Ermənistan xarici jurnalistlərin həyatını təhlükə altına ataraq onların hərbi əməliyyatların getdiyi əraziyə səfərlərini təşkil edir
Ermənistan KİV-ləri işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ bölgəsində Fransanın “Le Monde” qəzetinin iki jurnalistinin yaralanması ilə bağlı məlumat yayıb.
Ermənistan xarici jurnalistlərin həyatını təhlükə altına ataraq və beynəlxalq humanitar hüququ kobudcasına pozaraq jurnalistlərin hərbi əməliyyatların getdiyi əraziyə səfərini təşkil edir.
Xatırladırıq ki, Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyi sentyabrın 27-də rəsmi şəkildə bəyan edib ki, Azərbaycan Ordusu mülki əhalini və obyektləri hədəfə almır, işğalçı Ermənistandan fərqli olaraq hərbi əməliyyatlar zamanı Cenevrə konvensiyaları da daxil olmaqla beynəlxalq humanitar hüququn müddəalarının tələblərinə riayət edir.
Xarici jurnalistlərin məqsədyönlü şəkildə təhlükəli əraziyə aparılması Ermənistan hökumətinin jurnalistlərin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi ilə əlaqədar öhdəliklərinə məhəl qoymadığını və xarici jurnalistlərdən özünün qanunsuz təbliğat məqsədləri üçün istifadə etdiyini açıq şəkildə göstərir.
Tərəfimizdən xarici jurnalistlərə müraciət edərək Azərbaycanın işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ və ətraf bölgələrinə səfərlə əlaqədar, ilk növbədə, Azərbaycan tərəfinin razılığının alınmasını ciddi tövsiyə edirik.

Armenia organizes visits of journalists to area of military operations, hence endangering the lives of foreign journalists
Armenian media reported that two journalists of the French newspaper "Le Monde" were injured in the occupied Nagorno-Karabakh region of the Republic of Azerbaijan.
We would like to note that Armenia is organizing visits of journalists to the area of military operations, hence endangering the lives of foreign journalists and grossly violating international humanitarian law.
We remind that the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan officially stated on September 27, 2020 that the Army of Azerbaijan does not target the civilians and civilian infrastructure and, unlike the occupying Armenia, complies with the requirements of the provisions of international humanitarian law, including the Geneva Conventions during military operations.
The deliberate taking of foreign journalists to the dangerous zone clearly shows that the Armenian government ignores its obligations to ensure the safety of journalists and uses foreign journalists for its own propaganda purposes.
We appeal to foreign journalists to obtain the consent of the Azerbaijani side in connection with the visits to the occupied Nagorno-Karabakh and surrounding regions of the Republic of Azerbaijan.