Nazirlə rusiyalı həmsədr arasında telefon danışığı olub
Oktyabrın 11-də Azərbaycan tərəfinin təşəbbüsü ilə Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun ATƏT-in Minsk qrupunun Rusiyadan olan həmsədri İqor Popov arasında telefon danışığı olub.
Nazir Ceyhun Bayramov humanitar atəşkəsin müəyyən olunduğu vaxtdan sonra belə Ermənistanın azərbaycanlı mülki şəxsləri və obyektləri qəsdən atəşə tutmaqda davam etdiyi barədə qarşı tərəfə məlumat verib. Nazir humanitar atəşkəsin müəyyən olunduğu vaxtdan bir neçə saat sonra Ermənistan silahlı qüvvələrinin cəbhənin Hadrut və Cəbrayıl istiqamətlərində etdiyi hücum cəhdi, erməni əsgərlərinin cəsədlərini yığan və üzərinə aydın şəkildə ağ bayraq sancılan sanitar maşının Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən atəşə tutulması və təmas xəttindən uzaq yerləşən Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri olan Gəncə şəhərinin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən raket atəşinə məruz qalmasını diqqətə çatdırıb. Nazir Gəncəyə edilən hücum nəticəsində 9 mülki şəxsin həlak olduğunu, həmçinin aralarında azyaşlı uşaqlar olmaqla, 35 nəfərin yaralandığını diqqətə çatdırıb.
Nazir bölgədə yaranmış vəziyyətə görə tam məsuliyyətin Ermənistan siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərində olduğunu bildirib.
ATƏT-in Minsk qrupunun rusiyalı həmsədri İqor Popov yaranmış vəziyyətlə bağlı narahatlığını ifadə edib və əldə olunmuş Moskva razılaşmasının şərtlərinə riayət edilməsinin vacibliyini vurğulayıb.

On October 11, 2020, on the initiative of the Azerbaijani side, a telephone conversation took place between Minister Jeyhun Bayramov and OSCE Minsk Group co-chair of Russia Igor Popov.
Minister Jeyhun Bayramov informed the other side that Armenia continues to deliberately fire on Azerbaijani civilians and civilian objects even after the humanitarian ceasefire was established. Minister draw the attention of his interlocutor to the attempted attack of the Armenian armed forces in the direction of Hadrut and Jabrayil a few hours after the establishment of the humanitarian ceasefire, the shooting by the Armenian armed forces of a sanitary medical vehicle, clearly marked with a white flag, collecting the bodies of Armenian soldiers and shelling of Ganja, the second largest city in Azerbaijan and far beyond the frontline, with rocket fire by the Armenian armed forces.
Minister noted that the full responsibility for the situation in the region lies with the Armenian political and military leadership.
Russia's co-chair of the OSCE Minsk Group Igor Popov expressed regret over the situation and stressed the importance of ensuring the ceasefire.
The Russian co-chair of the OSCE Minsk Group, Igor Popov, expressed his concerns over the situation and stressed the importance of compliance with the terms of the Moscow agreement.