Azərbaycan ilə Aİ arasında bölgədəki mövcud vəziyyətlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb
Oktyabrın 3-də Azərbaycanın Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının xarici və təhlükəsizlik məsələləri üzrə ali nümayəndəsi Cozef Borel ilə telefon danışığı olub.
Telefon danışığı zamanı tərəflər bölgədə mövcud vəziyyətlə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.
Aİ-nin ali nümayəndəsi bölgədə yaşanan gərginliklə bağlı ciddi narahatlığını bildirib. Avropa İttifaqının gərginliyin aradan qaldırılmasında maraqlı olduğu və münaqişənin sülh yolu ilə həlli üzrə ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərinin səylərini dəstəklədiyi qeyd olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistanın son aylarda həyata keçirdiyi təxribatçı fəaliyyətin davamı olaraq, sentyabrın 27-də bütün cəbhə boyu Azərbaycana qarşı yeni təcavüzə əl atdığını və buna cavab olaraq Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin əks-həmlələr həyata keçirdiyini qeyd edib. Ermənistanın azərbaycanlı mülki şəxsləri və obyektləri məqsədli şəkildə hədəfə aldığını Aİ rəsmisinin diqqətinə çatdıran nazir Ceyhun Bayramov nəticədə 19 nəfər dinc sakinin həlak olduğu, 63 nəfərin isə yaralandığı barədə məlumat verib. Ermənistan ərazisindən Azərbaycanın yaşayış məntəqələrinin raket və artilleriya atəşinə tutulduğunu qeyd edən nazir bununla ciddi təxribata əl atan Ermənistanın üçüncü tərəfləri münaqişəyə cəlb etmək məqsədi güddüyünü bildirib. Bölgədə sülhün təmin olunması üçün beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, xüsusilə də dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyünə hörmət olunmasının və Azərbaycanın ərazilərinin işğalına son qoyulmasının vacibliyi vurğulanıb.

Состоялся телефонный разговор главы МИД Азербайджана с Верховным представителем ЕС
3 октября состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова с Верховным представителем ЕС по иностранным делам и вопросам безопасности Джозефом Борелем, сообщает пресс-служба МИД Азербайджанской Республики.
«Стороны обменялись мнениями о текущей ситуации в регионе. Верховный представитель ЕС выразил серьезную обеспокоенность по поводу напряженности в регионе. Было отмечено, что ЕС заинтересован в устранении напряженности и поддерживает усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию конфликта мирным путем.
Глава МИД Азербайджана подчеркнул, что в продолжение провокационных действий, осуществленных Арменией в последние месяцы, 27 сентября начался новый виток агрессии против Азербайджана по всему фронту, и в ответ азербайджанские вооруженные силы предприняли контрнаступательные меры. Джейхун Байрамов проинформировал официального представителя ЕС о том, что Армения преднамеренно наносит удары по гражданским лицам и объектам Азербайджана, в результате чего среди мирных жителей есть погибшие и раненые. Он также отметил, что Армения стремится вовлечь в конфликт третьи стороны. Была подчеркнута важность соблюдения норм и принципов международного права, в частности территориальной целостности государств в рамках международно признанных границ, и прекращения оккупации азербайджанских территорий для обеспечения мира в регионе», - говорится в сообщении внешнеполитического ведомства.