İƏT-in Gənclər Forumu: Ermənistan hərbi təxribatlara son qoymalı, dərhal Azərbaycan ərazisindən çəkilməlidir
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Gənclər Forumunun (İƏTGF) prezidenti Taha Ayhan Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycana hücumlarını sərt şəkildə pisləyən bəyanatla çıxış edib.
Bəyanatda deyilir ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı davam edən genişmiqyaslı təxribatları və hücumları nəticəsində mülki əhalinin itkilərini şiddətlə qınayırıq. Ermənistan hökumətinin mövcud fəaliyyəti BMT Təhlükəsizlik Şurasının məlum qətnamələrinə görə, bütün bölgənin sabitliyini təhlükə altına almaqla bərabər, Ermənistan ilə Azərbaycan arasındakı Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllini əngəlləməyə yönəlmiş növbəti cəhd kimi qəbul edilməlidir. İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı münaqişənin Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq birlik tərəfindən qəbul olunan ərazi bütövlüyü və toxunulmazlığı, suverenliyi əsasında sülh yolu ilə həllini dəstəkləməkdə qərarlıdır.
İƏTGF-in rəhbəri qardaş Azərbaycan xalqına doğmalıq və həmrəylik göstərərək, şəhidlərə Allahdan rəhmət, ailələrinə və Azərbaycan xalqına başsağlığı, yaralılara şəfa diləyir.

Молодежный форум ОИС: Армения должна прекратить военные провокации и немедленно уйти с территории Азербайджана
Президент Молодежного форума Организации исламского сотрудничества (ОИС) Таха Айхан выступил с заявлением, в котором резко осудил нападения вооруженных сил Армении на Азербайджан.
В заявлении говорится: «Мы решительно осуждаем продолжающиеся широкомасштабные провокации и нападений Армении на Азербайджан, в результате которых есть потери среди мирного населения. Нынешнюю деятельность правительства Армении, противоречащую известным резолюциям Совета Безопасности ООН, следует рассматривать как очередную попытку, направленную на воспрепятствование мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта между Арменией и Азербайджаном, а также создания угрозы для стабильности во всем регионе. Организация исламского сотрудничества полна решимости поддерживать мирное разрешение конфликта на основе территориальной целостности и неприкосновенности и суверенитета Азербайджанской Республики, признанных международным сообществом».
Глава Молодежного форума ОИС, выражая свое родство и солидарность с азербайджанским народом, желает упокоения Аллахом душ шехидов, приносит свои соболезнования их семьям и народу Азербайджана, а также желает скорейшего исцеления раненым.