Azərbaycan XİN rəhbərinin ATƏT-in Minsk Qrupunun rusiyalı həmsədri ilə telefon danışığı olub
Oktyabrın 4-də Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun təşəbbüsü ilə və ATƏT-in Minsk Qrupunun rusiyalı həmsədri İqor Popov arasında telefon danışığı olub.
Nazir Ceyhun Bayramov rusiyalı həmsədrinə bölgədəki artan gərginlik, xüsusən də Ermənistanın azərbaycanlı mülki şəxslərini və obyektlərini qəsdən atəşə tutması barədə məlumat verib. Nazir təmas xəttindən uzaqda yerləşən Azərbaycan şəhərlərini, o cümlədən Ermənistan ərazisindən Azərbaycanın ikinci ən böyük şəhəri olan Gəncəni hədəfə çevrilməsinin mülki əhali arasında itki və infrastrukturun məhv olması ilə nəticələndiyini vurğulayıb. Rusiyalı həmsədrə bu günə qədər Ermənistanın açdığı atəş nəticəsində 24 azərbaycanlı mülki şəxsin şəhid olduğu və 111 nəfərin isə yaralandığı barədə məlumat verilib. Ermənistan bu hərbi təxribatları həyata keçirməklə dinc əhalini terrora məruz qoymaq, hədələmək və çaxnaşma yaratmaq məqsədi güddüyü İqor Popovun diqqətinə çatdırılıb. Nazir bunun Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin terror taktikasının bir daha bariz nümunəsi olduğunu vurğulayıb.
İqor Popov bölgədəki gərginliyin artmasından ciddi narahatlığını ifadə edib və atəşkəsə əməletmənin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə uyğun olaraq, Ermənistanın bütün silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılmasının bölgədə sülhün təmin edilməsi üçün mühüm şərt olduğunu qeyd edib.

Состоялся телефонный разговор между главой МИД Азербайджана и российским сопредседателем Минской группы ОБСЕ
4 октября по инициативе министра иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхуна Байрамова состоялся его телефонный разговор с российским сопредседателем Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым.
Как сообщили в управлении пресс-службы Министерства иностранных дел, министр Джейхун Байрамов проинформировал российского сопредседателя о растущей в регионе напряженности, в частности, о преднамеренном обстреле Арменией азербайджанских гражданских лиц и объектов. Министр подчеркнул, что в результате вражеского обстрела азербайджанских городов, расположенных далеко от линии соприкосновения, в том числе обстрела из территории Армении второго крупного города Азербайджана – Гянджи, среди гражданского населения есть погибшие, уничтожена инфраструктура. Российский сопредседатель был проинформирован о том, что по сегодняшний день в результате обстрела со стороны Армении 24 азербайджанских гражданских лица стали шехидами, 111 человек – ранены. До внимания Игоря Попова было доведено, что Армения, осуществляя военные провокации, имеет цель подвергать террору, угрозе мирное население, тем самым создавать панику. Министр подчеркнул, что это является очередным наглядным примером тактики террора военно-политического руководства Армении.
Игорь Попов выразил серьезную обеспокоенность от растущей в регионе напряженности и подчеркнул важность соблюдения режима прекращения огня.
Министр Джейхун Байрамов отметил, что вывод всех вооруженных сил Армении из оккупированных территорий Азербайджана в соответствии с определенными резолюциями Совета Безопасности ООН является важным условием для обеспечения мира в регионе.