GUAM Ermənistanın Azərbaycan şəhərlərini raket atəşinə tutmasını kəskin şəkildə qınayıb
Demokratiya və İqtisadi İnkişaf naminə Təşkilat (GUAM) Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın Bərdə və Tərtər rayonlarının raket atəşinə tutulmasını pisləyən bəyanat yayıb.
GUAM-ın “Twitter” səhifəsində yerləşdirilən bəyanatda çoxsaylı insan tələfatı ilə nəticələnən Ermənistanın raket hücumu kəskin şəkildə qınanılıb.
Bəyanatda deyilir: “Ermənistanın oktyabrın 27-28-də Azərbaycanın Bərdə və Tərtər rayonlarında mülki infrastrukturu raket atəşinə tutmasını qınayırıq. Bu hücumlar cəbhə bölgəsindən uzaqda yerləşən ərazilərdə çox sayda dinc insanın həlak olmasına və yaralanmasına səbəb olub. Onların arasında uşaq, qadın və yaşlı insanlar da var. Eyni zamanda, çox sayda mülki obyekt dağıdılıb. Ermənistanın dinc əhaliyə qarşı istifadə etdiyi ballistik raketlər və kasetli bombalar beynəlxalq hüquq tərəfindən qadağan olunub. Bu bəyanatla Ermənistan silahlı qüvvələrinin belə cinayət əməllərini pisləyirik. Beynəlxalq ictimaiyyət səmərəli mexanizmdən istifadə edərək Ermənistanı Azərbaycana qarşı müharibə cinayətləri törətməsinin qarşısını almalıdır”.

GUAM strongly condemns missile attacks on Azerbaijani cities by Armenia
The Secretary General of Organization for Democracy and Economic Development (GUAM) issued a statement strongly condemning the missile attacks by the Armenian Armed Forces on the Barda and Tartar regions of Azerbaijan.
The statement was published on GUAM's official Twitter page.
The statement emphasizes that the organization strongly condemns the rocket attack by Armenia on civilian infrastructure facilities in the Barda and Terter regions of Azerbaijan on October 27-28. As a result of these attacks on areas far from the front line, many civilians were killed and injured, including children, women and the elderly.
"Also, a large number of civilian objects were destroyed. Ballistic missiles and cluster bombs used by Armenia against civilians are prohibited by international law. With this statement, we condemn the criminal actions of the Armenian Armed Forces. The international community, using an effective mechanism, should prevent such war crimes by Armenia against Azerbaijan, " the statement reads.