Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Müdafiə Nazirliyinin Mərkəzi Hərbi Klinik Hospitalında müalicə olunan yaralı hərbçilərlə görüşüblər
Sentyabrın 30-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Ermənistanın sentyabrın 27-dən başlayan hərbi təxribatı zamanı yaralanan və Müdafiə Nazirliyinin Mərkəzi Hərbi Klinik Hospitalında müalicə olunan hərbçilərlə görüşüblər.
Müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevə raport verdi.
Dövlətimizin başçısı görüşdə çıxış etdi.
Prezident İlham Əliyevin
çıxışı
-Allah şəfa versin. Əziz uşaqlar, siz Vətən uğrunda gedən döyüşlərdə müxtəlif xəsarətlər almısınız, yaralanmısınız. Həkimlər sizə yaxşı baxırlar. Əminəm, həkimlər əllərindən gələni edəcəklər ki, siz tezliklə sağalıb normal həyata qayıdasınız.
Mənə verilən məlumata görə, bizim bütün yaralı əsgər və zabitlərimiz bir arzu ilə yaşayırlar ki, tezliklə sağalıb yenə də döyüş bölgələrinə getsinlər, Vətən uğrunda haqlı savaşını davam etdirsinlər. Bizim işimiz haqq işidir, biz öz torpağımızda vuruşuruq, Vətən uğrunda vuruşuruq. Bizim davamız ədalətli davadır və əminəm ki, bu münaqişədə biz istədiyimizə nail olacağıq, haqq-ədalət öz yerini tapacaq və Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü bərpa edəcək. Uzun illər ərzində məcburi köçkün kimi yaşayan soydaşlarımız da öz doğma dədə-baba torpaqlarına qayıdacaqlar.
Bildiyiniz kimi, şəhid ailələrinə ölkəmizdə xüsusi diqqət göstərilir, dövlət tərəfindən bütün lazımi işlər görülür. Deyə bilərəm ki, Azərbaycan şəhid ailələrinə göstərilən diqqətə görə dünya miqyasında nümunə sayıla bilər. Bilirsiniz ki, mənim göstərişimlə bütün şəhid ailələri dövlət tərəfindən mənzillərlə, evlərlə təmin edilir. Təkcə bu il 1500 şəhid ailəsi dövlət tərəfindən mənzillərlə təmin ediləcəkdir. Yaxın 2-3 il ərzində birinci Qarabağ müharibəsində həlak olmuş qəhrəman övladlarımızın ailələri tam miqyasda evlərlə, mənzillərlə təmin olunacaqdır. Biz bu gün də şəhidlər veririk, Vətən uğrunda gedən döyüşlərdə şəhidlərimiz olubdur. Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin, Allah onların ailələrinə, yaxınlarına səbir versin. Onların qanı yerdə qalmır və qalmayacaqdır. Düşmənə layiqli cavab verilir.
Eyni zamanda, Qarabağ qazilərinə də dövlət tərəfindən lazımi dəstək göstərilir, onların məişət problemləri həll olunur. Siz də əmin ola bilərsiniz ki, dövlət sizin yanınızda olacaq və sizin tezliklə burada sağalıb normal həyata qayıtmağınız üçün həkimlər əllərindən gələni edirlər və edəcəklər.
Mən bir daha demək istəyirəm ki, Azərbaycan öz doğma torpağında vuruşur və siz haqq yolunda yaralanmısınız. Bizim əsgərlərimiz xilaskar əsgərlərdir. Erməni əsgərləri işğalçı əsgərlərdir. Fərq bundadır. Biz öz torpağımızda vuruşuruq, erməni əsgəri başqa dövlətin torpağında – Azərbaycan torpağında ölür. Mən erməni xalqına üz tutub demək istəyirəm ki, onlar öz rəhbərliyinin çirkin əməllərinin girovuna çevrilməsinlər. Bu gün öz hökumətini məsuliyyətə cəlb etsinlər. Öz övladlarını Azərbaycan torpaqlarına göndərməsinlər. Nə işi var erməni əsgərinin Azərbaycan torpağında? Biz öz torpağımızda vuruşuruq. Bizim əsgər və zabitlərimiz öz torpağında həlak olur, öz torpağında yaralanır və biz öz torpaqlarımızı azad edirik. Artıq dördüncü gün davam edən döyüşlərdə Azərbaycan Ordusu uğurlu əməliyyat keçirərək strateji yüksəklikləri işğalçılardan azad edib, bir neçə yaşayış məntəqəsini işğaldan azad edib, uzun fasilədən sonra biz bu torpaqlara qayıtmışıq. Bu torpaqlarda öz bayrağımızı sancmışıq və artıq bu torpaqlardan bizi heç kim çıxara bilməz, biz öz ərazi bütövlüyümüzü bərpa etməliyik. Ona görə erməni xalqı bunu anlamalıdır. Anlamalıdır ki, 30 ilə yaxın başqa dövlətin torpağını zəbt etmək, orada bütün binaları, bütün tarixi abidələri dağıtmaq, 1 milyondan çox insanı öz doğma torpağından didərgin salmaq, Azərbaycan xalqına qarşı soyqırımı törətmək cinayətdir. Biz tarixi ədaləti bərpa edirik, tarixi ədaləti! Qarabağ bizim doğma, əzəli, tarixi torpağımızdır. Qarabağ xanlığının tarixinə baxmaq kifayətdir ki, hər kəs görsün, Azərbaycan xalqı əsrlər boyu bu torpaqlarda yaşayıb, qurub, yaradıb. Bizim müqəddəs ocağımız Şuşa şəhəri azərbaycanlılar tərəfindən salınıb. Bu gün işğal altında olan torpaqlar bizim tarixi torpaqlarımızdır. Bizim işimiz haqq işidir. Biz öz ərazi bütövlüyümüzü bərpa etmək istəyirik, buna bizim haqqımız çatır, bunu edirik və edəcəyik.
Erməni xalqı əgər sülh şəraitində yaşamaq istəyirsə, öz hakimiyyətini məsuliyyətə cəlb etsin. Çünki erməni xalqının bədbəxtliyi ondan ibarətdir ki, uzun illər ərzində ona quldur kriminal rejim rəhbərlik edib. O rejim ki, ancaq öz şəxsi maraqlarını güdmək üçün azərbaycanlılara qarşı soyqırımı törədib və bizim torpaqlarımızı işğal altında saxlayır. Mən əminəm ki, erməni xalqı mənim bu sözlərimi düzgün başa düşəcək, düzgün anlayacaq. Bizim erməni xalqı ilə işimiz yoxdur. Azərbaycan çoxmillətli dövlətdir və burada bir çox millətlər sülh, əmin-amanlıq şəraitində yaşayır, o cümlədən erməni xalqı. Minlərlə erməni Azərbaycan ərazisində yaşayır. Onlara söz deyən yoxdur, onlar bizim vətəndaşlarımızdır. Ona görə bizim davamız haqq davasıdır. Biz tarixi nöqteyi-nəzərdən, beynəlxalq hüquq nöqteyi-nəzərdən, ədalət nöqteyi-nəzərdən haqlıyıq. Azərbaycan əsgəri, zabiti öz doğma torpağı uğrunda vuruşur. Bu gün Füzulidə, Cəbrayılda, işğal edilmiş digər ərazilərdə şiddətli döyüşlər gedir və biz itkilər veririk, bizim qazilərimiz, hərbçilərimiz yaralanır. Amma bu dava haqq davasıdır. Ona görə mən bir daha demək istəyirəm ki, bizim işimiz haqq işidir, tarixi həqiqət, beynəlxalq hüquq, haqq-ədalət 100 faiz bizim tərəfimizdədir.
