Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu Ermənistanın Azərbaycana qarşı yeni təcavüz aktı ilə bağlı bəyanat yayıb
Fonddan verilən məlumata görə, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu sentyabrın 27-də Ermənistanın atəşkəs rejimini növbəti dəfə pozduğunu, Azərbaycanın tarixi torpaqlarında hərbi təxribatların aparılması, mədəni irsinin, o cümlədən tarixi, dini abidələrinin təhqir və məhv edilməsi, mütəmadi olaraq dinc əhalinin atəşə tutulması istiqamətində apardığı işğalçılıq siyasətini qətiyyətlə pisləyir.
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu BMT Təhlükəsizlik Şurasının erməni silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş ərazilərdən qeyd-şərtsiz çıxarılması və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi ilə bağlı qəbul olunan müvafiq qətnamələrin yerinə yetirilməsinin vacibliyini vurğulayır.
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu Azərbaycanın öz əzəli torpaqları uğrunda apardığı haqlı siyasətini dəstəkləyir və dünya ictimai birliyini Ermənistanın təcavüzkar siyasətinə adekvat münasibət bildirməyə çağırır.
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu Ermənistanın hərbi təxribatları nəticəsində həlak olanlara Allahdan rəhmət diləyir, onların ailələrinə və Azərbaycan xalqına dərin hüznlə başsağlığı verir, yaralılara şəfalar diləyir.

Международный фонд турецкой культуры и наследия выступил с заявлением в связи с новым актом агрессии Армении против Азербайджана
Согласно информации, предоставленной фондом, Международный фонд турецкой культуры и наследия заявил, что решительно осуждает политику оккупации.27 сентября Армения в очередной раз нарушила режим прекращения огня, осуществила военные провокации на исторических землях Азербайджана, оскорбила и уничтожила его культурное наследие, в том числе исторические и религиозные памятники, и регулярно открывала огонь по гражданскому населению,
Международный фонд турецкой культуры и наследия подчеркивает важность выполнения соответствующих резолюций, принятых Советом Безопасности ООН относительно безоговорочного вывода вооруженных сил Армении с оккупированных территорий и обеспечения территориальной целостности Азербайджана.
Международный фонд турецкой культуры и наследия поддерживает справедливую политику Азербайджана в отношении своих исконных исторических земель и призывает мировое сообщество проявить адекватное отношение к агрессивной политике Армении.