Ermənistan Azərbaycan torpaqlarının 20 faizini işğal edib və işğal olunmuş ərazilərdə etnik təmizləmə siyasəti həyata keçirib
İsrailin “İ24” televiziya kanalının ərəb dilində yayımlanan studiyasının xəbərlər proqramının saat 20.00 buraxılışının canlı efirinə Xarici İşlər Nazirliyinin Yaxın Şərq və Afrika idarəsinin müşaviri Elnur Məmmədzadə qoşulub.
Aparıcının Fransa prezidenti Emmanuel Makronun Suriyadan olan muzdluların Azərbaycana göndərilməsinə dair bir sıra dövlətləri açıq şəkildə ittiham etməsi ilə bağlı bəyanatı, eyni zamanda, Türkiyənin Ermənistan qoşunlarının tam çıxarılmasına dair tələblərinin mövcud vəziyyəti daha gərginləşdirəcək kimi suallarına Elnur Məmmədzadə tutarlı və əsaslandırılmış cavab və şərhlər verib.
Elnur Məmmədzadə deyib: “İlk növbədə, biz sual verməliyik ki, kimdir günahkar? Biz, Azərbaycan Respublikası 30 ildir ki erməni işğalından əziyyət çəkirik. Ermənistan Azərbaycan torpaqlarının 20 faizini işğal edib və işğal olunmuş ərazilərdə etnik təmizləmə siyasəti həyata keçirib. Əlbəttə, bəzi dövlətlərin başçılarının bəyanatlarının heç bir əsası yoxdur, bu bəyanatlar heç bir dəlil və sübuta əsaslanmır. Biz vurğulamaq istəyirik ki, rəşadətli Azərbaycan ordusu öz imkanları ilə işğal olunmuş torpaqlarımızı düşmən tapdağından azad etməyə qadirdir. Haqq bizimlədir, beynəlxalq qanunvericilik və hüquq bizim tərəfimizdədir. 1993-cü ildə BMT TŞ tərəfindən münaqişəyə dair 4 qətnamə qəbul olunub. İƏT, QH, AŞPA və digər mötəbər regional və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul olunmuş qərar və qətnamələr birmənalı olaraq Dağlıq Qarabağ və yeddi ətraf rayonu Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi kimi tanıyır və dərhal Azərbaycan ərazilərinin işğalının dayandırılmasını və Ermənistan silahlı qüvvələrinin çıxarılmasını tələb edir. Biz hesab edirik ki, bu kimi bəyanatların heç bir əsası yoxdur”.
O bildirib ki, Türkiyə regionda nəhəng dövlətdir. Türkiyə daim həqiqətin, ədalətin, beynəlxalq hüquq və qanunvericiliyin tərəfdarı olub. Türkiyə bir daha BMT TŞ-nin Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünün dayandırılmasını və dərhal işğalçı qoşunların Azərbaycan ərazilərindən geri çəkilməsini və məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıtmasını əks etdirən qətnamələrinin yerinə yetirilməsi tələbini vurğulayır. Bu işğal nəticəsində 1 milyondan çox azərbaycanlı öz doğma torpaqlarından didərgin düşüb. Biz əminik ki, rəşadətli Azərbaycan ordusu torpaqlarımızı işğaldan azad edəcək və yaxın zamanlarda biz Azərbaycan bayrağını işğal olunmuş ərazilərdə sancacağıq. Bir daha vurğulamaq istəyirəm ki, digər dövlətlərin bu münaqişəyə heç bir müdaxiləsi yoxdur.
Aparıcı Azərbaycan rəsmilərindən birinə istinad edərək, bildirib ki, İsrail Azərbaycana hərbi yardımlar edir. Bəziləri isə bildirirlər ki, döyüşlər zamanı təyyarələrdən də istifadə olunur.
Sonda aparıcı Azərbaycan karbohidrogen ehtiyatlarının regionda Rusiya ehtiyatlarına alternativ olduğunu nəzərə alaraq, Avropa dövlətlərinin mövcud münaqişənin daha da qızışmasından narahatlığın nə dərəcədə olduğunu soruşub.
Elnur Məmmədzadə bu suallara cavab olaraq bildirib ki, Azərbaycan ilə İsrail arasında sıx əlaqələr mövcuddur. İki ölkə arasında hərbi-texniki sahədə əməkdaşlıq var. Məlumdur ki, biz bir sıra dövlətlərdən silah idxal edirik. İsrailin müdafiə sənayesi sahəsində yüksək texnologiyalara malik olan dövlət olduğunu nəzərə alaraq, Azərbaycan tərəfindən İsrail istehsalı olan silahların alınmasında heç bir qəbahət yoxdur. Bir daha vurğulamaq istəyirəm ki, Azərbaycanda heç bir xarici qüvvə yoxdur. Bizim digər dövlətlərdən gətirilən muzdlu döyüşçülərə ehtiyacımız yoxdur. Ordumuz güclüdür, xalqımız və ordumuzun ruh yüksəkliyi ilə biz işğal olunmuş torpaqlarımızı düşmən tapdağından azad etməyə qərarlıyıq. 30 ildir ki Azərbaycan xalqı səbirsizliklə beynəlxalq qanunvericiliyinin qətnamələrinin həyata keçirilməsini gözləyir. Lakin, beynəlxalq ictimaiyyət bu illər ərzində Ermənistana təzyiq etmək və işğalçının Azərbaycan torpağından çıxmasına vadar etmək iqtidarında olmamışdır. Beynəlxalq qanunvericiliyin qətnamələri ilə tanış olmaq istəyən hər bir şəxs BMT-nin rəsmi internet səhifəsi olan un.org-a daxil olaraq, tanış ola bilər.
