Ermənistan silahli qüvvələri tərəfindən mülki əhali hədəfə alınmaqla açılmış atəş nəticəsində Ağdam rayon sakini həlak olub
Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi beynəlxalq humanitar hüququn əsas norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozaraq dinc əhalini, çoxsaylı ev və mülki obyektləri, təsərrüfat təyinatlı məntəqələri ağır artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutmaqda davam edir.
Hədəf kimi əhalinin kompakt olduğu məntəqələr - rayon və kənd mərkəzləri, mülki infrastruktur obyektlər - xəstəxanalar, tibb məntəqələri, məktəb binaları, uşaq bağçaları seçilir.
Hazırkı vaxtadək ümumilikdə mülki əhalidən 27 nəfər müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alaraq xəstəxanalara yerləşdirilib.
Dərin kədər hissi ilə qeyd edirik ki, bu gün düşmənin dinc Azərbaycan əhalisinin sıx yaşadığı əraziləri növbəti dəfə qrad qurğularından atəşə tutması nəticəsində Ağdam rayonu, Evoğlu kənd sakini 1979-cu il təvəllüdlü Paşayev Coşqun Ənvər oğlu həlak olub.
Faktla bağlı Ağdam rayon prokurorluğunda Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsinin 120.2.1-ci (cinayətkar birlik–təşkilat tərəfindən qəsdən adam öldürmə), 120.2.4-cü (xüsusi amansızlıqla və ya ümumi təhlükəli üsulla qəsdən adam öldürmə), 120.2.12-ci (milli, irqi, dini ədavət və ya düşmənçilik niyyəti ilə qəsdən adam öldürmə), 100.2 (təcavüzkar müharibəni aparma) və digər maddələri ilə cinayət işi başlanıb.

Resident of Aghdam district killed as result of shelling of civilians by the armed forces of Armenia.
As reported earlier, grossly violating its commitments under the Geneva Conventions, and neglecting the basic norms and principles of international humanitarian law, the military-political leadership of the aggressor Armenia continues to subject civilians, numerous houses and objects, as well as household premises to intensive artillery fire.
Densely populated areas - regional and rural centers, civil infrastructure objects - hospitals, medical centers, school buildings, kindergartens are chosen as targets.
By now, 27 civilians in total have been hospitalized with various injuries.
We deeply regret that Pashayev Joshgun Anvar, born in 1979, a resident of Evoghlu village, Aghdam District, was killed as a result of another enemy shelling of the densely populated areas of Azerbaijan.
Upon the fact a criminal case has been initiated by Aghdam Prosecutor's Office under Article 120.2.1 (deliberate murder committed by group of persons, on preliminary arrangement by group of persons, by organized group or criminal community (organization)), Article 120.2.4 (deliberate murder committed with special cruelty or in publicly dangers way), Article 120.2.7 (deliberate murder of two or more persons), Article 120.2.12 (deliberate murder on motive of national, racial, religious hatred or enmity), Article 100.2 (conducting aggressive war), and other articles of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan.
At present combat conditions all necessary investigative measures are being carried out by the prosecution authorities.