Lənkəranlı dərzi bayraq tikib təmənnasız cəbhəyə göndərir (Azərtac)
Lənkəranda yaşayan dərzinin dövlət bayrağımızı təmənnasız tikərək cəbhə bölgəsinə göndərməsi ötən gündən sosial şəbəkələrin gündəminə çevrilib.
Sentyabrın 27-dən başlayaraq cəbhə xəttində düşmən təxribatına layiqli cavab verən Azərbaycan əsgərinin hər gün qazandığı yeni zəfərlər xalqımızda böyük ruh yüksəkliyi yaradıb. Bu münasibətlə ölkəmizin hər yerində orduya dəstək aksiyaları nümayiş etdirilir. Arxa cəbhədə olan hər kəs "hər şey Vətən üçün" deyərək, bu ümummilli işə az da olsa, öz dəstəyini vermək istəyir. Xəbərimizin qəhrəmanı Lənkəranın Kərgəlan kəndində dərzi işləyən Mehman Bayramov da belə vətənpərvər insanlardan biridir. 56 yaşı olan Mehman usta 35 ildir doğulduğu bu kənddə dərzi işləyir. Müharibə başlayandan dövlət bayrağımızı təmənnasız tikərək yerli əhaliyə paylayır, həmçinin cəbhəyə göndərir.
“Əvvəllər icra nümayəndəsinin, bələdiyyələrin və dövlət qurumlarının sifarişi ilə bayraqlar tikirdim. Sifarişlər ən çox seçkilər ərəfəsində olurdu. Düzdür, o vaxt ödənişlə iş görsəm də, indi vəziyyət fərqlidir. Söhbət torpaqlarımızın azad olunmasından gedir. Belə vəziyyətdə bayrağı necə pulla satmaq olar? Bizim xalq qeyrətli və cəsur xalqdır. Bu işə öz təşəbbüsümlə başlamışam və könüllü olaraq üçrəngli bayrağımızı tikib cəbhəyə göndərirəm”, - deyə vətənpərvər dərzi bildirib.
Bu günə kimi 50-dən çox bayraq tikərək cəbhəyə göndərən dərzi gördüyü işlə fəxarət hissi keçirir. Cəbhə bölgəsində olan əsgərlərimizə yardım aparan gənclər bayraqlar sifariş etmək üçün ona müraciət edir, o da işin əvəzində pul götürmür. Mehman usta deyir ki, bayrağımızın dəyəri pul ilə ölçülmür. Hazırda yeganə oğlunun da orduda könüllü vuruşduğunu deyən dərzi, tezliklə bu bayraqların Qarabağda dalğalanacağına əmindir.
Dərzi Mehman Bayramov deyib: “Ordumuz hər gün zəfərlər qazanır, yeni tarix yazır. Xoşbəxtəm ki, oğlum da ön cəbhədədir. Könüllü xidmətə yollanıb, düşmənlə vuruşur. Azərbaycan Ordusu Şuşaya bayraq sancsın, oğlumun və əsgərlərimizin ayağı altında qurban kəsəcəyəm. Tikdiyim bayraqlardan orada da insanlarımıza paylayacağam”.
Arzun çin olsun, Mehman usta. Tikdiyin bu üçrəngli bayraqlar, əlbəttə, rəşadətli ordumuzun gücü və qüdrəti sayəsində Qarabağımızın hər bölgəsində dalğalanacaq! Allah bu bayraq uğrunda canından keçən şəhidlərimizə rəhmət eləsin!

Tailor From Lankaran Saws Flags for the Frontline (Azertac)
A tailor from Lankaran saws our national flags and sends them to the frontline for a morale boost, which has quickly become the story of the day on social media since yesterday.
The Azerbaijani soldiers launched a retaliative offense to the September 27 provocations of the enemy and have been penning one victory after another, boosting overall morale among people, who, in turn, go above and beyond to campaign in support of the army across the country. Everyone in the rear wants to contribute to the common cause under the motto ‘Everything for the Motherland’. Our hero, tailor Mehman Bayramov from Kargalan village in Lankaran, is also one of such patriots. The 56-year-old craftsman has worked as a tailor in the village he was born in for 35 years. He has been making national flags, distributing them among the locals for free, and sending them to the frontline.
‘I started making flags when I had orders from executive and state institutions, and municipalities. These usually came in before elections. While I used to charge for my services at the time, the situation is different now. It is the liberation of our lands we are talking about. How could I ever charge for flags in this case? Our people are zealous and brave. I have set this up upon my own initiative and send the flags I make to the frontline’, the patriotic tailor explained.
The tailor, who has sent over 50 flags to the frontline so far, feels proud of his work. The youth who deliver aid to the soldiers turn to him to order flags, which he does not charge for. Bayramov says no money in the world can measure up to the value of a flag. His only son has also volunteered for the front and is now serving his Motherland. The tailor is confident that the flags he makes will soon undulate in Karabakh.
‘Our army pens a new victory every day and is making history as we speak. I am happy that my son is also serving. He has volunteered to fight the enemy. I will cut a sacrificial animal under the feet of my son and all our soldiers, as they plant the Azerbaijani flag in Shusha. I will distribute my flags among people there as well.’
May your wish come true, Master Mehman. The tricolour flags you make will surely undulate in every corner of Karabakh thanks to our valiant army! May the souls of our martyrs, who have died for this flag, rest in peace!