BMT Təhlükəsizlik Şurası qapalı iclasda Dağlıq Qarabağdakı vəziyyəti müzakirə edib
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Təhlükəsizlik Şurası qapalı iclasda Dağlıq Qarabağdakı vəziyyəti müzakirə edib.
Mülki şəxslərin itkisini və güc tətbiq edilməsini pisləyən BMT Təhlükəsizlik Şurası Azərbaycan və Ermənistanı Dağlıq Qarabağdakı münaqişəni dərhal dayandırmağa, gərginliyi azaltmağa və gecikmədən danışıqlara geri qayıtmağa çağırıb.
BMT Təhlükəsizlik Şurasının 5 daimi və 10 müvəqqəti üzvünün iştirak etdiyi qapalı iclasdan sonra açıqlanan birgə bəyanatda Dağlıq Qarabağda təmas xəttində baş verən genişmiqyaslı hərbi əməliyyatlardan narahatlıq duyulduğu bildirilib.
Həmçinin BMT-nin Baş katibi Antonio Quterreşin münaqişənin dayandırılması və gərginliyin azaldılması ilə bağlı çağırışlarına dəstək verildiyi açıqlanıb. Təhlükəsizlik Şurası tərəflər arasındakı problemin həlli üçün Minsk qrupunu dəstəklədiyini də qeyd edib.

Совбез ООН обсудил ситуацию в Нагорном Карабахе на закрытом заседании
Совет Безопасности Организации Объединенных Наций (ООН) обсудил ситуацию в Нагорном Карабахе на закрытом заседании.
Осудив гибель мирных жителей и применение силы, Совет Безопасности ООН призвал Азербайджан и Армению немедленно прекратить конфликт в Нагорном Карабахе, снизить напряженность и без промедления вернуться к переговорам.
В совместном заявлении, распространенном по итогам закрытого заседания с участием 5 постоянных и 10 временных членов Совета Безопасности ООН, говорится об обеспокоенности широкомасштабными военными действиями, происходящими на линии соприкосновения в Нагорном Карабахе.
Также было объявлено о поддержке призывов генсека ООН Антониу Гутерриша к прекращению конфликта и снижению напряженности. В Совбезе также отметили, что поддерживают Минскую группу в решении проблемы между сторонами.