Ermənistan tərəfindən Azərbaycana qarşı növbəti hücum gərginliyin artırılması üçün həyata keçirilən dağıdıcı siyasətin növbəti təzahürüdür
Ermənistanın xarici işlər naziri Zohrab Mnatsakanyanın Rusiya Federasiyasına rəsmi səfəri çərçivəsində verdiyi açıqlamada ənənəvi olaraq həqiqətə uyğun olmayan bir sıra məqamlar əksini tapır. Bu məqamlar Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ətrafında vəziyyəti yanlış təqdim etmək və beləliklə, beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini yayındırmaq məqsədini güdür.
Bununla əlaqədar olaraq Azərbaycan XİN-i xatırladır ki, Ermənistanın hazırkı siyasi-hərbi rəhbərliyi son 2 ildə münaqişə ətrafında vəziyyəti gərginləşdirmək üçün məqsədyönlü şəkildə addımlar atır. Bu addımlar danışıqlar prosesinə ciddi xələl gətirən və onu çıxılmaz vəziyyətə salan təxribat xarakterli bəyanatlardan və digər tədbirlərdən ibarətdir. Onların arasında Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünün qanunsuz nəticələrini və Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin davamlı hərbi işğalını möhkəmləndirmək üçün çoxsaylı praktik addımlar yer alır. Bunun ən bariz nümunələri “Qarabağ Ermənistandır, nöqtə” ifadəsi, “yeni ərazilər üçün yeni müharibə” hərbi konsepsiyası, 2020-ci ilin iyul ayında Azərbaycan-Ermənistan sərhədinin Tovuz istiqamətində hərbi təxribat, işğal olunmuş ərazilərdə Livan ermənilərinin məskunlaşdırılması fəaliyyətidir.
Ermənistanın silahlı qüvvələri tərəfindən sentyabrın 27-də Azərbaycana qarşı növbəti hücum gərginliyin artırılması üçün həyata keçirilən dağıdıcı siyasətin növbəti təzahürüdür. Suveren dövlət olaraq Azərbaycan Respublikası BMT Nizamnaməsinin 51-ci maddəsinə əsasən, özünümüdafiə hüququ çərçivəsində müvafiq addımlar atıb. Nəticədə bir sıra Azərbaycan əraziləri Ermənistanın işğalından azad edilib. Təəssüf ki, erməni tərəfi ənənəvi olaraq terror taktikasına əl ataraq münaqişə zonasından uzaq məsafədə yerləşən məntəqələr və insanlar də daxil olmaqla, Azərbaycanın dinc əhalisini və mülki infrastrukturunu intensiv atəşə tutur. Sentyabrın 27-dən etibarən Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşi nəticəsində 42 azərbaycanlı mülki şəxs həlak olub və 206 nəfər yaralanıb, 1479 ev, 66 çoxmənzilli yaşayış binası və 241 infrastruktur obyekti dağıdılıb.
Xoşməramlı niyyətini nümayiş etdirən Azərbaycan tərəfi Rusiya Federasiyasının müraciətlərinə müsbət reaksiya göstərdi, 3 nazirin Moskva görüşünə qatıldı və orada konstruktiv şəkildə danışıqlar apardı. Azərbaycan tərəfi iclasda razılaşdırılmış humanitar atəşkəsə sadiqliyini elan etdi və silahlı qüvvələrinə müvafiq təlimat verdi.
Lakin Ermənistan tərəfi çox fərqli bir yol seçdi. Onun silahlı qüvvələri Azərbaycanın Tərtər rayonu, Suqovuşan ərazisi yaxınlığında erməni hərbçilərinin cəsədlərini toplayan Azərbaycan həkim qrupuna minaatandan atəş açdı. Nəticədə Azərbaycan bir tibb işçisi ağır yaralandı. Bundan əlavə, oktyabrın 11-i gecə saat 2-də Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri olan Gəncəyə ballistik raket atdı. Raket çoxmərtəbəli yaşayış binasını yerlə-yeksan etdi, 10 mülki şəxs həyatını itirdi və uşaqlar da daxil olmaqla çox sayda xəsarət alanlar oldu.
