Çexiyanın Xarici İşlər naziri Ermənistanın Azərbaycana qarşı son hərbi təxribatları barədə məlumatlandırılıb
Oktyabrın 15-də qarşı tərəfin təşəbbüsü əsasında Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Çex Respublikasının Xarici İşlər naziri Tomas Petriçek arasında telefon danışığı olub.
Telefon danışığı zamanı nazir Ceyhun Bayramov çexiyalı həmkarına Ermənistan silahlı qüvvələrinin humanitar atəşkəsi pozmaqda davam etməsi barədə məlumat verib. Münaqişə zonasından uzaqda yerləşən Azərbaycan şəhərlərinin, dinc əhalinin, mülki infrastrukturun məqsədyönlü şəkildə atəşə tutulması, Gəncəyə raket hücumu və onun ağır nəticələri Çexiya Xarici İşlər nazirinin diqqətinə çatdırılıb. Ermənistanın Azərbaycana qarşı yeni təcavüzü nəticəsində 43 mülki şəxsin həlak olduğu və 218 mülki şəxsin yaralandığı vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin həmsöhbətinə Ermənistanın Azərbaycan mülki vətəndaşlarına və infrastrukturlarına qarşı növbəti raket hücumlarının qarşısının alındığı barədə məlumat verib, Azərbaycanın özünümüdafiə hüququ çərçivəsində hərəkət etdiyini bildirib. Bildirib ki, bölgədəki mövcud vəziyyətə görə tam məsuliyyət Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərinə düşür.
Çexiyanın Xarici İşlər naziri Tomas Petriçek mülki insanların ölümü ilə bağlı ciddi narahatlığını ifadə edib. O, atəşkəsə riayət olunmasının və tərəflər arasında danışıqların bərpa edilməsinin vacibliyini vurğulayıb.

Jeyhun Bayramov informed his Czech colleague of continuous violation of humanitarian ceasefire by armed forces of Armenia
On October 15, 2020, a telephone conversation took place between Minister Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the Czech Republic Tomáš Petříček upon the initiative of the other side.
Minister Jeyhun Bayramov informed his Czech colleague of the continuous violation of the humanitarian ceasefire by the armed forces of Armenia. The deliberate shelling of Azerbaijani cities, peaceful population, civilian infrastructures situated far from the conflict zone, a heinous missile attack on Ganja causing serious casualties were brought to the attention Czech Foreign Minister. It was underlined that as a result of new aggression by Armenia against Azerbaijan 43 civilians were killed and 218 civilians were injured.
Minister Jeyhun Bayramov also informed his interlocutor on the recent prevention of another missile attacks by Armenia against the Azerbaijani civilians and infrastructures stating that Azerbaijan acted within its right to self-defense. He emphasized that full responsibility for the current situation in the region is on the political-military leadership of Armenia.
Foreign Minister Tomáš Petříček expressed his serious concern over the loss of civilian lives. He stressed the importance of respecting the ceasefire and restoring negotiations between the sides.