Norveç Qızıl Xaç Cəmiyyəti Bərdədə Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin könüllüsünün qətlə yetirilməsini pisləyir
Norveç Qızıl Xaç Cəmiyyəti Bərdə şəhərinə raket zərbələri endirilməsi zamanı Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin könüllüsünün öldürülməsini pisləyir.
Norveç Qızıl Xaç Cəmiyyətinin saytında yerləşdirilən məlumatda dinc əhaliyə qarşı ağır silahların istifadəsi pislənilir. “Bu cür silahlar əhalinin sıx yaşadığı yerlərdə istifadə üçün nəzərdə tutulmayıb”, - deyə Norveç Qırmızı Xaç Cəmiyyətinin regional müşaviri Morten Tennessen-Krokan bildirib. O, mülki və hərbi hədəfləri ayırd etməyin zəruriliyini qeyd edir və mülki insanlara zərər verən hücumların müharibə qaydalarına zidd olduğunu vurğulayır.
Bəyanatda 28 oktyabr hücumu zamanı Beynəlxalq Qırmızı Xaç və Qızıl Aypara könüllüsünün öldürülməsi də pislənilir. Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətindən mərhum könüllünün Bərdədə dinc sakinlərə humanitar yardım göstərdiyi qeyd olunur. Vurğulanır ki, hər hansı silahlı qarşıdurmada Qırmızı Xaç və ya Qızıl Aypara üzvünə edilən hücum müharibə qaydalarının pozulması deməkdir.

Norwegian Red Cross Society condemns killing of volunteer of Azerbaijan Red Crescent Society in Barda
The Norwegian Red Cross Society condemns the killing of a volunteer of the Azerbaijan Red Crescent Society during rocket attacks on the city of Barda.
Norwegian Red Cross Society condemns the use of heavy weapons against civilians. "These types of weapons are not intended for use in densely populated areas," said Morten Tennessen-Krokan, regional advisor of the Norwegian Red Cross. It emphasizes the necessity of distinguishing between civilian and military targets and emphasizes that attacks that harm civilians are against the rules of war.
The statement also condemned the killing of an International Red Cross and Red Crescent volunteer during the October 28 attack. It is noted that the deceased volunteer from the Azerbaijan Red Crescent Society provided humanitarian aid to civilians in Barda. It is emphasized that an attack on a Red Cross or Red Crescent member in any armed conflict is a violation of the rules of war.