the current situation in the region and violation of the humanitarian ceasefire by the armed forces of Armenia.
Minister stressed that the armed forces of Armenia deliberately and indiscriminately shelling the Azerbaijani civilians and civilian infrastructure, as well as the towns located far from the conflict zone.
He emphasized that 13 hours after the establishment of the humanitarian ceasefire the second largest city of Azerbaijan Ganja came under missile attack by the armed forces of Armenia. Minister highlighted that until now 47 civilians killed and 222 civilians injured as a result of shelling by Armenia.
Minister Jeyhun Bayramov noted that all responsibility for the escalation in the region lies with the political-military leadership of Armenia.
UN Secretary General António Guterres expressed his concern over the increased tensions in the region and the killing of civilians. He emphasized the importance of respecting the humanitarian ceasefire. UN Secretary General also noted the necessity of finding the political solution to the conflict.