Ermənilər mülki əhaliyə atəş açır: Tərtərdə iki qardaş həlak oldu, 2 nəfər isə yaralandı
Riyakar və qeyri-konstruktiv siyasət aparan Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin göstərişi ilə düşmənin silahlı qüvvələri əhalinin kompakt olduğu məntəqələri - rayon və kənd mərkəzlərini, mülki infrastruktur obyektlərini - xəstəxanaları, tibb məntəqələrini, məktəb binalarını, uşaq bağçalarını ağır artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutmaqda davam edir.
Dərin kədər hissi ilə qeyd edirik ki, 28.09.2020-ci il tarixdə saat 19 radələrində Tərtər rayonu Şıx arx qəsəbəsində yerləşən əlillər və məcburi köçkünlər üçün inşa edilmiş çoxmənzilli yaşayış binasının həyətinə top mərmisinin atılması nəticəsində Tərtər rayon sakinləri 1981-ci il təvəllüdlü Abbasov Xaliq Asif oğlu və onun qardaşı 1987-ci il təvəllüdlü Abbasov Elşən Asif oğlu həlak olmuşlar, 1984-ci il təvəllüdlü Məmmədov Seymur Füzuli oğlu, 1989-cu il təvəllüdlü Mahmudov Faiq Malik oğlu isə müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alaraq xəstəxanalara yerləşdirilib.
Faktla bağlı Tərtər rayon prokurorluğunda Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsinin 100.2 (təcavüzkar müharibəni aparma), 120.2.1 (cinayətkar birlik–təşkilat tərəfindən qəsdən adam öldürmə), 120.2.4 (xüsusi amansızlıqla və ya ümumi təhlükəli üsulla qəsdən adam öldürmə), 120.2.12 (milli, irqi, dini ədavət və ya düşmənçilik niyyəti ilə qəsdən adam öldürmə), 29, 120.2.7 (qəsdən iki və ya daha çox şəxsi öldürməyə cəhd) və digər maddələri ilə cinayət işi başlanıb.

Two killed, another two injured as result of enemy’s artillery shelling building for disabled and IDPs in Tartar
“deeply regret to inform that, on September 28 at about 19:00, residents of Tartar district - Abbasov Khalig Asif, born in 1981, and his brother Abbasov Elshan Asif, born in 1987, were killed as a result of artillery shelling hitting the yard of an apartment building built for the disabled and IDPs in Shikh Arkh settlement of Tartar district. Mammadov Seymur Fuzuli, born in 1984, and Mahmudov Faig Malik, born in 1989, were hospitalized with various injuries.
Upon the fact a criminal case has been initiated by Tartar Prosecutor's Office under Article 100.2 (conducting aggressive war), Article 120.2.1 (deliberate murder committed by criminal community (organization)), Article 120.2.4 (deliberate murder committed with special cruelty or in publicly dangerous way), 120.2.12 (deliberate murder on motive of national, racial, religious hatred or enmity), Articles 29, 120.2.7 (deliberate murder of two or more persons), and other articles of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan.