Ceyhun Bayramov bölgədəki son vəziyyətlə bağlı iranlı həmkarını məlumatlandırıb
Oktyabrın 15-də Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov və İran İslam Respublikasının Xarici İşlər naziri Məhəmməd Cavad Zərif arasında telefon danışığı bağ tutub.
Nazir Ceyhun Bayramov bölgədəki son vəziyyətlə bağlı iranlı həmkarını məlumatlandırıb. O qeyd edib ki, Moskva görüşündə əldə edilmiş humanitar atəşkəs razılığına baxmayaraq, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən münaqişə zonasından uzaqda yerləşən Azərbaycan şəhərlərinin, dinc əhalinin, mülki infrastrukturların məqsədyönlü şəkildə atəşə tutulması davam etdirilir. Nazir vurğulayıb ki, Gəncəyə edilmiş raket hücumları da daxil olmaqla, Ermənistan tərəfindən həyata keçirilən məqsədyönlü hücumlar dinc əhali arasında ciddi itkilərə səbəb olub. Nazir, bu gün səhər Azərbaycanın Tərtər bölgəsinin yenidən Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən atəşə tutulduğunu və artilleriya atəşi nəticəsində 3 mülki şəxsin həyatını itirdiyini və 5 nəfərin ağır yaralandığını qeyd edib.
Nazir Ceyhun Bayramov, Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin bu müharibə cinayətlərinə görə tam məsuliyyət daşıdığını vurğulayıb.
Nazir Məhəmməd Cavad Zərif bölgədə gərginliyin artması və mülki insan tələfatı ilə bağlı ciddi narahatlığını ifadə edib. O, qonşu dövlət İranın bölgədə sülh və sabitliyin təmin olunmasında maraqlı olduğunu və münaqişənin sülh yolu ilə həllinin vacibliyini vurğulayıb.

Minister Jeyhun Bayramov informs his Iranian colleague on latest situation in region
On October 15, 2020, a telephone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Mohammad Javad Zarif.
Minister Jeyhun Bayramov informed his Iranian colleague on the latest situation in the region. He noted that despite the humanitarian ceasefire reached during the meeting in Moscow, the Armenian armed forces continue shelling the Azerbaijani civilian population and infrastructures, cities, located far from the conflict zone. Minister stressed that such indiscriminate targeting of civilians using rockets and artillery, including missile attacks on Ganja, caused serious casualties among the peaceful population. Minister particularly noted that this morning Tartar region of Azerbaijan was again targeted by the armed forces of Armenia and as a result of artillery shelling 3 civilians killed and 5 seriously wounded.
Minister Jeyhun Bayramov stressed that the political-military leadership of Armenia bears full responsibility for these war crimes.
Foreign Minister Mohammad Javad Zarif expressed his serious concern over the escalation in the region and the loss of civilian lives. Minister stressed that Iran as the neighboring country is interested in ensuring peace and stability in the region and underlined the importance of a peaceful solution to the conflict.