Azərbaycanın Xarici İşlər nazirinin ATƏT-in Minsk Qrupunun fransalı həmsədri arasında telefon danışığı olub
Oktyabrın 4-də Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun təşəbbüsü ilə ATƏT-in Minsk Qrupunun fransalı həmsədri Stefan Viskonti arasında telefon danışığı olub.
Nazir Ceyhun Bayramov fransız həmsədrinə bölgədəki artan gərginlik, xüsusən də Ermənistanın azərbaycanlı mülki şəxsləri və obyektləri qəsdən atəşə tutması barədə məlumat verib. Nazir təmas xəttindən uzaqda yerləşən Azərbaycan şəhərlərini, o cümlədən Ermənistan ərazisindən Azərbaycanın ikinci ən böyük şəhəri olan Gəncəni hədəfə çevrilməsinin mülki əhali arasında itki və infrastrukturun məhv olması ilə nəticələndiyini vurğulayıb. Fransız həmsədrə məlumat verilib ki, bu günə qədər Ermənistanın açdığı atəş nəticəsində 24 azərbaycanlı mülki şəxs şəhid olub, 111 nəfər isə yaralanıb. Stefan Viskontinin diqqətinə çatdırılıb ki, Ermənistan bu hərbi təxribatları həyata keçirməklə dinc əhalini terrora məruz qoymaq, hədələmək və çaxnaşma yaratmaq məqsədi güdür. Nazir, bunun Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin terror taktikasını bir daha nümayiş etdirdiyini vurğulayıb.
Stefan Viskonti bölgədəki gərginliyin artmasından ciddi narahatlığını ifadə edib və atəşkəsə əməletmənin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnaməsinə uyğun olaraq Ermənistanın bütün silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılmasının bölgədə sülhün təmin olunması üçün mühüm şərt olmasını qeyd edib.

Состоялся телефонный разговор между главой МИД Азербайджана и французским сопредседателем МГ ОБСЕ
4 октября по инициативе министра иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхуна Байрамова состоялся телефонный разговор с французским сопредседателем Минской группы (МГ) ОБСЕ Стефаном Висконти.
Как сообщили в Управлении пресс-службы Министерства иностранных дел (МИД), Джейхун Байрамов проинформировал французского сопредседателя о растущей в регионе напряженности, в частности о намеренном обстреле Армении азербайджанского мирного населения и гражданских объектов. Министр подчеркнул, что превращение в мишень городов Азербайджана, расположенных вдали от линии соприкосновения, в том числе второго по величине города нашей страны Гянджи с территории Армении, привело к потерям среди мирного населения и разрушению инфраструктуры. Французскому сопредседателю было сообщено, что до сегодняшнего дня в результате открытого Арменией огня 24 азербайджанских гражданских лица стали шехидами, 111 – получили ранения. До внимания Стефана Висконти было доведено, что, совершая подобные военные провокации, Армения преследует цель подвергнуть террору, напугать и посеять панику среди мирного населения. Министр подчеркнул, что это является очередным проявлением террористической тактики военно-политического руководства Армении.
Стефан Висконти выразил серьезную обеспокоенность в связи с растущей в регионе напряженностью, а также подчеркнул важность соблюдения режима прекращения огня.
Министр Джейхун Байрамов отметил, что главным условием обеспечения мира в регионе является вывод на основе соответствующих резолюций Совета Безопасности ООН всех вооруженных сил Армении с оккупированных территорий Азербайджана.