Mülki əhalidən 26 nəfər müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alaraq xəstəxanalara yerləşdirilib
Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi Cenevrə Konvensiyası ilə üzərinə düşən öhdəliklərini kobud şəkildə pozaraq dinc əhalini, çoxsaylı ev və mülki obyektləri, təsərrüfat təyinatlı məntəqələri hədəfə almaqda davam edir. Hədəf kimi seçilən ərazilər əhalinin kompakt olduğu məntəqələr - rayon və kənd mərkəzləri, mülki infrastruktur obyektlər- xəstəxanalar, tibb məntəqələri, məktəb binaları, uşaq bağçaları seçilir.
Hazırkı vaxtadək ümumilikdə mülki əhalidən 26 nəfər müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alaraq xəstəxanalara yerləşdirilib.
Xüsusilə qeyd edilməlidir ki, səhər saat 07 radələrindən başlayaraq düşmən qüvvələri tərəfindən Tərtər rayonunun mərkəzi, o cümlədən əhalinin sıx yaşadığı kəndlərin ağır artilleriyadan intensiv atəşə tutulması nəticəsində, Azadqaraqoyunlu kənd sakinləri Əhmədov Mayıl Ələsgər oğlu, Salahov Nizami Məcid oğlu, Kərimov Elşən Şahmat oğluna məxsus evlərə külli miqdarda ziyan dəymiş, rayonun əsas strateji körpüsü və polis şöbəsinə zərbələr endirilib.
Bundan başqa, düşmənin mülki obyektləri atəşə tutması nəticəsində Tərtər şəhəri, E.Səfərov küçəsi 54 mənzildən ibarət 10 saylı binası, rayonun Şıx arx qəsəbəsində 16 saylı çoxmənzilli yaşayış binası yararsız vəziyəyətə düşmüş, bina sakinləri təxliyyə edilib.
Həmçinin, işğalçı ölkənin qüvvələrinin intensiv atəşi nəticəsində Tərtər rayonu, Səhləbad kəndində Ağayev Bəxtiyar Rəhim oğluna, Yuxarı Qapanlı kənd sakini Rəsmiyyə Həsənovaya məxsus yardımçı tikililərə top mərmilərinin düşməsi nəticəsində çoxsaylı xırda və iribuynuzlu heyvanlar tələf olub.

In total 26 civilians hospitalized with various injuries
The military-political leadership of the aggressor Armenia continues to strike at the civilian population, numerous houses and civilian objects, as well as at household premises, grossly violating its obligations under the Geneva Conventions. Densely populated areas - regional and rural centers, civil infrastructure objects - hospitals, medical centers, school buildings, kindergartens are selected as targets.
By now, 26 civilians in total have been hospitalized with various injuries.
It should be noted that as a result of heavy artillery shelling of the center of Tartar District, as well as of densely populated villages by the enemy forces, the houses of Ahmadov Mayil Alasgar, Salahov Nizami Majid, Karimov Elshan Shahmat were severely damaged, the main strategic bridge and the police station were hit.
Furthermore, as a consequence of the enemy shelling, house No. 10 consisting of 54 apartments on E.Safarov Street, Terter District, as well as apartment house No. 16 in Shikh Arkh village of the district fell into disrepair, the residents were evacuated.
Also, numerous small and large horned livestock perished as a result of artillery shells hitting the auxiliary buildings belonging to Aghayev Bakhtiyar Rahim, resident of Sahlabad village, and Rasmiyya Hasanova, a resident of Yukhari Gapanli village of Tartar Ditrsict.