Azərbaycan və Rusiyanın Xarici İşlər nazirlərinin telefon danışığı olub
Sentyabrın 30-da Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov və Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər naziri Sergey Lavrov arasında telefon danışığı olub.
Rusiya Xarici İşlər naziri Sergey Lavrov bölgədə baş verən gərginlik ilə bağlı narahatlığını ifadə edib və atəşkəsə nail olunmasının vacibliyini bildirib. O, gərginliyin aradan qaldırılması üçün Rusiyanın həm milli qismdə, həm də Minsk Qrupunun digər həmsədr ölkələri ilə birgə vasitəçilik səylərini təklif edib.
Nazir Ceyhun Bayramov, öz növbəsində bölgədə baş verən gərginliyin əsas səbəbkarının Ermənistan tərəfi olduğunu qeyd edib. Nazir, cari ilin sentyabrın 27-si tarixindən etibarən Azərbaycan Ordusunun təmas xətti boyunca Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan mövqelərinə qarşı yeni təcavüz aktına cavab olaraq özünü müdafiə hüququ çərçivəsində və mülki əhalini müdafiə etmək məqsədilə əks-həmlələr həyata keçirdiyini vurğulayıb. Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanlı mülki şəxsləri və obyektləri məqsədyönlü şəkildə hədəfə alan Ermənistan tərəfinin beynəlxalq hüququn fundamental norma və prinsiplərini, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüququ kobudcasına pozaraq dinc əhalini artilleriya atəşinə tutduğunu və Azərbaycanın mülki əhalisi arasında itkilərin olduğunu qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb.

On September 30, 2020, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov had a telephone conversation with the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov.
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov expressed concern over tensions in the region and stressed the importance of achieving a ceasefire. He proposed Russia’s mediation efforts both in its national capacity and together with the other Minsk Group co-chairs, to reduce tension between the parties.
Minister Jeyhun Bayramov, in his turn, noted that Armenia is the main cause of tension in the region. The Minister noted that since September 27, 2020, the Azerbaijani Armed Forces have been carrying out counter-attacks along the line of contact within the framework of its right to self-defense and to protect the civilian population, in response to a new act of aggression of the Armenian armed forces against Azerbaijan. Minister Jeyhun Bayramov informed his counterpart that by purposefully targeting the Azerbaijani civilians and civil objects, the Armenian side, grossly violating fundamental norms and principles of international law, including international humanitarian law, and emphasized the casualties among the Azerbaijani civilian population as a result of indiscriminate shelling of civilians.