Sentyabrın 27-də erməni silahlı birləşmələri bizə qarşı növbəti hərbi təxribat törədib. Mən onları xəbərdar etmişdim. Onlara BMT kürsüsündən sözlərimi demişdim. Bütün beynəlxalq ictimaiyyətə sözlərimi demişdim ki, Ermənistan yeni müharibəyə hazırlaşır, Ermənistan dayandırılmalıdır. Əfsuslar olsun ki, beynəlxalq ictimaiyyət və bu məsələ ilə məşğul olan tərəflər erməni hökumətinə lazımi səviyyədə təsir edə bilməmişlər. Əgər onlar işğalçını dayandıra bilmirlərsə, Azərbaycan əsgəri onları dayandıracaqdır. Azərbaycan əsgəri onları öz torpaqlarından çıxaracaq və haqq-ədaləti bərpa edəcək. Mən demişdim ki, əgər iyul və avqust aylarında bizə qarşı törədilmiş həbi təxribatlar təkrarlanarsa, Ermənistan peşman olacaq və sözümün üstündə dururam. Bu gün döyüş meydanında əldə olunmuş üstünlük, azad edilmiş yaşayış məntəqələrimiz, strateji yüksəkliklər bir daha onu göstərir ki, Azərbaycan əsgəri, Azərbaycan zabiti öz vətəndaşlıq borcunu şərəflə yerinə yetirir.
Ermənistan işğalçılıq siyasətinə son qoymalıdır. Bunun əvəzinə Ermənistanın baş naziri bizə qarşı şərtlər qoyur. Bizə qarşı yeddi şərt qoyubdur. Mən bir müddət bundan əvvəl demişdim ki, biz bu şərtləri rədd edirik. Bizim bir şərtimiz var, torpaqlarımızdan qeyd-şərtsiz, tam və dərhal çıxıb rədd olmalıdırlar. Bu şərtim qüvvədədir və əgər bu şərtimə Ermənistan hökuməti əməl edərsə, döyüşlər dayanacaq, qan tökülməyəcək, sülh olacaq, bizim bölgəmizə sülh gələcək. Biz sülh istəyirik, biz məsələnin həllini istəyirik, əks təqdirdə 30 ilə yaxın danışıqlara ümid bəsləməzdik. Danışıqlara bizim sadiq qalmağımızın yeganə səbəbi o idi ki, ümid var idi. Bizə ümidlər verilirdi, bizə siqnallar göndərilirdi ki, bir qədər səbir edin, məsələ həll olunacaq. Amma mən demişdim ki, Azərbaycan xalqı bu işğalla heç vaxt barışmayacaq. Demişdim ki, əgər məsələ danışıqlar yolu ilə həll olunmazsa, Azərbaycanın tam haqqı var ki, məsələ hərbi yolla öz həllini tapsın. Bu haqqı bizə Azərbaycan xalqı verib, bu haqqı bizə beynəlxalq hüquq normaları verib. Dünyanın ali beynəlxalq qurumu olan BMT-nin nizamnaməsində göstərilir ki, hər bir dövlətin özünümüdafiə haqqı var və biz bundan istifadə edirik, özümüzü müdafiə edib, əks-hücum əməliyyatına keçib bu gün düşmənə sarsıdıcı zərbələr endiririk.
Hələ ki gec deyil. Mən bir daha sözümü demək istəyirəm ki, Ermənistan bizim torpaqlarımızdan dərhal çıxmalıdır. Bilirsiniz ki, indi müxtəlif beynəlxalq təşkilatların, müxtəlif ölkələrin rəhbərləri mənə zəng edirlər, məsələ ilə bağlı maraqlanırlar, öz fikirlərini söyləyirlər. Mənim sözüm birdir, həm beynəlxalq müstəvidə, həm ölkə daxilində ki, biz haqq yolundayıq, döyüşlər Azərbaycan torpağında gedir, Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü bərpa edir və bizim buna tam haqqımız çatır. Çünki dünyanın heç bir dövləti qondarma “Dağlıq Qarabağ respublikası”nı tanımır. Bu, bizim tarixi torpağımızdır. Beynəlxalq hüquq baxımından da bu, bizim torpağımızdır.
