TÜRKPA Azərbaycanın yaşayış məntəqələrinin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən atəşə tutulmasını qınayır
TÜRKPA-nın Baş katibi Altınbek Mamayusupov Azərbaycan Respublikasının Dağlıq Qarabağ bölgəsində hərbi gərginlikdən narahatlığını ifadə edərək, çoxsaylı itkilərlə nəticələnən Azərbaycanın yaşayış məntəqələrinin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən atəşə tutulmasını qınayır.
Bu fikir TÜRKPA Baş katibinin Dağlıq Qarabağ bölgəsindəki hərbi gərginliklə bağlı bəyanatında yer alıb.
Baş katib bildirir ki, Parlament Assambleyası öz bəyannamələrində (2015-ci il Astana, 2017-ci il Ala-Arça, 2018-ci il İzmir və 2019-cu il Bakı bəyannamələri) də əks olunduğu kimi, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Azərbaycan Respublikasının suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı əsasında qısa zamanda həllini qətiyyətli şəkildə dəstəkləyir.
Eyni zamanda, Baş katib Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinə və ATƏT-in Minsk Qrupu tərəfindən dəstəklənən danışıqlar prosesinə xələl gətirəcək hər hansı təhrikedici bəyanat və addımların qəbuledilməzliyini vurğulayır.
Baş katib mülki şəxslərin həyatlarını itirməsi ilə bağlı Azərbaycan xalqına dərin hüznlə başsağlığını bildirir və yaralananlara şəfa diləyir.

ТЮРКПА осуждает обстрел населенных пунктов Азербайджана вооруженными силами Армении
Генеральный секретарь ТЮРКПА Алтынбек Мамаюсупов выразил обеспокоенность военной напряженностью в Нагорно-Карабахском регионе Азербайджанской Республики и осудил обстрел населенных пунктов Азербайджана вооруженными силами Армении, повлекший многочисленные человеческие жертвы.
Это мнение прозвучало в заявлении генсека ТЮРКПА по поводу военной напряженности в Нагорно-Карабахском регионе.
Генеральный секретарь сообщает, что Парламентская Ассамблея, как это отражено в ее декларациях (Астанинской 2015 г., Ала-Арчинской 2017 г., Измирской 2018 г. и Бакинской 2019 г.), считает армяно-азербайджанский Нагорно-Карабахский конфликт частью Азербайджанской Республики. твердо поддерживает быстрое урегулирование на основе суверенитета, территориальной целостности и нерушимости своих международно признанных границ.
В то же время генеральный секретарь подчеркивает недопустимость любых провокационных заявлений и шагов, которые подорвали бы мирное урегулирование армяно-азербайджанского Нагорно-Карабахского конфликта и поддерживаемый Минской группой ОБСЕ переговорный процесс.
Генеральный секретарь выражает глубокие соболезнования азербайджанскому народу в связи с гибелью мирных жителей и желает выздоровления раненым.