Fransada fəaliyyət göstərən COJEP beynəlxalq təşkilatı Ermənistanın Azərbaycanın mülki vətəndaşlarını qətlə yetirməsi ilə bağlı hesabat hazırlayıb
Fransada fəaliyyət göstərən COJEP beynəlxalq təşkilatı Ermənistanın Azərbaycanın mülki vətəndaşlarını qətlə yetirməsi ilə bağlı hesabat hazırlayıb.
Hesabatın əvvəlində Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi barədə məlumat verilir. Qeyd edilir ki, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi regionda ən uzun sürən (təxminən 30 il) münaqişədir. Bu münaqişə nəticəsində Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionu və ətraf 7 rayonu – Laçın, Kəlbəcər, Ağdam, Füzuli, Cəbrayıl, Qubadlı və Zəngilan Ermənistan tərəfindən işğal edilib. Münaqişə Dağlıq Qarabağ regionunda və ətraf 7 rayonda yaşayan bir milyondan çox azərbaycanlının həyatına mənfi təsir göstərib, sosial, iqtisadi və humanitar problemlər yaradıb. Qeyd edilən 7 rayon Dağlıq Qarabağ regionuna daxil deyil. Dağlıq Qarabağ regionunun ümumi ərazisi 4400 kvadratkilometrdir. Ətraf 7 rayonun ümumi ərazisi isə bundan demək olar ki, 3 dəfə böyükdür – 11000 kvadratkilometrdir. Məcburi köçkünlərin 90 faizdən çoxu həmin 7 rayondandır. Dağlıq Qarabağ regionundan qovulan azərbaycanlıların sayı isə 86 mindir.
Qeyd edilir ki, BMT Təhlükəsizlik Şurası Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında həll edilməsinə dair dörd qətnamə qəbul edib. Bu qətnamələrdə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü dəstəklənir, Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal edilmiş ərazilərdən dərhal çıxarılması tələb olunur.
Hesabatda bildirilir ki, bu il sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələri bütün cəbhə xətti boyunca genişmiqyaslı təxribata başlayıb. Ermənistan silahlı qüvvələri intensiv şəkildə yaşayış məskənlərini, tarixi və mədəni tikililəri, strateji əhəmiyyət daşıyan obyektləri, cəbhə bölgəsindən uzaqda yerləşən və əhalinin sıx məskunlaşdığı əraziləri ağır artilleriyadan, raket sistemlərindən və qadağan olunmuş silahlardan atəşə tuturlar.
BMT Baş Məclisinin 14 dekabr 1974-cü il tarixli Qətnaməsi ilə qəbul edilmiş “Qadın və uşaqların fövqəladə hallarda, silahlı münaqişələr dövründə müdafiəsi haqqında bəyannamə”də qeyd edilir ki, mülki əhalinin, xüsusilə qadınların və uşaqların hücumlara məruz qalması qadağandır. Bütün ölkələr 1925-ci il tarixli Cenevrə Protokoluna və 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyalarına, hərbi münaqişələr zamanı insan hüquqlarına hörmət edilməsi, xüsusilə qadınların və uşaqların qorunmasının təmin olunması ilə bağlı digər sənədlərə əməl etməlidirlər.
Hesabatda sentyabrın 27-dən oktyabrın 28-dək Azərbaycanın mülki əhalisinin sıx məskunlaşdığı şəhər və rayonların Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən raket hücumlarına məruz qalması ilə bağlı faktlar və rəqəmlər, fotolar əks olunub.

French COJEP issues report on civilian casualties as result of Armenian attacks on densely populated Azerbaijani areas
France-based COJEP International organization has published a report “On the civilian casualties and destructions caused by attacks of Armenia on densely populated areas of Azerbaijan between 27 September – 28 October 2020”.
The report features an introduction highlighting the Nagorno-Karabakh conflict: “The Armenia-Azerbaijan conflict is one of the longest-standing protracted conflicts in the region, which has been going on for nearly three decades. As a result of this, the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan and 7 adjacent districts of Azerbaijan, namely Lachin, Kalbajar, Aghdam, Fuzuli, Jabrayil, Gubadli and Zangilan, were occupied by Armenia. The conflict affected the lives of over a million of Azerbaijanis who lived in the Nagorno-Karabakh region and 7 adjacent districts of Azerbaijan, causing a number of social, economic and humanitarian problems. The above-mentioned 7 districts are not a part of the Nagorno-Karabakh region. The total area of Nagorno-Karabakh region is 4400 square kilometers, while the total area of 7 districts is almost 3 times larger (11.000 square kilometers). More than 90 percent of the total number of IDPs (which is more than 1 million) represent those 7 districts. It should also be mentioned that the number of Azerbaijani people forced to leave the Nagorno-Karabakh region is now 86 thousand people.”
“The UN Security Council Resolutions 822, 853, 874 and 884 of 1993 define the frameworks of the settlement of the Armenia-Azerbaijan conflict on the basis of norms and principles of international law,” the article said.
“On September 27, the armed forces of Armenia launched a largescale provocation along the entire frontline. The armed forces of Armenia are intensively firing on the settlements, historical and cultural buildings, as well as the objects of strategic importance in the frontline an the densely populated areas situated far from the conflict zone using heavy artillery, aircraft, special missile systems and prohibited weapons.
The Declaration on the Protection of Women and Children in Emergency and Armed Conflict adopted by the UN General Assembly on 14 December 1974, stresses that attacks and bombings on the civilian population, inflicting incalculable suffering, especially on women and children, who are the most vulnerable members of the population, shall be prohibited, and such acts shall be condemned. All States shall abide fully by their obligations under the Geneva Protocol of 1925 and the Geneva Conventions of 1949, as well as other instruments of international law relative to respect for human rights in armed conflicts, which offer important guarantees for the protection of women and children,” the document said.