Mən əminəm ki, Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü bərpa edəcək. Orduda ruh yüksəkliyi var. Siz də bunu yaxşı bilirsiniz. Cəmiyyətdə ruh yüksəkliyi var. Mənə artıq bu son 3-4 gündə hər gün çoxlu məktublar gəlir, həm ölkə vətəndaşlarından, həm də digər ölkələrin vətəndaşlarından. Xaricdən ən çox məktublar qardaş Türkiyədən gəlir. Türk qardaşlarımız o məktublarda bizimlə bərabər bu haqlı davada vuruşmaq barədə öz istəklərini ifadə edirlər. Mən onlara təşəkkür edirəm. Amma bir daha demək istəyirəm ki, buna ehtiyac yoxdur. Azərbaycan Ordusu kifayət qədər güclü ordudur, təchiz edilmiş ordudur. Biz bu işi elə həll etməliyik ki, tarixi ədalət bərpa olunsun. Eyni zamanda, qardaş Türkiyəyə, onun Prezidentinə, mənim qardaşım Rəcəb Tayyib Ərdoğana qətiyyətli mövqeyinə, qardaşlıq mövqeyinə görə bu gün sizin yanınızda sizin adınızdan, bütün Azərbaycan xalqı adından dərin təşəkkürümü bildirirəm. Çünki əziz qardaşımın çox açıq açıqlamaları və sərt bəyanatları bir daha göstərir ki, Azərbaycan tək deyil. Türkiyə Azərbaycanın yanındadır və Azərbaycan da hər zaman Türkiyənin yanındadır! Mən artıq demişəm, bir daha demək istəyirəm ki, bu qanlı döyüşlər bizim üçün, bütün Azərbaycan xalqı üçün həqiqət anıdır. Biz görürük kim kimdir. Biz görürük ki, bəzi hallarda yaxşı sözlər deyən, yaxşı bəyanatlar verən bəzi tərəflər öz sözünün arxasında durmur. Sözdə bir şey deyilir, əməldə başqa şey edilir. Amma Türkiyə, Pakistan, Əfqanıstan birmənalı şəkildə Azərbaycanı dəstəklədilər. Bilirsiniz, danışıqlarla məşğul olan beynəlxalq format var. Əfsuslar olsun ki, bu format, heç bir nəticə hasil etməyib. Ona görə indiki şəraitdə hansısa tərəflərdən dialoqa çağırış hesab edirəm ki, yersizdir. Bunu beynəlxalq təşkilatlar edir, bunu BMT edir. Biz bunu təbii ki, qəbul edirik. Bunu ATƏT edir, biz bunu qəbul edirik. Çünki ATƏT-in mandatı var. Yoxsa ki, kimsə deyir gəlin belə dialoqu başlayaq, biz də kömək edək, bunlara ehtiyac yoxdur. İndi həqiqət anıdır. Sən kimin tərəfindəsən? Haqqın, yoxsa, şərin? Dostun, yoxsa, düşmənin? Həqiqət anıdır-mənim üçün, xalqımız üçün, hamımız üçün.
Əlbəttə ki, bu günlərdə bizə dəstək olan ölkələri, təşkilatları, insanları heç vaxt unutmayacağıq. Bilirsiniz ki, Azərbaycan dünyada güclü mövqelərə malikdir. Son illər ərzində biz beynəlxalq təşkilatlarda kifayət qədər səmərəli fəaliyyət göstərmişik və haqlı olduğumuzu sübut edə bilmişik. Biz bunu sübut etməli idik ki, biz haqlıyıq. Artıq demək olar ki, bütün əsas beynəlxalq təşkilatlar bizim mövqeyimizi dəstəkləyir. BMT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı, Avropa Parlamenti, ATƏT – bütün bu təşkilatlar bizim mövqeyimizi dəstəkləyən bəyanatlar veriblər. Biz buna görə minnətdarıq. Bu, məsələnin hüquqi tərəfidir. Tarixi tərəfinə gəldikdə isə, tarixi həqiqət bizim tərəfimizdədir. Hər kəs internetə girib oxuya bilər. Qarabağ xanlığının tarixi ilə əlaqədar materiallar var. Qarabağ xanlığının Rusiya imperiyasına daxil edilməsi ilə əlaqədar məlumatlar var. Kürəkçay sülh müqaviləsi haqqında məlumatlar var. Kürəkçay sülh müqaviləsini bir tərəfdən bağlayan İbrahim Xəlil Xan şuşalı və qarabağlı, - müqavilədə belə də yazılmışdır, - şuşalı və qarabağlı İbrahim Xəlil Xan. Digər tərəfdən çar Rusiyasının generalı imzalamışdır. Kürəkçay sülh müqaviləsində erməni xalqı haqqında bir kəlimə də yoxdur. Bu, nəyi göstərir? Onu göstərir ki, o vaxt orada erməni əhalisi olmayıb, ondan sonra köçürülüb. Ondan sonra onlar artıq orada yerləşiblər və sonra bizə qarşı ərazi iddiaları qaldırıblar. Ona görə biz tamamilə haqlıyıq. Bizim davamız haqq davasıdır. Biz öz prinsipial mövqeyimizdən dönməyəcəyik. Mən bunu bütün beynəlxalq kürsülərdən dəfələrlə demişəm, bu gün də deyirəm ki, biz haqq yolundayıq. Ərazi bütövlüyümüzü bərpa etməliyik və edəcəyik.
