Finlandiya Azərbaycanlılarının koordinatoru və Finlandiyada yaşayan azərbaycanlıların təşəbbüsü ilə paytaxt Helsinki şəhərində bu ölkə parlamentinin qarşisında, "Ermənistan dövlətinin mülki Azərbaycan əhalisinə təcavüzünə dur deyək" adlı dinc aksiya keçirilib.
Əvvəlcə Finlandiyanın Baş Naziri Sanna Marinə, rəhbər Sosial-Demokratik partiyanın parlament qrupunun rəhbərinə və üzvilərinə, Avropa məsələləri və Əmlakın İdarəetmə naziri Tytti Tuppurainenə, Finlandiya parlamentinin İsveç, Yaşıllar partiyalarının rəhbərləri və üzvilərinə, habelə ölkənin Xarici İşlər naziri Pekka Haavistoya müraciət-məktub oxunub.
Məktubda, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın cəbhə bölgəsindən uzaqda yerləşən Gəncə şəhərini və digər yaşayış məntəqələrini ağır artilleriya qurğularından və raketlərdən mütəmadi olaraq atəşə tutması nəticəsində dinc əhali arasında baş vermiş ölüm, yaralanma halları və mülki obyektlərin dağıntılara məruz qalmasına dair kəskin etiraz bildirilib.
Aksiyada Finlandiya Azərbaycanlıları Cəmiyyətinin hüquqşünası Gülzar İsmayıl Finlandıya mətbuatında Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin birtərəfli işıqlandırıldığını qeyd edərək, yerli jurnalistlərdə problemin tarixi haqqında kifayət qədər məlumatın olmadığını vurğulayıb.
Daha sonra Finlandiya Azərbaycanlılarının koordinatoru Ülviyyə Cabbarova və Finlandiya Azərbaycanlılarının diaspor fəalı Leylı Hüseynova çıxış edərək, 1993-cü ildə Ermənistanın Dağlıq Qarabağ və ona sərhəd olan 7 rayonu ışğal etdiyini və BMT və digər beynəlxalq təşkilatların işğal edilmiş ərazilərin dərhal azad edilməsı haqqında qəbul etdikləri beynəlxalq qətnamə və sənədlərə baxmayaraq Ermənistanın ışğalçılıq siyasətini davam etdirdiyini diqqətə çatdırıblar.
Cari il sentyabr 27-dən etibarən Ermənistan ordusunun atəşkəs rejımini kobud şəkıldə növbətı dəfə pozduğunu və Azərbaycan Ordusunun düşmənə layiqlı cavab verdiyini qeyd edən çıxışçılar deyib: “Yaranmış vəziyyətdə Azərbaycan Ordusu öz torpaqlarında Ermənistanın işğalçı ordusu ilə müharibə etmək məcburiyyətində qalıb. Bundan sonra oktyabrın 10-da saat 12.00-dən etıbarən elan edılən humanitar atəşkəs rejimini Ermənistan tərəfi kobud şəkildə pozaraq oktyabrın 11-də gecə saat 02.00 radələrində Azərbaycanın Gəncə şəhərini raket atəşinə tutması nəticəsində 10 mülki şəxs ölüb, 30-dan çox insan yaralanıb”. Qeyd olunub ki, bu addımlarla Ermənistan 1949-cu il Cenevrə konvensiyalarının, 1954-cü il Haaqa Konvensiyasının şərtlərını və beynəlxalq hüququn qəbul edılmiş ümumı normalarını kobud şəkıldə pozub.
Natiqlər Finlandiyada yaşayan azərbaycanlılar adından Finlandiya parlamentinə, ATƏT-in Finlandiya üzrə təmsılçisinə, dünya ictimaiyyətinə və beynəlxalq təşkilatlara səslənərək, Ermənistan dövlətinin Azərbaycanın mülki əhalisinə qarşı törətdiyi bu təcavüzü dayandırması, Ermənistanin işğal etdiyi Azərbaycan torpaqlarını tərk etməsinə daha tutarlı addımlar atmağa çağırıblar.
Qeyd edək ki, tədbirdə ingilis, fin və Azərbaycan dilində “Qarabağ Azərbaycandır”, “Yaşasın Azərbaycan”, “Erməni işğalçıları Qarabağı tərk edin” və s. şüarlar səsləndirilib.

Azerbaijani Diaspora Holds Peaceful Protest in front of Finnish Parliament
The coordinator of Azerbaijanis in Finland and Azerbaijanis living in Finland initiated a peaceful protest ‘Stop the Armenian aggression against the Azerbaijani civilian population’ in front of the Finnish parliament in the capital Helsinki.
They first read out a letter of appeal to the Prime Minister of Finland Sanna Marin, head, and members of the parliamentary group of the leading Social Democratic party, Minister of European Affairs and Ownership Steering Tytti Tuppurainen, heads and members of Swedish People’s and Green League parties, as well as the Minister for Foreign Affairs Pekka Haavisto.
The letter speaks of the strong protest of our compatriots in Finland against the deaths and injuries among civilians and the destruction of civilian infrastructure due to heavy artillery and rocket firing by the Armenian armed forces at the city of Ganja and other Azerbaijani settlements away from the frontline.
Gulzar Ismayil, lawyer at the Society of Finnish Azerbaijanis, noted that the Finnish media was displaying a partisan view while covering the Nagorno-Karabakh conflict, adding that the local journalists were not sufficiently aware of the history of the problem.
Ulviyya Jabbarova, the coordinator of Finnish Azerbaijanis, and Leyli Huseynova, a diaspora activist, spoke next of Armenia occupying Nagorno-Karabakh and the adjacent seven districts in 1993 and continuing their policy of occupation disregarding the international resolutions and documents adopted by the UN and other international organizations on immediate withdrawal from the occupied territories.
The speakers noted that the Armenian army grossly violated the ceasefire regime once again as of 27 September and the Azerbaijani Army retaliated worthily: ‘The Azerbaijani Army has been forced to wage war against the occupying Armenia on its own land in the current situation. As the humanitarian regime was established as of 12 on 10 October, the Armenian side grossly violated the regime around 2 AM on 11 October and shelled the Azerbaijani city of Ganja, killing 10 civilians, and injuring over 30 more.’ They noted that Armenia has thus grossly breached the 1949 Geneva Conventions, the 1954 Hague Convention, and the generally accepted norms of international law.
The speakers called on the Finnish parliament, the OSCE representative in Finland, the international community, and organizations on behalf of the Azerbaijanis in Finland, to stop the aggression by the Armenian state against the Azerbaijani civilian population and take more visible steps for the withdrawal of Armenia from the occupied lands of Azerbaijan.
The participants of the protest also chanted ‘Karabakh is Azerbaijan!’, ‘Long live Azerbaijan’, ‘Armenian invaders, leave Karabakh’, and other slogans at the event in English, Finnish, and Azerbaijani.