Azərbaycan ilə Aİ arasında bölgədəki mövcud vəziyyətlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb
Oktyabrın 3-də Azərbaycanın Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının xarici və təhlükəsizlik məsələləri üzrə ali nümayəndəsi Cozef Borel ilə telefon danışığı olub.
Telefon danışığı zamanı tərəflər bölgədə mövcud vəziyyətlə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.
Aİ-nin ali nümayəndəsi bölgədə yaşanan gərginliklə bağlı ciddi narahatlığını bildirib. Avropa İttifaqının gərginliyin aradan qaldırılmasında maraqlı olduğu və münaqişənin sülh yolu ilə həlli üzrə ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərinin səylərini dəstəklədiyi qeyd olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistanın son aylarda həyata keçirdiyi təxribatçı fəaliyyətin davamı olaraq, sentyabrın 27-də bütün cəbhə boyu Azərbaycana qarşı yeni təcavüzə əl atdığını və buna cavab olaraq Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin əks-həmlələr həyata keçirdiyini qeyd edib. Ermənistanın azərbaycanlı mülki şəxsləri və obyektləri məqsədli şəkildə hədəfə aldığını Aİ rəsmisinin diqqətinə çatdıran nazir Ceyhun Bayramov nəticədə 19 nəfər dinc sakinin həlak olduğu, 63 nəfərin isə yaralandığı barədə məlumat verib. Ermənistan ərazisindən Azərbaycanın yaşayış məntəqələrinin raket və artilleriya atəşinə tutulduğunu qeyd edən nazir bununla ciddi təxribata əl atan Ermənistanın üçüncü tərəfləri münaqişəyə cəlb etmək məqsədi güddüyünü bildirib. Bölgədə sülhün təmin olunması üçün beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, xüsusilə də dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyünə hörmət olunmasının və Azərbaycanın ərazilərinin işğalına son qoyulmasının vacibliyi vurğulanıb.

On October 3, 2020, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov had a telephone conversation with Josep Borrell, the High Representative of the European Union (EU) for Foreign Affairs and Security Policy. The sides exchanged views on the current situation in the region.
The EU High Representative expressed serious concern over tensions in the region. It was noted that the EU is interested in resolving the currently existing tension and supports the efforts of the OSCE Minsk Group co-chairs to peacefully resolve the conflict.
Minister Jeyhun Bayramov noted that as a continuation of the provocative activities carried out by Armenia in the latest months, on September 27, it launched a new aggression against Azerbaijan along the entire front, and in response, the Azerbaijani armed forces launched counter-attacks. Minister Jeyhun Bayramov informed the EU official that Armenia was deliberately targeting Azerbaijani civilians and civil infrastructure, adding that 19 civilians were killed and 63 were injured. Noting that Azerbaijani settlements came under rocket and artillery fire from the territory of Armenia, the Minister stated that conducting a serious provocation, Armenia with this intends to involve third parties in the conflict. It was stressed that in order to ensure peace in the region it is important to respect the norms and principles of international law, particularly the territorial integrity of states within the internationally recognized borders, as well as end the occupation of Azerbaijani territories.