Mənə gələn məlumatlar onu göstərir ki, bu son üç-dörd günün hadisələri Ermənistan rəhbərliyi üçün dərs olmur. Onlar yeni təxribatlar hazırlayır, bizim yaşayış məntəqələrimizi yenə də atəşə tutmaq istəyirlər və bunu davam edirlər. Hər gün mülki əhali arasında itkilərimiz artır. Dünən səhərə olan məlumata görə bizim 10 mülki vətəndaşımız həlak olmuşdur. Bu gün səhər mənə verilən məlumata görə isə həlak olan mülki vətəndaşların sayı 13-ə çatıb. Bu, nə deməkdir? Bu, erməni faşizminin eybəcər sifətini göstərir. Biz mülki əhaliyə qarşı heç vaxt vuruşmamışıq. Əks-hücum əməliyyatı başlanan kimi mən bizim bütün komandanlara və Müdafiə Nazirliyinə göstəriş verdim ki, mülki əhaliyə qarşı heç bir addım atılmamalıdır. Bizim hədəflərimiz erməni silahlı birləşmələrinin mövqeləri, texnikası, canlı qüvvəsidir. Amma onlar bizim kəndlərimizi, şəhərlərimizi atəşə tuturlar, 13 dinc insan həlak olub, 40-dan çox mülki şəxs yaralanıb, 168 ev dağıdılıb. Budur erməni faşizminin sifəti. Onlar döyüş meydanında bizim qarşımızda dura bilmirlər, kəndlərimizi, şəhərlərimizi vururlar. Amma orada yaşayan soydaşlarımızın hamısı yerindədir, hamısı “Vətən sağ olsun” deyirlər. Bir santimetr geri addım atmayıblar və əminəm ki, atmayacaqlar. Onlar əmindirlər ki, Azərbaycan Ordusu onları müdafiə edəcək. Onlar səbirsizliklə o anı gözləyirlər ki, işğal edilmiş torpaqlarda Azərbaycan bayrağı qaldırılsın və işğala son qoyulsun.
Mən sizi təbrik etmək istəyirəm. Çünki siz gənc yaşlarınızda böyük qəhrəmanlıq, şücaət göstərib, Vətən uğrunda şərəflə vuruşub öz adlarınızı Azərbaycan tarixinə yazdırırsınız. Eyni zamanda, sizi belə vəziyyətdə görmək mənim üçün, hamımız üçün çox ağırdır. Amma əmin ola bilərsiniz ki, sizin sağlamlığınız üçün nə lazımsa, biz onu da edəcəyik. Bizim bütün xəstəxanalarda, hərbi hospitallarda hazırda müalicə alan hər bir insan xüsusi qayğıya layiqdir və bütün həkimlər, nəinki həkimlər, bizim bütün xalqımız sizə dəstək olmalıdır. Siz əmin ola bilərsiniz ki, dövlət sizin yanınızda olacaq. Bir arzumuz var ki, siz tezliklə sağalıb, normal həyata qayıdıb öz şərəfli missiyanızı davam etdirəsiniz. Gənclər üçün siz nümunə olmalısınız, örnək olmalısınız. Azərbaycan xalqı qəhrəman xalqdır ki, sizin kimi övladlar yetişdirib.
