Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidməti
Sentyabrın 27-də səhər saat 06 radələrində Ermənistan silahlı qüvvələri genişmiqyaslı təxribat törədərək cəbhəboyu zonada yerləşən Azərbaycan Ordusunun mövqelərini və yaşayış məntəqələrimizi iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutub.
Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin məlumatına görə, Ermənistan silahlı qüvvələrinin törətdiyi təxribatla əlaqədar Xidmətin aparatına, yerli idarə, şöbə və bölmələrinə könüllü olaraq cəbhə bölgəsinə gedərək döyüşmək və lazımi köməklik göstərmək istəyən böyük sayda vətəndaşlarımız tərəfindən müraciətlər daxil olmaqdadır.
“Xatırladaq ki, vətəndaşların hərbi xidmətə çağırılması müvafiq normativ hüquqi aktlara əsasən həyata keçirilir.
Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidməti Vətənin müdafiəsini qanunla müəyyən edilmiş vəzifədən əlavə, özünə mənəvi borc bilən vətəndaşlarımıza göstərdikləri yüksək vətənpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirir.
Hal-hazırda Azərbaycan Silahlı Qüvvələri qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olaraq komplektləşdirilmişdir. Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün müdafiəsi Azərbaycan Ordusu tərəfindən təmin edilir.
Bu səbəbdən Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidməti bildirir ki, zərurət yarandığı halda ehtiyatda olan hərbi vəzifəlilər mövcud qanunvericiliyin tələblərinə əsasən Xidmətin yerli struktur bölmələrinə çağırılaraq ölkənin müdafiəsinin və dövlətin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə müvafiq tədbirlərə cəlb edilə bilərlər. Lakin bu gün belə bir zərurət üçün heç bir əsas yoxdur”, - deyə məlumatda qeyd olunub.

State Service for Mobilization and Conscription
On September 27, at about 6 a.m. the armed forces of Armenia carried out a large scale provocation and intensively fired at the positions of the Azerbaijani army at the front line and our settlements from large-caliber weapons, mortars and artillery of various calibers.
In connection with provocation committed by the armed forces of Armenia, many appeals were sent to official apparatus, local administrations, departments and units by a large number of our citizens who want to voluntarily go to the front line to fight and provide the necessary support. It should be noted that the conscription of citizens is carried out in accordance with the relevant legal acts.
State Service for Mobilization and Conscription expresses its gratitude to our citizens for their patriotism, as well as for the obligation established by law to defend Motherland, which is in duty of them. Currently, the Armed Forces of Azerbaijan are staffed in accordance with the requirements of the law. The defence of territorial integrity of the Republic of Azerbaijan is ensured by Azerbaijani Army.
That’s why, State Service for Mobilization and Conscription notes that if necessary reserve officers may be involved to the local structural divisions of the Service in accordance with the requirements of the current legislation and involved in taking appropriate measures to ensure the defence of the country and state. But today there is no such need.