Azərbaycanın Xarici İşlər nazirinin ATƏT-in Minsk Qrupunun fransalı həmsədri arasında telefon danışığı olub
Oktyabrın 4-də Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun təşəbbüsü ilə ATƏT-in Minsk Qrupunun fransalı həmsədri Stefan Viskonti arasında telefon danışığı olub.
Nazir Ceyhun Bayramov fransız həmsədrinə bölgədəki artan gərginlik, xüsusən də Ermənistanın azərbaycanlı mülki şəxsləri və obyektləri qəsdən atəşə tutması barədə məlumat verib. Nazir təmas xəttindən uzaqda yerləşən Azərbaycan şəhərlərini, o cümlədən Ermənistan ərazisindən Azərbaycanın ikinci ən böyük şəhəri olan Gəncəni hədəfə çevrilməsinin mülki əhali arasında itki və infrastrukturun məhv olması ilə nəticələndiyini vurğulayıb. Fransız həmsədrə məlumat verilib ki, bu günə qədər Ermənistanın açdığı atəş nəticəsində 24 azərbaycanlı mülki şəxs şəhid olub, 111 nəfər isə yaralanıb. Stefan Viskontinin diqqətinə çatdırılıb ki, Ermənistan bu hərbi təxribatları həyata keçirməklə dinc əhalini terrora məruz qoymaq, hədələmək və çaxnaşma yaratmaq məqsədi güdür. Nazir, bunun Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin terror taktikasını bir daha nümayiş etdirdiyini vurğulayıb.
Stefan Viskonti bölgədəki gərginliyin artmasından ciddi narahatlığını ifadə edib və atəşkəsə əməletmənin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnaməsinə uyğun olaraq Ermənistanın bütün silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılmasının bölgədə sülhün təmin olunması üçün mühüm şərt olmasını qeyd edib.

Azerbaijan FM had telephone conversation with French co-chair of OSCE Minsk Group
On October 4, 2020, upon the initiative of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan the telephone conversation took place between Foreign Minister Jeyhun Bayramov and OSCE Minsk Group co-chair of France Stephane Visconti.
Minister Jeyhun Bayramov informed the French co-chair on the increased tensions in the region, especially Armenia’s deliberate shelling the Azerbaijani civilians and civilian objects. Minister underlined that targeting the Azerbaijani cities located far from the line of contact, including the second largest city of Azerbaijan Ganja from the territory of Armenia, resulted in casualties among the civilian population and destruction of infrastructure. French co-chair was informed that till now 24 Azerbaijani civilians were killed and 111 injured as a result of shelling by Armenia. It was brought to the attention of Stephane Visconti that by conducting these military provocations Armenia pursues the goal to terrorize and spread panic among the civilians. Minister stressed that it once again demonstrates the terror tactics of the political-military leadership of Armenia.
Stephane Visconti expressed serious concern over the increased tension in the region and emphasized the importance of respecting the ceasefire.
Minister Jeyhun Bayramov noted that the withdrawal of all Armenian armed forces from the occupied territories of Azerbaijan in accordance with the related resolution of the UN Security Council is necessary for ensuring peace in the region.