Mən fürsətdən istifadə edib, sizin və bu gün bütün digər yaralı hərbçilərimizin, eyni zamanda, şəhid olmuş hərbçilərimizin valideynləri qarşısında baş əyirəm. Onlara öz adımdan, Azərbaycan xalqı adından təşəkkürümü bildirirəm. Qəhrəman övladlar yetişdiriblər. Əminəm ki, onlar və bütün Azərbaycan xalqı sizinlə qürur duyur. Biz zəfər çalacağıq, Qarabağ bizimdir, Qarabağ Azərbaycandır!
Mayor Etibar Camalov: Cənab Ali Baş Komandan, cənab Prezident, çox sağ olun. Həqiqətən də Azərbaycan əsgəri düşmənin qarşısını aldı, düşmənə layiqli cavablar verdi. Bu gün də, hər bir insan yenə ön xəttə qayıtmağa hazırdır. Sizin bu qüdrətli sözlərinizdən biz qürur duyuruq. Hər zaman torpağımız, dövlətimiz üçün şam kimi yanmağa hazırıq. Çox sağ olsun həkim kollektivi, bizə çox böyük diqqət göstərir. Çox yaxın bir zamanda bütün döyüşçü yoldaşlarımızla cəbhə bölgəsinə qayıtmağa hazırıq. Çox sağ olun.

President Ilham Aliyev and first lady Mehriban Aliyeva met with wounded servicemen undergoing treatment at Central Military Clinical Hospital of Defence Ministry
President of the Republic of Azerbaijan, Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev and first lady Mehriban Aliyeva have met with the servicemen wounded during the Armenian military provocation that launched on September 27 and treated at the Central Military Clinical Hospital of the Defense Ministry.
Minister of Defense Colonel General Zakir Hasanov reported to President, Commander-in-Chief Ilham Aliyev.
The head of state made a speech at the meeting.
- May Allah grant you healing. Dear guys, you received various injuries, you were wounded in the battles for the Motherland. The doctors are taking good care of you. I am sure that the doctors will do their best for you to recover as soon as possible and return to normal life.
According to the information provided to me, all our wounded soldiers and officers live with the desire to recover soon and go back to the zone of military action, to continue the just war for the Motherland. Ours is the cause of justice, we are fighting on our own lands, we are fighting for the Motherland. We are fighting for a fair cause, and I am sure that in this conflict we will achieve what we want. Justice will be done and Azerbaijan will restore its territorial integrity. Our compatriots who have been living as IDPs for many years will also return to their native lands.
As you know, special attention is being paid to the families of martyrs in our country, and all necessary work is being done by the state. I can say that Azerbaijan can be considered an exemplary country in the world for the attention being paid to the families of martyrs. You know that on my instructions, all the families of martyrs are provided with apartments and houses by the state. This year alone, 1,500 families of martyrs will be provided with housing by the state. In the next two to three years, the families of our heroic sons who died in the first Karabakh war will be fully provided with houses and apartments. We still have martyrs today. We have had martyrs in the battles for the Motherland. May Allah rest their souls in peace, and may Allah give patience to their families and relatives. Their blood does not and will not remain unavenged. The enemy is receiving a fitting rebuff.
At the same time, the state provides the necessary support to the veterans of Karabakh. Their day-to-day problems are being solved. You can also be sure that the state will be by your side, the doctors are doing and will do everything possible for you to recover here as soon as possible and return to normal life.
Azerbaijan is fighting on its own lands and you have been wounded on the path to justice. Our soldiers are saviours, while Armenian soldiers are occupiers. That is the difference. We are fighting on our own lands, while an Armenian soldier dies on the land of another state – Azerbaijan. I want to address the Armenian people and urge them not to become hostages of the ugly deeds of their leadership. Let them hold their government accountable today. They should not send their children to Azerbaijan. What is the Armenian soldier doing in Azerbaijan? We are fighting on our own lands. Our soldiers and officers are dying on their own lands, are getting wounded on their own lands, and we are liberating our own lands. During the fighting that has been ongoing for four days now, the Azerbaijani Army successfully conducted an operation and liberated strategic heights and several settlements. We are returning to these lands after a long break. We have hoisted our flag on these lands and no-one can take us out of these lands. We must restore our territorial integrity. This is why the Armenian people must understand this, the head of state said: “The Armenian people must understand that it is a crime to occupy the land of another state for 30 years, destroy all buildings and historical sites, expel more than 1 million people from their homeland and commit genocide against the Azerbaijani people. We are restoring historical justice, historical justice! Karabakh is our native, ancient and historical land. Suffice it to look at the history of the Karabakh khanate to see that the people of Azerbaijan have lived, built and created on these lands for centuries. Our sacred city of Shusha was built by the Azerbaijanis. The lands under occupation today are our historical lands. Our cause is the cause of justice. We want to restore our territorial integrity, we have the right to do so, we are doing it and we will do it.
