Ceyhun Bayramovun Cozef Borel ilə telefon danışığında bölgədəki mövcud vəziyyətlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının xarici və təhlükəsizlik məsələləri üzrə ali nümayəndəsi Cozef Borel ilə telefon danışığı olub.
Tərəflər arasında bölgədə mövcud olan vəziyyətlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov bölgədəki son gərginliklə bağlı məlumat verib. O, Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın mülki şəxslərinin və infrastrukturunun məqsədli şəkildə hədəfə alınmasını, o cümlədən ölkənin ikinci böyük şəhəri olan Gəncə şəhərinin raket atəşinə tutulmasını qeyd edib. Ermənistanın mülki şəxsləri atəşə tutması nəticəsində baş vermiş itkilərlə bağlı qarşı tərəfə məlumat verən nazir bu günədək 24 azərbaycanlı mülki şəxsin qətlə yetirildiyini, 111 nəfərin isə yaralandığını bildirib. Vurğulanıb ki, bölgədəki gərginliyin tam məsuliyyəti Ermənistan rəhbərliyinin üzərindədir.
Cozef Borel bölgədə gərginliyin alovlanmasının ciddi narahatlıq doğurduğunu qeyd edib.
Nazir Ceyhun Bayramov vurğulayıb ki, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquqa riayət olunması, o cümlədən BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin yerinə yetirilməsi vacibdir.

Глава МИД Азербайджана провел телефонный разговор с Верховным представителем ЕС
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов провел накануне телефонный разговор с Верховным представителем Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Жозефом Боррелем, сообщает МИД Азербайджана.
Стороны обменялись мнениями по ситуации в регионе.
Джейхун Байрамов проинформировал собеседника о напряженной ситуации в регионе, отметив, что Армения целенаправленно берет под прицел гражданских лиц и инфраструктуру Азербайджана, в том числе подвергла ракетному обстрелу второй по величине город страны - Гянджу. Сообщив о потерях среди мирного населения в результате армянского обстрела, министр отметил, что до сегодняшнего дня были убиты 24 азербайджанских гражданских лица, 111 - получили ранения. Было подчеркнуто, что вся ответственность за напряженность в регионе лежит на руководстве Армении.
Жозеф Боррель отметил, что эскалация напряженности в регионе вызывает серьезную обеспокоенность.
Глава МИД Азербайджана подчеркнул важность соблюдения норм и принципов международного права, в том числе международного гуманитарного права, выполнения резолюций Совета безопасности ООН.