Sumqayıt Dövlət Dram Teatrından Silahlı Qüvvələrə Yardım Fonduna dəstək
Bu gün biz Azərbaycan tarixinin ən parlaq və şərəfli səhifəsini yaşayırıq. O səhifəni Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə şanlı Ordumuz yazır. Ölkə başçısı İlham Əliyev düşmənə, dünyaya, ikili standartlardan qaça bilməyən bəzi dövlətlərə və təşkilatlara sərt münasibətini bildirməklə Azərbaycanın siyasi iradəsini və hərbi qüdrətini göstərdi.
Ali Baş Komandanın rəvan çıxışları, həqiqəti çatdırma üslubu, faktları zamanında səsləndirməsi və ən başlıcası, milli dövlətçilik sevgisi opponentlərin aciz duruma düşməsinə səbəb olur. Sumqayıt Dövlət Dram Teatrının kollektivi Ali Baş Komandanı, qəhrəman əsgərlərimizin hər zaman yanındadır.
Teatrın rəhbərliyi və kollektivi adından Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrə Yardım Fonduna ianə edilib. Bildirilib ki, bu kiçik köməklə kollektivin ürəyi zəfər yürüşünə çıxmış əsgər və zabitlərlə birgə döyünür.

We are currently living through the brightest and most glorious stage of the history of Azerbaijan, penned by our valiant Army under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief. Head of State Ilham Aliyev has put forward Azerbaijan’s political will and military prowess, by demonstrating a resolute stance towards the enemy, the entire world, and certain states and organizations that cannot but live by double standards.
Our Supreme Commander’s eloquent speeches, his style of delivering the truth, the timely presentation of facts, and, most importantly, his love for his state and nation, have rendered the opponents helpless. The troop at Sumgait State Drama Theatre always stands by the Supreme Commander-in-Chief and our heroic soldiers.
The management and staff at the theatre have donated to the Armed Forces Relief Fund of the Republic of Azerbaijan. The theatre reports that this little token is the manifestation of the troop’s support for our army and that their hearts beat along our soldiers and officers, who are on a victory march.