Ermənistanın Moskva görüşündən sonrakı diplomatik hərəkətləri də göz qarşısındadır. Moskva görüşünün yekun bəyanatı mövcud danışıqlar formatına sadiqliyi bir daha təsdiqləyir və təməl prinsiplər əsasında mahiyyət üzrə danışıqların başlanılmasını ehtiva edir. Azərbaycan tərəfi ən qısa zamanda danışıqlara başlamağa hazır olduğunu bəyan etdi. Ermənistan tərəfi öz növbəsində dərhal Moskva görüşünün bəyanatını birtərəfli və qeyri-dəqiq təfsir edən, öz müqəddəratını təyinetmə və Ermənistanın Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yaratdığı qanunsuz rejimin tanınması şüarlarını əks etdirən bəyanatlar verməyə başladı.
Azərbaycan tərəfi beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin, ATƏT-in qərarlarının, eləcə də Moskva görüşünün bəyanatının müddəalarını pozduğu üçün bu cür yanaşmanı tamamilə qeyri-konstruktiv hesab edir.

Armenian attack against Azerbaijan is another step in this destructive policy of escalation
The statement made by Zohrab Mnatsakanyan, Minister of Foreign Affairs of Armenia, during his official visit to the Russian Federation contains a number of traditionally incorrect points. These points are designed to misrepresent the situation around the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and thus to mislead the international community.
In this connection, the MFA of Azerbaijan is obliged to remind that the present political-military leadership of Armenia for the past 2 years has been taking steps intentionally and deliberately to escalate the situation around the conflict. These steps included provocative statements and other measures that seriously undermined the negotiation process and brought into a deadlock. They also included numerous practical actions to consolidate the illegal results of aggression by Armenia against Azerbaijan and continued military occupation of Azerbaijan’s internationally recognized territories. The most obvious examples include the “Karabakh is Armenia, period” statement, the “new war for new territories” military concept, a military provocation at the Tovuz direction of the Azerbaijan-Armenia border in July 2020, a campaign to settle the Lebanese Armenians in the occupied territories.
The attack launched against Azerbaijan by the armed forces of Armenia on 27 September is another step in this destructive policy of escalation. As a sovereign state, the Republic of Azerbaijan took relevant steps within its right to self-defense under Article 51 of the UN Charter. As a result, a number of Azerbaijani territories were liberated from Armenia’s occupation. Regretfully, Armenia resorted to the traditional terror tactics, launching massive shelling the peaceful population and civilian infrastructure of Azerbaijan, including those located at a great distance from the conflict zone. Since 27 September, 42 Azerbaijani civilians were killed and 206 wounded by fire opened by the armed forces of Armenia, as well as 1479 houses, 66 residential buildings, and 241 civil facilities destroyed.
Showing its goodwill, Azerbaijan reacted positively to the appeals by the Russian Federation, attended the Moscow meeting of 3 Ministers, and negotiated there in a constructive manner. Azerbaijan declared its commitment to the humanitarian ceasefire agreed upon at the meeting and instructed its Armed Forces accordingly.
Armenia, however, chose a very different path. Its armed forces opened mortar fire at the Azerbaijani medical team collecting bodies of Armenian military personnel in the vicinity of Suqovushan, Tartar district of Azerbaijan. As a result, Azerbaijani medical personnel was wounded heavily. Furthermore, at 2 am on 11 October armed forces of Armenia launched a ballistic missile on Ganja, Azerbaijan’s second-largest city. The missile hit and destroyed a multi-floor residential building. 10 civilians were killed and many more injured, including children.
Armenia’s diplomatic actions in the aftermath of the Moscow meeting are also quite revealing. The final statement of the Moscow meeting reaffirmed the commitment to the existing negotiation format and envisaged the start of substantive talks upon the basic principles. Azerbaijan declared its readiness to engage in the talks at the soonest. In its turn, Armenia immediately started issuing statements, which reflected a one-sided and inaccurate interpretation of the Moscow meeting statement, repeating slogans of self-determination and recognition of the illegal regime established by Armenia in the occupied territories of Azerbaijan.
Azerbaijan finds such an approach to be completely non-constructive, as it violates the letter and spirit of the norms and principles of international law, the UNSC resolutions, OSCE decisions, as well as provisions of the Moscow meeting statement.