Avstraliya azərbaycanlıları Ermənistan ordusunun törətdiyi son təxribatla bağlı bu ölkənin Baş Nazirinə müraciət ünvanlayıblar
Avstraliya Azərbaycanlıları Assosiasiyası (AAA) Ermənistan ordusunun sentyabrın 27-dən başlayaraq Azərbaycana qarşı növbəti təxribatı barədə bu ölkənin Baş Naziri Skott Morrisona müraciət ünvanlayıblar.
Bu barədə AAA-nın sədri Mikayıl Oyta məlumat verib.
Müraciətin mətnində cari il iyulun 12-də Ermənistan ordusunun Azərbaycanın Avropanın enerji təchizatında mühüm rol oynayan neft və qaz boru kəmərlərinin keçdiyi Tovuz rayonu istiqamətində törətdiyi təxribat xatırladılır. Qeyd edilir ki, işğalçı siyasətini davam etdirən Ermənistan sentyabrın 27-də yenidən genişmiqyaslı təxribat törədərək, cəbhəboyu zonada yerləşən Azərbaycan Ordusunun mövqelərini, Tərtər rayonunun Qapanlı, Ağdam rayonunun Çıraqlı və Orta Qaravənd, Füzuli rayonunun Alxanlı, Şükürbəyli və Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndlərini iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutub. Nəticədə Azərbaycanın Naftalan şəhərinin yaxınlığında yerləşən Qaşaltı kəndində beş nəfərdən ibarət ailənin bütün üzvləri həlak olub. Bu, 1949-cu il Cenevrə konvensiyasının və tərəflər arasında 1994-cü ildə əldə olunmuş atəşkəs rejiminin kəskin pozulmasıdır. Buna cavab olaraq Azərbaycan Ordusu mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə bütün cəbhəboyu əks-hücuma keçib.
Müraciətdə bir sıra dövlətlərin son vaxtlar Ermənistanı yeni silahlarla təmin etməsinə, bu yolla onun müharibəyə qızışdırılmasına da diqqət yönəldilib. Bu təcavüzkar ölkəyə tonlarla silah və hərbi-silah göndərdildiyi qeyd edilib.
Hazırda Azərbaycan Ordusunun apardığı uğurlu hərbi əməliyyatlar nəticəsində bir neçə yaşayış məntəqəsinin və strateji yüksəkliyin işğalçılardan azad edildiyi barədə məlumat da müraciətdə öz əksini tapıb. Qeyd edilib ki, bu, uzun illərdir ata-baba yurdlarından didərgin düşmüş azərbaycanlıların doğma evlərinə qayıtmasına şərait yaradacaq. Ona görə də Avstraliya Azərbaycanlıları Assosiasiyası doğma torpaqların azad olunması üçün başlanmış bu əməliyyatları tam dəstəkləyir.
Müraciətdə Azərbaycanın uzun illər ərzində münaqişənin sülh yolu ilə, diplomatik danışıqlar vasitəsilə həllinə çalışdığına da diqqət çəkilir. Lakin Ermənistanın işğal altında saxladığı torpaqları xoşluqla tərk etmək niyyətində olmadığı vurğulanır.
Qeyd edilir ki, yaranmış şəraitdə bütün məsuliyyət işğalçı Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərinə düşür.
Bəyanatın sonunda AAA Avstraliya hökumətini və parlamentini Azərbaycan torpaqlarında ədalətin bərpa olunmasına, xalqımızın haqq işində ona dəstək verməyə çağırır.

Australian Azerbaijanis Appeal to Australian Prime Minister on Recent Provocations by the Armenian Army
The Australian Azerbaijani Association (AAA) has appealed to Prime Minister Scott Morrison regarding the latest provocation of the Armenian army against Azerbaijan launched on 27 September. The AAA President Mikayil Oyta reported.
The appeal reminds us of the provocation committed by the Armenian army on 12 July this year towards Tovuz. The oil and gas pipelines, which play an exceptional role in Europe’s energy security, pass through this region. To continue its occupant policy, Armenia launched yet another largescale provocation on 27 September, firing intensively from mortars and various-caliber heavy weaponry at the positions of the Azerbaijani Army along the frontline, Gapanli village in Tartar, Chiragli and Orta Garavand villages in Aghdam, Alkhanli and Shukurbeyli villages in Fuzuli and Jojug Marjanli village in Jabrayil. A family of five lost their lives in Gashalti village near Naftalan in the Republic of Azerbaijan. This is in gross violation of the 1949 Geneva Convention and the ceasefire regime between the parties, signed in 1994. The Azerbaijani Army has launched a counterattack in all directions along the frontline in response to ensure the safety of the civilians.
The appeal draws attention to a number of states providing Armenia with new weapons, thus inciting the war. Tons of weaponry and military equipment are sent to the aggressor country.
The address reflects the successful military operations conducted by the Azerbaijani Army, resulting in recovering several residential areas and strategic heights from the invaders. It will allow the IDPs, displaced from their ancestral lands for many years, to safely return home. Therefore, the Australian Azerbaijani Association fully supports the operations launched to recover our native lands.
The appeal clearly notes that Azerbaijan had been trying to resolve the conflict peacefully through diplomatic negotiations, whereas Armenia never intended to willingly vacate the occupied lands.
The association remarks that the occupant Armenian military and political leadership bears all responsibility under the circumstances.
The statement ends with the AAA’s call on the Australian government and parliament to restore justice in the Azerbaijani lands and to support our people in their rightful cause.