ATƏT-in Minsk Qrupunun ABŞ-dan olan həmsədri cəbhədəki vəziyyətlə bağlı məlumatlandırılıb
Oktyabrın 4-də Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər nazirinin təşəbbüsü ilə nazir Ceyhun Bayramov və ATƏT-in Minsk Qrupunun ABŞ-dan olan həmsədri Endryu Şofer arasında telefon danışığı olub.
Nazir Ceyhun Bayramov, amerikalı həmsədrə bölgədəki yüksək gərginlik, xüsusən də Ermənistanın azərbaycanlı mülki şəxsləri və obyektləri məqsədyönlü atəşə tutması barədə məlumat verib. Nazir, təmas xəttindən uzaqda yerləşən Azərbaycan şəhərlərini, o cümlədən Ermənistan ərazisindən Azərbaycanın ikinci ən böyük şəhəri olan Gəncənin raket atəşinə tutulmasının mülki əhali arasında itki və infrastrukturun məhv olması ilə nəticələndiyini vurğulayıb.
Endryu Şoferə məlumat verilib ki, bu günə qədər Ermənistanın açdığı atəş nəticəsində 24 azərbaycanlı mülki şəxs şəhid olub, 111 nəfər isə yaralanıb. Vurğulanıb ki, Ermənistan bu hərbi təxribatları həyata keçirməklə dinc əhalini terrora məruz qoymaq, hədələmək və çaxnaşma yaratmaq məqsədi güdür. Nazir, bunun Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin terror taktikasını açıq şəkildə nümayiş etdirdiyini qeyd edib.
Bölgədəki gərginliyin artmasından ciddi narahatlığını ifadə edən Endryu Şofer, atəşkəsə riayət edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə uyğun olaraq, Ermənistanın bütün silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılmasnını bölgədə sülhün təmin olunması baxımından zəruri olduğunu bildirib.

Состоялся телефонный разговор главы МИД Азербайджана с сопредседателем МГ ОБСЕ от США
По инициативе главы МИД Азербайджана Джейхуна Байрамова 4 октября состоялся его телефонный разговор с сопредседателем Минской группы ОБСЕ от США Эндрю Шофером, говорится в сообщении внешнеполитического ведомства страны.
Байрамов проинформировал американского дипломата о высокой напряженности в регионе, в частности о целенаправленном обстреле Арменией гражданских лиц и объектов Азербайджана. Министр отметил, что ракетный обстрел находящихся вдали от линии фронта азербайджанских городов, в том числе обстрел с территории Армении второго по величине города Азербайджана – Гянджи - привел к потерям среди мирного населения и уничтожению инфраструктуры. Эндрю Шофер был проинформирован о том, что до сегодняшнего дня в результате обстрела со стороны Армении число жертв среди мирного населения Азербайджана достигло 24, раненых – 111, что Армения, осуществляющая военные провокации, нацелена на то, чтобы запугать мирное население и посеять панику. Байрамов подчеркнул, что военно-политическое руководство Армении открыто демонстрирует применение тактики террора.
Американский дипломат, выразив серьезную обеспокоенность ростом напряженности в регионе, подчеркнул важность соблюдения режима прекращения огня.
Глава МИД Азербайджана отметил, что в соответствии с резолюциями Совета безопасности ООН по конфликту важным условием для обеспечения мира в регионе является вывод вооруженных сил Армении с оккупированных территорий Азербайджана.