Nazirlə britaniyalı həmkarı arasında telefon danışığı olub
Oktyabrın 15-də Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Böyük Britaniyanın Avropa Qonşuluğu və Amerika bölgəsi üzrə Dövlət Naziri Vendi Morton arasında telefon danışığı olub.
Telefon danışığı zamanı nazir Ceyhun Bayramov həmkarına Moskvada razılaşdırılmış humanitar atəşkəsin Ermənistan tərəfindən pozulmasının davam etdiyi barədə məlumat verib. Nazir Azərbaycanın münaqişə zonasından çox uzaqda yerləşən mülki əhalisinin və infrastrukturlarının, şəhərlərinin məqsədyönlü şəkildə hədəfə alındığını, Gəncəyə edilən raket hücumlarının dinc əhali arasında ciddi itkilərə səbəb olduğunu vurğulayıb. Nazir oktyabrın 15-də səhər Azərbaycanın Tərtər rayonunun yenidən Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən atəşə tutulduğunu, artilleriya atəşi nəticəsində 3 mülki şəxsin həyatını itirdiyini və 5 nəfərin ağır yaralandığını qeyd edib.
Ermənistan tərəfindən insanlığa qarşı törədilən bu cinayətləri qətiyyətlə qınayan nazir Ceyhun Bayramov Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin bu cinayət əməllərinə görə tam məsuliyyət daşıdığını vurğulayıb.
Nazir Vendi Morton mülki insan tələfatı ilə bağlı ciddi narahatlığını ifadə edib, gərginliyin azaldılmasının və atəşkəsə hörmət edilməsinin vacibliyini vurğulayıb. O, münaqişənin danışıqlar yolu ilə həllinin vacibliyini qeyd edib.

Azerbaijan, UK Minister for European Neighbourhood and Americas hold phone talk
On October 15, 2020, a telephone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov and Parliamentary Under-Secretary of State, the Minister for European Neighborhood and the Americas of the United Kingdom, Wendy Morton.
Minister Jeyhun Bayramov informed his counterpart on the continuous violation by Armenia of the humanitarian ceasefire agreed in Moscow. Minister stressed the indiscriminate targeting of the Azerbaijani civilian population and infrastructures, cities, located far from the conflict zone, missile attacks on Ganja causing serious casualties among peaceful population. Also, Minister noted that this morning Tartar region of Azerbaijan was again targeted by the armed forces of Armenia and as a result of artillery shelling 3 civilians killed and 5 seriously wounded.
Firmly condemning these crimes against humanity by Armenia, Minister Jeyhun Bayramov stressed that the political-military leadership of Armenia bears full responsibility for these criminal acts.
Minister Wendy Morton expressed her serious concern over the loss of civilian lives. She underlined the importance of decreasing the tensions and respecting the ceasefire. Minister Wendy Morton highlighted the necessity of a negotiated settlement of the conflict.