Quba-Qusar batalyonunun veteran döyüşçüləri cəbhəyə könüllü yollanmaq üçün müraciət ediblər
Qarabağ müharibəsində şücaət göstərən Quba-Qusar batalyonunun veteran döyüşçüləri cəbhəyə könüllü yollanmaq üçün müraciət ediblər.
Veteran döyüşçülər düşmənin iyul ayındakı təxribatlarından sonra Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin Quba Rayon Şöbəsinə gedərək qeydiyyatdan keçiblər.
Qubadakı Şəhidlər xiyabanına gələrək torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canından keçmiş Vətən oğullarının məzarlarını ziyarət edən veteranlar həlak olan silahdaşlarının məzarları önünə gül dəstələri düzüblər.
Quba-Qusar batalyonunun bölük komandiri olmuş Mobil Əhmədov şanlı Ordumuzun işğal altındakı torpaqları tamamilə azad edəcəyinə əminliyini ifadə edib. “Torpaqlarımızın azadlığı uğrunda Vətən müharibəsi gedir. Ordumuz düşmənə sarsıdıcı zərbələr vurur. Biz veteran döyüşçülər də hər an silaha sarılıb təcavüzkar ermənilərə qan uddurmağa hazırıq. Mən ehtiyatda olan zabitəm. Yaşım çox olsa da, özümü döyüşməyə hazır sayıram. Şəhid olmuş döyüş yoldaşlarımızın qisasını düşməndə qoymayacayıq”, - deyə Mobil Əhmədov söyləyib.
Onun döyüş yoldaşı İsmət Cəfərov Ordumuzun uğurlu döyüş əməliyyatlarından kövrələrək danışır. “Əminəm ki, bu gün Şəhidlər xiyabanlarında uyuyan döyüşçü yoldaşlarımızın ruhu şad olur. Onların uğrunda can verdiyi torpaqlarımız işğaldan azad olunur. Qəhrəman əsgərlərimiz Murov zirvəsini ermənilərdən geri alıb. Bu, olduqca böyük nailiyyətdir. Bu tezliklə Kəlbəcərin, Laçının işğaldan azad olunacağına işarədir. Ölkə başçımızın da dediyi kimi düşmən ölmək istəmirsə, torpaqlarımızdan rədd olsun”, - deyə veteran döyüşçü bildirib.
Quba-Qusar batalyonu ulu öndər Heydər Əliyevin 1993-cü il noyabrın 7-də xalqa müraciətindən sonra yaradılıb. Batalyonun tərkibinə qısa müddətdə 500-ə yaxın Vətən oğlu daxil olub. Ermənistanın hərbi qüvvələrinə qarşı amansız döyüşlərə atılan batalyonun üzvləri cəbhə bölgəsində qəhrəmanlıqları ilə ad çıxarıblar. Ümumilikdə Qarabağ müharibəsində Quba-Qusar batalyonu 40-a yaxın şəhid verib, 7 nəfər itkin düşüb, 90 nəfər yaralanıb.
Veteran döyüşçülər Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin əmri ilə hər an silaha sarılaraq işğal altında olan torpaqlarımızı düşmən tapdağından azad etməyə hazır olduqlarını bildiriblər.

Бойцы-ветераны Губа-Гусарского батальона подали заявление о добровольном уходе на фронт
Бойцы-ветераны Губа-Гусарского батальона, проявившие отвагу в Карабахской войне, подали заявление об отправке на фронт добровольно.
После июльских провокаций противника бойцы-ветераны отправились в Губинский районный отдел Государственной службы по мобилизации и призыву на военную службу и зарегистрировались.
Ветераны, пришедшие на Аллею шехидов в Губе и посетившие могилы сынов Родины, павших за свободу нашей земли, возложили цветы к могилам своих павших товарищей по оружию.
Мобил Ахмедов, который был командиром роты Губа-Гусарского батальона, выразил уверенность, что наша славная армия полностью освободит оккупированные земли. «Отечественная война идет за освобождение наших земель. Наша армия наносит врагу сокрушительные удары. Мы, бойцы-ветераны, готовы в любой момент взяться за оружие, чтобы уничтожать армян-агрессоров. Я офицер запаса. Хоть мне и много лет, я считаю себя готовым к бою. Мы не оставим наших погибших товарищей неотмщенными врагу», - сказал Мобил Ахмедов.
Его боевой товарищ Исмет Джафаров с гордостью рассказывает об успешных боевых операциях нашей Армии. «Я уверен, что души наших товарищей-бойцов, спящих сегодня на Аллее шехидов, счастливы. Наши земли, за которые они погибли, освобождены от оккупации. Наши героические воины отбили у армян пик Муров. Это большое достижение. Это знак того, что Кельбаджар и Лачин скоро будут освобождены от оккупации. Как сказал глава страны, если враг не хочет умирать, пусть он убирается вон с наших земель», — сказал боец-ветеран.
Губа-Гусарский батальон был создан после обращения великого лидера Гейдара Алиева к народу 7 ноября 1993 года. За короткое время в батальон вступили около 500 сынов Родины. Бойцы батальона, участвовавшие в тяжелых боях с вооруженными силами Армении, прославились своим героизмом, проявленным на передовой. Всего в Карабахской войне в Губа-Гусарском батальоне было около 40 шехидов, 7 человек пропали без вести, 90 бойцов получили ранения.
Бойцы-ветераны заявили, что готовы в любой момент взяться за оружие и под командованием Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева освободить наши оккупированные земли от врага.
Будут написаны книги и сняты фильмы о великих победах, достигнутых азербайджанской армией в контрнаступательной операции против вторгшихся 27 сентября вооруженных сил Армении. Но мы можем с полной уверенностью сказать, что главной причиной наших фронтовых успехов было сильное государство, сильная армейская стратегия, национальное единство и энтузиазм наших бойцов, реализованные под руководством Президента, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева.