Xaricdəki ziyalılar: “Ordumuza qələbə arzulayırıq”
Dünyaya səpələnmiş 50 milyonluq Azərbaycan xalqının ürəyi bu günlərdə Vətənlə döyünür. Xarici ölkələrdə fəaliyyət göstərən diaspor təşkilatları, nüfuzlu alimlərimiz bəyanatlar yayaraq bu çətin günlərdə Azərbaycana öz dəstəyini ifadə edib, dünya ictimaiyyətini Azərbaycanın ədalətli mövqeyini müdafiə etməyə çağırıb. Eyni zamanda, yüzlərlə, minlərlə gənc soydaşımız, həkimlərimiz Azərbaycan Prezidentinə mürüaciət edərək tarixi Vətənin bötüvlüyü uğrunda vuruşmağa və xidmət etməyə hazır olduğunu vurğulayıb.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsindən verilən məlumata görə, ürəyi vətənlə döyünən soydaşlarımızdan biri, Ukraynada tarix elmlər doktoru, professor Fərhad Turanlı müraciətlə çıxış edərək, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın mülki əhalisini və hərbiçilərini artilleriya atəşinə tutmasını qətiyyətlə pisləyir, Azərbaycan ordusunu Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş torpaqlarımızın tamamilə azad edilməsinə və tam qələbəyə qədər əks hücumlarını davam etdirməyə çağırır:
"Beynəlxalq hüquq və normalara, Azərbaycan Konstitusiyasına, əsaslanaraq ordumuz ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpası üçün hücumlarını davam etdirərək tam qələbə çalmalıdır! Erməni silahlı qüvvələrinin 27 sentyabr tarixində başladığı növbəti təxribatına qarşı çevik əks hücumlara başlanılması münasibətilə Azərbaycan Ordusunun Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevə təşəkkür edir, Ordumuza qələbə arzulayıram!”
“Azərbaycan ordusunun tam qələbə və həqiqət anı gəldi”.
Azərbaycanın dövlət sərhəddində və işğal edilmiş ərazilərində baş verən erməni təxribatına münasibətini bildirən israilli politoloq Arye Qut deyib ki, erməni silahlı birləşmələrinin davamlı təxribatları qarşısında rəsmi Bakının Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü bərpa etmək, Ermənistan Respublikasının işğalı altında olan Dağlıq Qarabağ bölgəsini və ona bitişik yeddi rayonu azad etməkdən başqa yolu qalmır: “Bu həlledici mərhələdə xeyli irəliləyiş əldə edilib və proses davam edir. Müşahidələr göstərir ki, Azərbaycan bu mərhələyə status-kvonu dəyişdirmək və potensial hərbi üstünlüyünü daha da gücləndirmək üçün daxil olub. Aprel zəfərləri, Naxçıvan zəfərləri, Tovuzdakı qələbə Azərbaycan ordusunun və xalqının vətənpərvərlik ruhunu bir daha gücləndirdi, Azərbaycan xalqını tamamilə rahat ola biləcəyinə inandırdı: Azərbaycan ordusu istənilən vəzifəni yerinə yetirməyə qadirdir və hazırdır. Düşünürəm və hətta əminəm ki, Azərbaycan ordusunun qələbə və həqiqət anı gəldi.
Bu ədalətli müharibə Azərbaycanın beynəlxalq aləmdəki siyasi və hərbi gücünün bir əksi olacaq. Qələbə, şübhəsiz ki, Azərbaycan xalqınındır, çünki Ermənistandakı faşist və işğal rejiminin qələbə qazanmaq haqqı yoxdur”.
Bu ərazilərdə dəfələrlə olmuşam, Azərbaycan əsgərinin və zabitinin əsl gücünü, vətənpərvərliyini görmüşəm. Bu xüsusi gündə səmimi qəlbdən Azərbaycan silahlı qüvvələrinə həqiqi və tam qələbəsini arzulayıram”.
“Misirdəki azərbaycanlı gənclər Vətən uğrunda vuruşmağa hazırdır”
Misirdə yaşayan azərbaycanlılar hər zaman Vətənimizi layiqincə təmsil etməyə, ölkəmizi tanıtmağa, Qarabağ həqiqətlərini yaymağa çalışır. Bu barədə danışan Azərbaycanın Misirdə Diaspor Təşkilatları Birliyinin sədri, tədqiqaçı-alim Seymur Nəsirov bildirib ki, uzun illərdir biz də işğal altında olan Vətənimizin azadlığını həyəcanla gözləyirik: “Misirdə yaşayan azərbaycanlılar hər zaman dövlətimizin, vətənimizin və Ali Baş Komandanımızın yanındadır. Son hadisələr göstərir ki, bütün dünya azərbaycanlıları, diasporumuz bir yumruq kimi dövlətimizin yanındadır və var gücü ilə Vətənə dəstək olur, Vətənin işğaldan azad olunması üçün əlimizdən gələni edirik və edəcəyik. Əminəm ki, torpaqlarımızın düşmən tapdağından tam azad ediləcəyi gün uzaqda deyil. Misirdə yaşayan azərbaycanlılar Vətənə dəstək üçün ayaqdadır, gənclərimiz yerli cəmiyyəti məlumatlandırmaq üçün bütün mümkün vasitələrdən istifadə edir. Misirdə, Avropa ölkələrindən fərqli olaraq, xaricilərin aksiya keçirməsi qadağan olunduğu üçün fəaliyyətimizi əsasən sosial media üzərində qurmağa çalışmışıq. Eyni zamanda, gənclərimiz Vətən torpaqlarının azalığı uğrunda vuruşmağa hazır olduqlarını bəyan edir, bu gun onların bir qismi artıq Azərbaycandadır və heç şübhə etmirəm ki, Ali Baş Komandanın çağırışına uyğun olaraq tərəddüdsüz cəbhəyə gedib erməni təxribatlarının qarşısının alınması, işğal edilmiş torpaqların azad olunması üçün əlindən gələni edəcək. Qarabağ Azərbaycandır! Bunu bütün dünya bilməli və qəbul etməlidir”.
“Türkiyə və Azərbaycan diasporlarının xaricdəki fəaliyyəti də çox vacib rol oynayır”
“Bu səhər Ermənistanın Azərbaycana qarşı başlatdığı yeni təxribat xarakterli hücumu şiddətlə qınayıram. Lakin Ermənistan bu dəfə atəşlə oynadığını gec başa düşdü. O atəş bu dəfə Ermənistanı yandıracaq. Azərbaycanın Ermənistan silahlı qüvvələrinin bu hücumlarına qarşılıq verərək uzun illər işğal altındakı kəndləri və təpələri azad etməsi münasibətilə də Azərbaycan Ordusunu və xalqını təbrik edirəm.
Ermənistan son zamanlar Suriya və Livan ermənilərini işğal altındakı Azərbaycan torpaqlarına yerləşdirmə siyasəti aparır. Yerləşdirilən bu insanlar arasında PKK terror təşkilatının üzvləri də var. Bununla Ermənistanın PKK-nı Azərbaycan ordusuna qarşı da yürütmək niyyətində olduğu görünür. Çünki Ermənistanın Azərbaycanla təkbətək savaşda heç bir şansı olmadığı hər kəsə bəllidir. Tam əminliklə deyə bilərəm ki, Azərbaycan bu müharibədə qalib tərəf olacaq. Belə ki, istər əhali sayı, istərsə də ordu gücü baxımından Ermənistanla Azərbaycan arasında müqayisə olunmayacaq dərəcədə fərq var.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bir neçə gün əvvəlki çıxışında Azərbaycanın kəşfiyyat orqanları tərəfindən Ermənistanın hücuma hazırlanması barədə xəbərdarlıq edildiyi və buna qarşı tədbirlərin alındığı barədə bildirmişdi. Hazırda biz Azərbaycan ordusunun döyüşə tam hazır olduğunu görürük. Burada birlik də çox vacibdir ki, biz də bunu Azərbaycan xalqının hər bir üzvündə görürük. Müharibə sadəcə cəbhədə deyil, arxa cəbhədə də birlik olduğu təqdirdə qazanılır. Burada Türkiyə və Azərbaycan diasporlarının xaricdəki fəaliyyəti də çox vacib rol oynayır. Hazırda Türkiyə xalqı, dövləti Azərbaycanın yanındadır, türk siyasətçilər olaraq biz də hər zaman Azərbaycanın yanındayıq”.

Intelligentsia Abroad: ‘We wish victory to our army’
The hearts of 50 million Azerbaijanis scattered around the globe are now beating with their Motherland. The diaspora organizations operating in foreign countries and our prominent scientists have issued statements of support for Azerbaijan in these difficult days for us and called on the international community to uphold Azerbaijan’s fair position. Thousands of our young compatriots and doctors have appealed to the President of Azerbaijan, declaring their readiness to fight and serve for the integrity of their historic Motherland.
The State Committee for Work with the Diaspora reports that one of such compatriots, a Ph.D. in history in Ukraine, Professor Farhad Turanli has made an appeal, strongly condemning Armenia launching artillery fire on the civilian population and servicemen of Azerbaijan and calling the Azerbaijani Army to completely liberate our lands occupied by Armenia and continue their counterattacks until total victory:
‘Our army must continue the counter-offensive operations to restore the territorial integrity of our country and achieve complete victory, guided by international law and norms and the Constitution of Azerbaijan! I express my gratitude to the Supreme Commander-in-Chief of the Azerbaijani Army Ilham Aliyev and wish success to our Army in launching swift counterattacks against yet another provocation of the Armenian armed forces, started on 27 September!’
‘The moment has arrived for complete victory and truth for the Azerbaijani army.’
The prominent Israeli political expert Arye Gut has also announced his stance on the Armenian provocations committed on the state border and occupied territories of Azerbaijan. He has stated that through constant provocations, Armenia has not left official Baku any other path but to restore the territorial integrity of Azerbaijan and recover Nagorno-Karabakh and the adjacent seven regions, occupied by the Armenian Republic: ‘Considerable progress has been made at this crucial stage and the process continues. As per my observations, Azerbaijan has entered this stage to change the status quo and further cement its potential military superiority. The April victories, Nakchivan triumphs, and the Tovuz win have boosted the patriotic morale of both the Azerbaijani people and army and convinced the nation that they can rest assured: the Azerbaijani army is capable and prepared to perform all the tasks outlined. I think and am even confident that the moment of victory and truth has arrived for the Azerbaijani army.
This fair war will reflect Azerbaijan’s political and military prowess globally. The victory undoubtedly belongs to the people of Azerbaijan because the fascist and occupation regime in Armenia has no right to win.
I have visited those areas many times and seen the true strength and patriotism of Azerbaijani soldiers and officers. I sincerely wish a true and complete victory to the Azerbaijani armed forces on this special day.’
‘Azerbaijani youth in Egypt are ready to join battles for the Motherland’
Azerbaijanis in Egypt are ever ready to worthily represent and promote their country and voice the truths of Karabakh. Chairman of the Azerbaijani Diaspora Organizations Association in Egypt, researcher Seymour Nasirov stated that we have all been anxiously waiting for the freedom of our occupied Motherland for many long years: ‘The Azerbaijanis living in Egypt always stand by our state, motherland, and Supreme Commander-in-Chief. The recent events have illustrated that Azerbaijanis all over the world, our diaspora stand united by our state, support our Motherland with everything they have got, and has been and will continue doing everything they can to recover our Motherland from occupation. I am confident that the day will soon arrive when we will fully liberate our lands from enemy claws. The Azerbaijanis in Egypt have stood up to support our Homeland and our youth are employing all possible means to educate the local society. Rallies by foreigners are prohibited in Egypt, unlike European countries, thus we have mainly mobilized on social media. Meanwhile, our youth declare their readiness to fight for the freedom of our lands. Some of them have returned to Azerbaijan and I have no inkling of a doubt that they will do everything in their might to prevent the Armenian occupation and to liberate our lands, joining the frontline without any hesitation upon the call of the Supreme Commander-in-Chief! The world should be aware and accept this.’
‘The actions of Turkish and Azerbaijani diasporas abroad are of utmost importance’
‘I strongly condemn the new provocative attacks Armenia launched against Azerbaijan this morning. But this time around, Armenia failed to realize that they are playing with fire. That decision to open fire will burn Armenia. I congratulate the Azerbaijani army and people on liberating the villages and heights that have been occupied for far too long by launching counter-offensive operations against the Armenian armed forces.
Armenia has of lately been pursuing a policy of resettling Syrian and Lebanese Armenians in occupied Azerbaijani lands. Some of them are members of the PKK terror organization. It is obvious that Armenia is thus trying to employ the PKK against the Azerbaijani army, as it is clear as day that Armenia has no chance to win in a one-on-one war with Azerbaijan. I can say with absolute certainty that Azerbaijan will come out victorious in this war. The distinction between Armenia and Azerbaijan is too great both in terms of population and military prowess.
President of Azerbaijan Ilham Aliyev delivered a speech a few days ago and stated that Azerbaijani intelligence agencies had warned about Armenia preparing for an attack and that corresponding measures were taken to prevent it. We currently see that the Azerbaijani army is fully prepared for battle. Unity is key and every Azerbaijani has risen to the occasion because a war is won not only in trenches but also through unity on the rear. The activities of the Turkish and Azerbaijani diasporas abroad play an exceptionally important role. The people and state of Türkiye stand with Azerbaijan. We, the Turkish politicians, always stand by Azerbaijan.’