Ermənistan və erməni diaspor təşkilatları Azərbaycan və onun mülki əhalisinə qarşı terror fəaliyyəti həyata keçirdiyinə görə beynəlxalq hüquqi məsuliyyət daşıyır
Azərbaycan Ordusunun Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzünün qarşısının alınması və təmas xətti boyunca sıx məskunlaşmış mülki vətəndaşlarının təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə həyata keçirdiyi cavab tədbirləri çərçivəsində Ermənistan öz silahlı qüvvələrinin məruz qaldığı ciddi itkiləri kompensasiya etmək niyyəti ilə xarici ölkələrdə yaşayan erməni mənşəli diaspora üzvlərini müvəqqəti işğal altındakı Azərbaycan ərazilərində qanunsuz yerləşdirilmiş hərbi birləşmələrinə cəlb etmək üçün addımlar atır.
Azərbaycan tərəfində olan məlumatlara, o cümlədən açıq informasiya mənbələrində yer alan xəbərlərə görə Suriya, Livan, Rusiya, Gürcüstan, Yunanıstan, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və digər ölkələrin vətəndaşları olan minlərlə erməni mənşəli şəxsin döyüşlərdə iştirak üçün işğal edilmiş ərazilərimizə gəldiyi və ya gəlməyə hazırlaşdığı bildirilir.
Bir çox hallarda Ermənistan hökuməti və xaricdə fəaliyyət göstərən erməni diaspor təşkilatları tərəfindən Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində davam edən hərbi əməliyyatlarda iştirak etmək məqsədilə erməni diaspor üzvlərinə Ermənistana təcili gəlmə çağırışları edilir, bu ölkələrdə Ermənistana bilet satışı və yığım məntəqələri təşkil olunur. Bundan əlavə, xeyriyyə cəmiyyətləri və ya qeyri-hökumət təşkilatları statusunda fəaliyyət göstərən bəzi erməni diaspor təşkilatları diaspor üzvlərindən maliyyə ianəsi və digər təchizat materialları toplayaraq Silahlı Qüvvələrimizə qarşı döyüşən silahlı birləşmələrə göndərir.
Nazirlik xatırladır ki, BMT Təhlükəsizlik Şurasının (TŞ) 2178 (2014) saylı qətnaməsinə əsasən “yaşadıqları və ya vətəndaşlıq mənsubiyyəti olan ölkələri tərk edərək terror əməlləri törətmək, planlaşdırmaq, buna hazırlıq və ya həmin əməllərdə iştirak etmək və ya silahlı münaqişələrlə əlaqəli vəziyyətlər də daxil olmaqla terrorçuluq təlimi keçmək və ya almaq məqsədilə digər ölkə ərazisinə səfər edən şəxslər” “əcnəbi terrorçu döyüşçülər” olaraq müəyyən edilir.
Ermənistan və erməni diaspor təşkilatları Azərbaycan və onun mülki əhalisinə qarşı terror fəaliyyəti həyata keçirdiyinə görə beynəlxalq hüquqi məsuliyyət daşıyır.
Eyni zamanda, öz ərazilərində Ermənistanın Azərbaycana qarşı terror fəaliyyətlərinin təşkili və maliyyələşməsinə imkan yaradan dövlətlər üçün də beynəlxalq hüquq və bu dövlətlərin milli qanunvericiliklərinə müvafiq məsuliyyət təsbit edilib.
BMT Nizamnaməsinə əsasən, icrası məcburi xarakter daşıyan yuxarıda istinad edilən qətnamənin və BMT Təhlükəsizlik Şurasının 2396 (2017) saylı qətnaməsinin müvafiq operativ bəndlərinə görə, BMT-nin üzvü dövlətlər başqa ölkələrdə davam edən silahlı münaqişələrdə iştirak məqsədilə ərazilərini tərk edən vətəndaşlarına və ya ölkəsində qanuni əsasda yaşayan digər şəxslərin sərhədkeçmələrinin qarşısını almalı və onlara münasibətdə cinayət qanunvericiliyinə uyğun olaraq müvafiq cəza tədbirləri görməlidirlər.
Mənşə ölkələri özlərinin qeyd edilən beynəlxalq və milli qanunvericilikdən irəli gələn öhdəliklərinə əlavə olaraq, həm də nəzərə almalıdırlar ki, onların vətəndaşları olan “erməni terrorçu döyüşçülər” sonradan öz ölkələrinə qayıda biləcəkləri halda, terror təlimi görmüş potensial terrorçu olaraq həmin cəmiyyətlərin təhlükəsizliyi üçün real təhdidə çevriləcəklər.
Bu xüsusda, Azərbaycan tərəfi bütün mənşə və tranzit dövlətlərdən öz vətəndaşlarının Ermənistana artan səfərlərinə xüsusi sayıqlıq nümayiş etdirməsini və sərhədlərdə müvafiq qabaqlayıcı sərhəd nəzarəti tədbirləri görməsini, eləcə də öz əraziləri daxilində Azərbaycan Respublikasının suverenliyi və ərazi bütövlüyünə və Azərbaycanın mülki əhalisinə qarşı terror fəaliyyətinə dəstək və belə fəaliyyətin maliyyələşdirilməsinə imkan verməməsini tələb edir.
Azərbaycan tərəfi həm ikitərəfli, həm də müvafiq beynəlxalq mexanizmlər çərçivəsində hüquqlarından istifadə etməklə beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərində və özünün mülki əhalisinə qarşı terror fəaliyyətinin təşkili və maliyyələşdirilməsinin qarşısının alınması və günahkarların ədalət mühakiməsinə verilməsi üçün bütün addımlar atmaqda qətiyyətlidir.

МИД Азербайджана: "Армения привлекает в свои военные подразделения проживающих за рубежом представителей армянской диаспоры"
В целях компенсации тяжелых потерь, которые понесли вооруженные силы Армении в результате ответных мер армии Азербайджана, принятых в целях пресечения военной провокации ВС Армении против Азербайджана и обеспечения безопасности граждан на всей протяженности линии соприкосновения, Армения предпринимает шаги по привлечению проживающих за рубежом членов армянской диаспоры в воинские части, незаконно дислоцированные на временно оккупированных территориях Азербайджана.
Об этом говорится в сообщении МИД Азербайджана.
Сообщается, что согласно данным азербайджанской стороны, а также информации из открытых источников, тысячи граждан армянского происхождения Сирии, Ливана, России, Грузии, Греции, Объединенных Арабских Эмиратов и других стран прибыли или готовятся прибыть на оккупированные территории для участия в боях.
"Правительство Армении и организации армянской диаспоры, работающие за рубежом, призывают представителей армянской диаспоры срочно приехать в Армению для участия в продолжающихся боевых действиях на оккупированных территориях Азербайджана. Помимо этого, некоторые организации армянской диаспоры, действующие как благотворительные и неправительственные организации, собирают финансовые пожертвования и другие средства снабжения от членов диаспоры и отправляют их вооруженным силам Армении, которые сражаются против нашей армии", - говорится в заявлении МИД Азербайджана.
В министерстве напоминают, что в соответствии с резолюцией 2178 (2014) Совета Безопасности ООН "лица, отправляющиеся в государство, не являющееся государством их проживания или гражданства, в целях совершения, планирования, подготовки или участия в совершении террористических актов или для подготовки террористов или прохождения такой подготовки" определяются как "иностранные боевики-террористы".
Также подчеркивается, что Армения и организации армянской диаспоры несут международно-правовую ответственность за осуществление террористической деятельности против Азербайджана и его гражданского населения.
"Помимо этого, для государств, создающих возможность для организации и финансировании террористической деятельности Армении против Азербайджана на своей территории, в соответствии с международным правом и национальными законодательством этих стран также предусмотрена ответственность.
Согласно с соответствующим оперативным пунктам вышеупомянутой резолюции, которая является обязательной в соответствии с Уставом ООН, и резолюции 2396 (2017) Совета Безопасности ООН государства-члены ООН не должны позволять своим гражданам или другим лицам, законно проживающим в их странах, пересекать границы в целях участия в продолжающихся вооруженных конфликтах в других странах, и в отношении этих лиц должны быть приняты меры, соответствующие уголовному законодательству.
В дополнение к своим обязательствам, вытекающим из этих международных и национальных законодательств, страны происхождения также должны учесть, что являющиеся их гражданами "армянские боевики-террористы", в случае если они вернутся в свои страны, будучи получившим террористическую подготовку, станут реальной угрозой для безопасности этих обществ.
В этом плане, азербайджанская сторона требует от всех стран происхождения и транзита обратить особое внимание на рост числа визитов своих граждан в Армению, и принять соответствующие превентивные меры пограничного контроля на границах, а также не допускать на своей территории поддержку террористической деятельности против суверенитета и территориальной целостности и гражданского населения Азербайджана, а также не допускать финансирование такой деятельности.
Используя права в рамках двухсторонних, а также соответствующих многосторонних механизмов, азербайджанская сторона решительно настроена предпринять все необходимые шаги для пресечения организации и финансирования террористической деятельности на своих международно признанных территориях и против своего населения, а также привлечению провинившихся к ответственности", - говорится в заявлении.