Oktyabrın 5-də Müdafiə Nazirliyinin Beynəlxalq Hərbi Əməkdaşlıq İdarəsi tərəfindən Azərbaycan Respublikasında akkreditə olunmuş xarici hərbi attaşelər və beynəlxalq təşkilatların ölkəmizdəki nümayəndələri üçün növbəti brifinq verilmişdir.
Brifinq iştirakçılarının diqqətinə işğal olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən əməliyyatların gedişatı və azad olunmuş ərazilər, düşmən qüvvələrinə vurulmuş ziyan barədə məlumat verilib.
Bundan əlavə qonaqlara təmas xəttindən xeyli uzaqda yerləşən Azərbaycanın şəhər və rayonlarına düşmənin raket və artilleriya zərbələri endirməsi barədə də ətraflı məlumat çatdırılıb.
Düşmənin açdığı atəş zərbələri nəticəsində dinc əhali və mülki infrastruktura dəyən ziyan, eləcə də düşmən ordusunun öz hərbi qulluqçularına qarşı göstərdiyi qeyri-insani münasibət və hərəkətlər barədə faktlar da diqqətə çatdırılıb.

Foreign military attachés and representatives of international organizations informed about operational situation
On October 5, the International Military Cooperation Department of the Ministry of Defense presented a subsequent briefing for the foreign military attaches and representatives of the international organizations accredited to the Republic of Azerbaijan.
The briefing participants were informed about the latest combat operations conducted in the occupied territories, the liberated settlements, and the damages inflicted on the enemy forces.
Additionally, the guests were delivered detailed information on the deliberate missile and artillery attacks of the Armenian armed forces on the cities and regions of Azerbaijan located far beyond the line of contact.
The guests were informed about the damage inflicted to the peaceful population and civilian facilities as a result of missile and artillery shelling by the enemy, as well as the fact-based unhuman treatment and behaviour of the adversary army towards its military personnel.