Sovet İttifaqı dağıldıqdan sonra müstəqilliyini bərpa etmiş Azərbaycan qısa zaman ərzində neft və qaz təchizatının nəqli üzrə strateji əhəmiyyət kəsb edən ölkəyə çevrilmişdir. Biz mövcud olan neft və qaz kəmərləri vasitəsilə Türkiyə və oradan da Avropa ölkələrinə karbohidrogen ehtiyatları ixrac edirik. Ermənistan mütəmadi olaraq Azərbaycanın neft və qaz infrastrukturunu təhdid edir, təmas xəttində Azərbaycanın mülki əhalisini hədəfə alır. Eyni zamanda, iki ay bundan öncə Ermənistan iki ölkə arasında sərhəd bölgəsində mülki əhali və hərbi obyektləri hədəfə almışdır. Təcavüzkar ölkənin bu təxribatçı əməllərinin məqsədi Azərbaycanı qorxutmaq və təhdid etməkdir ki, qeyd olunan amilləri bizə qarşı təzyiq vasitəsi kimi istifadə edəcəkdir. Öncədə qeyd etdiyim kimi bir daha vurğulamaq istəyirəm ki, bizim öz maraqlarımızı, neft və qaz infrastrukturumuzu qorumaq üçün bütün imkanlarımız mövcuddur. Ermənistan regionda sabitliyin və təhlükəsizliyin sarsıdılmasına görə məsuliyyətini dərk etməlidir. Regionda yaranmış gərginliyin yeganə səbəbi sülhə və təhlükəsizliyə təhdid təşkil edən və 30 il ərzində işğalçılıq və təcavüzkar siyasəti həyata keçirən Ermənistandır. Biz beynəlxalq ictimaiyyətdən Ermənistana təzyiq edərək, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxmağa vadar etməsini tələb edirik.

'Armenia has occupied 20 percent of Azerbaijani lands and pursued ethnic cleansing policy in occupied territories'
EElnur Mammadzadeh, Adviser of the Middle East and Africa Department of the Ministry of Foreign Affairs, joined the live broadcast of the news program of the Israeli TV channel i24 in Arabic at 20:00.
Elnur Mammadzadeh gave consistent and substantiated answers and comments to the host’s questions regarding statement that French President Emmanuel Macron’s statement which openly accused a number of countries of sending mercenaries from Syria to Azerbaijan, as well as Turkey's demands for the complete withdrawal of Armenian troops, which would aggravate the situation.
“First of all, we must ask who is to blame. Azerbaijan has been suffering from the Armenian occupation for 30 years. Armenia has occupied 20 percent of Azerbaijani lands and pursued a policy of ethnic cleansing in the occupied territories. Of course, the statements of the heads of some states are baseless and not based on any evidence. The brave Azerbaijani army is able to liberate our occupied lands from the enemy. The truth is with us, international law is on our side. In 1993, the UN Security Council adopted four resolutions on the conflict. The resolutions adopted by the OIC, the Council of Europe, PACE and other relevant regional and international organizations unequivocally recognize Nagorno-Karabakh and the seven surrounding regions as an integral part of Azerbaijan and demand an immediate end to the occupation of Azerbaijani territories and the withdrawal of Armenian forces. We believe that such statements have no basis”, Mammadzadeh said.
He stressed that Turkey is a huge country in the region: “Turkey has always been a supporter of truth, justice, international law and legislation. Turkey reiterates its demand for the implementation of UN Security Council resolutions calling for an end to Armenia's aggression against Azerbaijan and the immediate withdrawal of the occupying forces from Azerbaijani territory and the return of IDPs to their native lands. Due to this occupation, over one million Azerbaijanis were expelled from their native lands. We are confident that the brave Azerbaijani army will liberate our lands from occupation and in the near future we will hoist the Azerbaijani flag in the occupied territories. I would like to emphasize once again that other states have no interference in this conflict.”
The host, referring to one of the leading Azerbaijani officials, mentioned that Israel provides military assistance to Azerbaijan and airplanes are used in the combats.
The host also asked to what extent European countries are concerned about the escalation of the conflict, given that Azerbaijan’s hydrocarbon reserves are an alternative to Russian reserves in the region.
Elnur Mammadzadeh said that Azerbaijan and Israel enjoy close relations and military-technical cooperation: “As known, we import weapons from a number of countries. Given that Israel is a high-tech state in defense industry, there is nothing wrong with Azerbaijan purchasing Israeli-made weapons. I want to emphasize once again that there are no foreign forces in Azerbaijan. We do not need mercenaries from other countries. Our army is strong, and with the enthusiasm of our people and our army, we are determined to liberate our occupied lands from the Armenian occupation. For 30 years, the people of Azerbaijan have been looking forward to the implementation of resolutions of international law. However, the international community has not been able to put pressure on Armenia over the years and force the occupier to leave Azerbaijani territory. Anyone wishing to be aware of the resolutions of international law can visit un.org, the official UN website.”
“Azerbaijan, which regained its independence after the collapse of the Soviet Union, soon became a country of strategic importance for the transportation of oil and gas. We export hydrocarbon resources to Turkey and from there to European countries through existing oil and gas pipelines. Armenia regularly poses threat to Azerbaijan's oil and gas infrastructure, targeting Azerbaijani civilians on the line of contact. Two months ago, Armenia again targeted civilians and military facilities in the border area between the two countries. As I mentioned earlier, we have all the opportunities to protect our interests, our oil and gas infrastructure. Armenia must realize its responsibility for undermining stability and security in the region. The only reason for the tension in the region is Armenia, which poses a threat to peace and security and has pursued an aggressive policy for 30 years. We demand that the international community put pressure on Armenia to leave the occupied territories of Azerbaijan”, added the Azerbaijani official.