Ermənistan xarici jurnalistlərin həyatını təhlükə altına ataraq onların hərbi əməliyyatların getdiyi əraziyə səfərlərini təşkil edir
Ermənistan KİV-ləri işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ bölgəsində Fransanın “Le Monde” qəzetinin iki jurnalistinin yaralanması ilə bağlı məlumat yayıb.
Ermənistan xarici jurnalistlərin həyatını təhlükə altına ataraq və beynəlxalq humanitar hüququ kobudcasına pozaraq jurnalistlərin hərbi əməliyyatların getdiyi əraziyə səfərini təşkil edir.
Xatırladırıq ki, Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyi sentyabrın 27-də rəsmi şəkildə bəyan edib ki, Azərbaycan Ordusu mülki əhalini və obyektləri hədəfə almır, işğalçı Ermənistandan fərqli olaraq hərbi əməliyyatlar zamanı Cenevrə konvensiyaları da daxil olmaqla beynəlxalq humanitar hüququn müddəalarının tələblərinə riayət edir.
Xarici jurnalistlərin məqsədyönlü şəkildə təhlükəli əraziyə aparılması Ermənistan hökumətinin jurnalistlərin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi ilə əlaqədar öhdəliklərinə məhəl qoymadığını və xarici jurnalistlərdən özünün qanunsuz təbliğat məqsədləri üçün istifadə etdiyini açıq şəkildə göstərir.
Tərəfimizdən xarici jurnalistlərə müraciət edərək Azərbaycanın işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ və ətraf bölgələrinə səfərlə əlaqədar, ilk növbədə, Azərbaycan tərəfinin razılığının alınmasını ciddi tövsiyə edirik.

МИД Азербайджана прокомментировал инцидент с французскими журналистами, попавшими под обстрел в Нагорном Карабахе
МИД Армении распространил информацию, что в оккупированном Нагорном Карабахе были ранены два журналиста французской газеты Le Monde.
Министерство иностранных дел Азербайджана прокомментировало этот инцидент: "Мы бы хотели отметить, что Армения, ставя под угрозу жизни зарубежных журналистов и грубо нарушая международное гуманитарное право, организует визиты журналистов в зону военных действий.
Напомним, что 27 сентября Министерство обороны Азербайджанской Республики официально заявило, что азербайджанская армия не нацеливается на гражданское население и объекты и в отличие от захватнической Армении в ходе военных операций соблюдает требования статей международного гуманитарного права, включая Женевские конвенции.
Целенаправленный допуск иностранных журналистов на опасную территорию открыто указывает, что правительство Армении игнорирует свои обязательства по обеспечению безопасности журналистов и использует иностранных журналистов в своих незаконных пропагандистских целях.
Со своей стороны, обращаясь к зарубежным журналистам, мы настоятельно рекомендуем в первую очередь получить согласие азербайджанской стороны для посещения оккупированных Нагорного Карабаха и прилегающих регионов Азербайджана", - говорится в сообщении внешнеполитического ведомства страны.