If the Armenian people want to live in peace, they should hold their government accountable. Because the misfortune of the Armenian people lies in the fact that for many years they were governed by a bandit criminal regime, the regime that committed genocide against the Azerbaijanis only in its own personal interests and keeps our lands under occupation. I am sure that the Armenian people will understand my words correctly. We have nothing against the Armenian people. Azerbaijan is a multinational state, many nations live here in peace and tranquillity, including the Armenian people. Thousands of Armenians live on the territory of Azerbaijan. No-one says anything to them, they are our citizens. Therefore, our struggle is a struggle for a just cause. We are right from the point of view of history, from the point of view of international law, and from the point of view of justice. Azerbaijani soldiers and officers are fighting for their native land. Fierce battles are under way in Fizuli, Jabrayil and other occupied territories today, we are suffering losses, and our veterans and servicemen are getting wounded. But this fight is a fight for a just cause. Therefore, I want to say again that our cause is just, historical truth, international law and justice are on our side by 100 percent.
On 27 September, the Armenian armed forces committed another military provocation against us. I warned them. I spoke to them from the UN rostrum. I told the entire international community that Armenia is preparing for a new war and that Armenia must be stopped. Unfortunately, the international community and the parties involved in this issue were unable to influence the Armenian government at the required level. If they cannot stop the occupier, then the Azerbaijani soldier will stop them. The Azerbaijani soldier will remove them from our lands and restore justice. I said that if the military provocations committed against us in July and August are repeated, then Armenia will regret it, and I stand my ground. The advantage gained on the battlefield, our liberated settlements and strategic heights once again show that Azerbaijani soldiers, and Azerbaijani officers are fulfilling their civic duty with dignity.
Armenia must end its policy of occupation. Instead, the prime minister of Armenia puts forward conditions. He put forward seven conditions to us. I said some time ago that we reject these conditions. We have one condition – they must leave our lands unconditionally, completely and immediately. This condition is still in force, and if the Armenian government fulfils it, the fighting will stop, blood will not be shed, and there will be peace. Peace will come to our region. We want peace, we want a solution to the issue. Otherwise, we would not have cherished hopes for negotiations for 30 years. The only reason we remained committed to the negotiation was that there was hope. We were encouraged, and they sent us signals that we should bear with them a little and the issue would be resolved. But I said that the Azerbaijani people will never accept this occupation. I said that if the issue is not resolved through negotiations, then Azerbaijan has every right to resolve this issue by military means. The Azerbaijani people gave us this right, and the norms of international law gave us this right. The charter of the highest international body of the world, the United Nations, states that every state has the right to self-defence, and we are exercising it to defend ourselves. Having launched a counteroffensive, we are inflicting crushing blows on the enemy.
It is not too late. I want to say again: Armenia must vacate our lands immediately. You know that the leaders of various international organizations and different countries are calling me, to enquire about this issue, and express their views. My word is the same – both internationally and domestically. We are on the right path, the battles are going on in Azerbaijan, Azerbaijan is restoring its territorial integrity, and we have every right to do so. Because no country in the world recognizes the so-called “Nagorno-Karabakh republic. This is our historical land. From the point of view of international law as well, this is our land.
