Quba-Qusar batalyonunun veteran döyüşçüləri cəbhəyə könüllü yollanmaq üçün müraciət ediblər
Qarabağ müharibəsində şücaət göstərən Quba-Qusar batalyonunun veteran döyüşçüləri cəbhəyə könüllü yollanmaq üçün müraciət ediblər.
Veteran döyüşçülər düşmənin iyul ayındakı təxribatlarından sonra Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin Quba Rayon Şöbəsinə gedərək qeydiyyatdan keçiblər.
Qubadakı Şəhidlər xiyabanına gələrək torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canından keçmiş Vətən oğullarının məzarlarını ziyarət edən veteranlar həlak olan silahdaşlarının məzarları önünə gül dəstələri düzüblər.
Quba-Qusar batalyonunun bölük komandiri olmuş Mobil Əhmədov şanlı Ordumuzun işğal altındakı torpaqları tamamilə azad edəcəyinə əminliyini ifadə edib. “Torpaqlarımızın azadlığı uğrunda Vətən müharibəsi gedir. Ordumuz düşmənə sarsıdıcı zərbələr vurur. Biz veteran döyüşçülər də hər an silaha sarılıb təcavüzkar ermənilərə qan uddurmağa hazırıq. Mən ehtiyatda olan zabitəm. Yaşım çox olsa da, özümü döyüşməyə hazır sayıram. Şəhid olmuş döyüş yoldaşlarımızın qisasını düşməndə qoymayacayıq”, - deyə Mobil Əhmədov söyləyib.
Onun döyüş yoldaşı İsmət Cəfərov Ordumuzun uğurlu döyüş əməliyyatlarından kövrələrək danışır. “Əminəm ki, bu gün Şəhidlər xiyabanlarında uyuyan döyüşçü yoldaşlarımızın ruhu şad olur. Onların uğrunda can verdiyi torpaqlarımız işğaldan azad olunur. Qəhrəman əsgərlərimiz Murov zirvəsini ermənilərdən geri alıb. Bu, olduqca böyük nailiyyətdir. Bu tezliklə Kəlbəcərin, Laçının işğaldan azad olunacağına işarədir. Ölkə başçımızın da dediyi kimi düşmən ölmək istəmirsə, torpaqlarımızdan rədd olsun”, - deyə veteran döyüşçü bildirib.
Quba-Qusar batalyonu ulu öndər Heydər Əliyevin 1993-cü il noyabrın 7-də xalqa müraciətindən sonra yaradılıb. Batalyonun tərkibinə qısa müddətdə 500-ə yaxın Vətən oğlu daxil olub. Ermənistanın hərbi qüvvələrinə qarşı amansız döyüşlərə atılan batalyonun üzvləri cəbhə bölgəsində qəhrəmanlıqları ilə ad çıxarıblar. Ümumilikdə Qarabağ müharibəsində Quba-Qusar batalyonu 40-a yaxın şəhid verib, 7 nəfər itkin düşüb, 90 nəfər yaralanıb.
Veteran döyüşçülər Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin əmri ilə hər an silaha sarılaraq işğal altında olan torpaqlarımızı düşmən tapdağından azad etməyə hazır olduqlarını bildiriblər.

Veterans of Guba-Gusar Battalion willing to join the battles
The veteran soldiers of the Guba-Gusar battalion, who fought bravely in the Karabakh War, have applied to voluntarily join the war.
They went to the Guba District Office of the State Service for Mobilization and Conscription to be registered after the July provocations by the enemy.
The veterans visited the Alley of Martyrs in Guba to lay flowers on the graves of their fallen comrades in arms, who died heroically for the freedom of our country.
Mobil Ahmadov, the division commander of the Guba-Gusar battalion, expressed confidence that our glorious army will completely recover our occupied territories. ‘We are fighting the Patriotic War to liberate our lands. Our army is inflicting crushing blows on the enemy. We, veterans, are ready to take up arms and join the war of justice. I am a reserve officer. Although I am not as young as I used to be, I consider myself ready to fight. We must avenge our martyred comrades’, Mobil Ahmadov said.
His comrade-in-arms Ismet Jafarov talks about the successful operations of our Army in emotions. ‘I am sure that our fellow fighters who now rest in the Alley of Martyrs are in peace. The lands they died for are being redeemed at this very moment. Our heroic soldiers have restored the Murov Peak. This is quite an achievement. This suggests that Kalbajar and Lachin will soon be liberated from occupation. Just like the head of our country says, if the enemy does not want to die, they must quit our lands’, the veteran proclaimed.
The Guba-Gusar Battalion was established after the great leader Heydar Aliyev’s appeal to the nation on 7 November 1993. Around 500 heroic sons of the Motherland shortly joined the battalion. They threw themselves into the midst of merciless battles against the Armenian military forces and soon became famous for their heroism on the frontline. The Guba-Gusar battalion lost about 40 comrades in the Karabakh War. 7 people went missing, another 90 were injured.
The veteran fighters said that they are ever ready to take up arms and liberate our occupied lands under the command of the President, Commander-in-Chief Ilham Aliyev.