Avstraliya azərbaycanlıları Ermənistan ordusunun törətdiyi son təxribatla bağlı bu ölkənin Baş Nazirinə müraciət ünvanlayıblar
Avstraliya Azərbaycanlıları Assosiasiyası (AAA) Ermənistan ordusunun sentyabrın 27-dən başlayaraq Azərbaycana qarşı növbəti təxribatı barədə bu ölkənin Baş Naziri Skott Morrisona müraciət ünvanlayıblar.
Bu barədə AAA-nın sədri Mikayıl Oyta məlumat verib.
Müraciətin mətnində cari il iyulun 12-də Ermənistan ordusunun Azərbaycanın Avropanın enerji təchizatında mühüm rol oynayan neft və qaz boru kəmərlərinin keçdiyi Tovuz rayonu istiqamətində törətdiyi təxribat xatırladılır. Qeyd edilir ki, işğalçı siyasətini davam etdirən Ermənistan sentyabrın 27-də yenidən genişmiqyaslı təxribat törədərək, cəbhəboyu zonada yerləşən Azərbaycan Ordusunun mövqelərini, Tərtər rayonunun Qapanlı, Ağdam rayonunun Çıraqlı və Orta Qaravənd, Füzuli rayonunun Alxanlı, Şükürbəyli və Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndlərini iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutub. Nəticədə Azərbaycanın Naftalan şəhərinin yaxınlığında yerləşən Qaşaltı kəndində beş nəfərdən ibarət ailənin bütün üzvləri həlak olub. Bu, 1949-cu il Cenevrə konvensiyasının və tərəflər arasında 1994-cü ildə əldə olunmuş atəşkəs rejiminin kəskin pozulmasıdır. Buna cavab olaraq Azərbaycan Ordusu mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə bütün cəbhəboyu əks-hücuma keçib.
Müraciətdə bir sıra dövlətlərin son vaxtlar Ermənistanı yeni silahlarla təmin etməsinə, bu yolla onun müharibəyə qızışdırılmasına da diqqət yönəldilib. Bu təcavüzkar ölkəyə tonlarla silah və hərbi-silah göndərdildiyi qeyd edilib.
Hazırda Azərbaycan Ordusunun apardığı uğurlu hərbi əməliyyatlar nəticəsində bir neçə yaşayış məntəqəsinin və strateji yüksəkliyin işğalçılardan azad edildiyi barədə məlumat da müraciətdə öz əksini tapıb. Qeyd edilib ki, bu, uzun illərdir ata-baba yurdlarından didərgin düşmüş azərbaycanlıların doğma evlərinə qayıtmasına şərait yaradacaq. Ona görə də Avstraliya Azərbaycanlıları Assosiasiyası doğma torpaqların azad olunması üçün başlanmış bu əməliyyatları tam dəstəkləyir.
Müraciətdə Azərbaycanın uzun illər ərzində münaqişənin sülh yolu ilə, diplomatik danışıqlar vasitəsilə həllinə çalışdığına da diqqət çəkilir. Lakin Ermənistanın işğal altında saxladığı torpaqları xoşluqla tərk etmək niyyətində olmadığı vurğulanır.
Qeyd edilir ki, yaranmış şəraitdə bütün məsuliyyət işğalçı Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərinə düşür.
Bəyanatın sonunda AAA Avstraliya hökumətini və parlamentini Azərbaycan torpaqlarında ədalətin bərpa olunmasına, xalqımızın haqq işində ona dəstək verməyə çağırır.

Австралийские азербайджанцы обратились к премьер-министру этой страны в связи с недавней провокацией армянской армии
Ассоциация азербайджанцев Австралии (ААА) обратилась к премьер-министру этой страны Скотту Моррисону по поводу очередной провокации армянской армии против Азербайджана, начатой с 27 сентября.
Об этом сообщил председатель ААА Микаил Ойта.
В тексте обращения говорится о провокации, совершенной армянской армией 12 июля с.г. в направлении Товузского района, где через территорию Азербайджана проходят нефте- и газопроводы, играющие важную роль в энергоснабжении Европы. Отмечается, что 27 сентября Армения, продолжая свою оккупационную политику, в очередной раз совершила широкомасштабную провокацию и атаковала позиции Азербайджанской Армии в прифронтовой зоне села Гапанлы Тертерского района, Чираглы и Орта Гярвенд Агдамского района, Алханлы Физулинского района, Шукурбейли и Джоджуг Марджанлы Джебраильского района. Противник вел интенсивный огонь из минометов и различных видов артиллерии разного калибра. В результате все члены семьи из пяти человек погибли в селе Гашалты, расположенном недалеко от города Нафталан в Азербайджане. Это серьезное нарушение Женевской конвенции 1949 года и режима прекращения огня, достигнутого между сторонами в 1994 году. В ответ Азербайджанская Армия нанесла контрудар по всем направлениям с целью обеспечения безопасности мирного населения.
В обращении было обращено внимание на то, что в последнее время ряд государств предоставил Армении новое оружие, тем самым подстрекая ее к войне. Отмечалось, что в эту страну-агрессор отправлены тонны оружия и боевой техники.
В обращении также отражена информация о том, что в результате успешных боевых действий, проведенных Азербайджанской Армией, от оккупантов освобожден ряд населенных пунктов и стратегических высот. Отмечалось, что это создаст условия для возвращения азербайджанцев, которые на протяжении многих лет были вынужденными переселенцами покинув дома своих предков. Поэтому Ассоциация азербайджанцев Австралии полностью поддерживает эти операции, развернутые по освобождению родных земель.
В обращении также обращается внимание на то, что Азербайджан уже много лет пытался урегулировать конфликт мирным путем и путем дипломатических переговоров. Однако подчеркивается, что Армения не намерена добровольно покидать оккупированные земли.
Отмечается, что всю ответственность в сложившихся обстоятельствах несет военно-политическое руководство оккупанта- Армении.
В конце заявления ААА призывает правительство и парламент Австралии восстановить справедливость на землях Азербайджана и поддержать наш народ в его правом деле.