I am confident that Azerbaijan will restore its territorial integrity. There is high morale in the army. You know that too. There is high morale in society. I have been receiving many letters every day for the last three to four days, both from citizens of the country and from other countries. Most letters from abroad come from brotherly Turkey. In those letters, our Turkish brothers express their desire to fight with us for this just cause. I express my appreciation to them. But I want to say again that there is no need for that. The Azerbaijani Army is quite strong and well-equipped. We must resolve this issue so that historical justice is restored. At the same time, on behalf of all of us and all the people of Azerbaijan, I express my deep gratitude to brotherly Turkey, its President, my brother Recep Tayyip Erdogan, for his resolute and brotherly position. Because my dear brother's very open and harsh statements show again that Azerbaijan is not alone. Turkey is with Azerbaijan and Azerbaijan is always with Turkey!
I have already said this but I want to say again that these bloody battles are the moment of truth for us, for the entire Azerbaijani people. We see who is who. We see that sometimes those who say nice words and make good statements do not keep their word. One thing is said and a different is done. But Turkey, Pakistan and Afghanistan have unequivocally supported Azerbaijan. You know, there is an international format for negotiations. Unfortunately, this format has not achieved any results. Therefore, in the current situation, calls for dialogue from any side are not relevant. This is done by international organizations, the UN is doing it. We naturally accept that. The OSCE is doing this and we accept it because the OSCE has the mandate. But when someone says to us, ‘let's start such a dialogue, we will also help’, there is no need for that. Now is the moment of truth. Which side are you on? Truth or lie? On the side of a friend or an enemy? This is the moment of truth for me, for our people, for all of us.
Of course, we will never forget the countries, organizations and people who support us these days. You know that Azerbaijan has a strong position in the world. In recent years, we have carried out quite effective activities in international organizations and have been able to prove our case. We had to prove our case. We can already say that all major international organizations support our position. The UN, the Organization of Islamic Cooperation, the Non-Aligned Movement, the European Parliament, and the OSCE – all these organizations have issued statements in support of our position. We are grateful for that. This is the legal side of the issue. As for the historical side, the historical truth is on our side. Anyone can go online and read. There are materials related to the history of the Karabakh Khanate. There is information about the inclusion of the Karabakh Khanate into the Russian Empire. There is information about the Kurekchay peace treaty. On the one hand, the Kurekchay peace treaty was signed by Ibrahim Khalil Khan of Shusha and Karabakh. This is the way he is referred to in the agreement – Ibrahim Khalil Khan of Shusha and Karabakh. On the other hand, it was signed by a general of Tsarist Russia. There is not a word about the Armenian people in the Kurekchay peace treaty. What does this mean? This means that there was no Armenian population there at that time, they were resettled there after that. When they were settled there, they put forward territorial claims against us. Therefore, we are absolutely right. Our fight is a fight for justice. We will not deviate from our principled position. I have repeatedly spoken about this from all international platforms and I say today that we are on the path to justice. We must restore our territorial integrity and we will restore it.
The information I receive shows that the events of the last three to four days do not become a lesson for the Armenian leadership. They are preparing new provocations, they want to bombard our settlements again and continue to do this. Our civilian casualties are growing every day. According to information as of yesterday morning, 10 of our civilians were killed. According to information provided to me this morning, the number of civilians killed has reached 13. What does this mean? This demonstrates the ugly face of Armenian fascism. We have never fought against civilians. As soon as the counter-offensive operation began, I instructed all our commanders and the Ministry of Defense that no action should be taken against the civilian population. Our goal is the positions, equipment and manpower of Armenia’s armed formations. But they bombard our villages and cities, 13 civilians were killed, more than 40 civilians were wounded, and 168 houses were destroyed. This is the face of Armenian fascism. They cannot resist us on the battlefield, therefore they strike at our villages and towns. But all our compatriots living there are there and everyone says ‘Long live the Motherland. They have not retreated a centimetre and, I am sure, will not do that. They are confident that the Azerbaijani army will protect them. They are looking forward to the moment when the Azerbaijani flag is raised in the occupied territories and the occupation ends.
I want to congratulate you. At a young age, you showed true heroism and courage, fought for your Motherland with dignity and inscribed your names in the history of Azerbaijan. At the same time, it is very difficult for me, for all of us to see you in this state. But you can rest assured that we will do everything necessary for your health. Everyone who is undergoing treatment in all our hospitals, in our military hospitals now deserves special care, and all our doctors, in fact, not only doctors but also our entire people should support you. You can be sure that the state will be by your side. We dream of one thing – for you to get well as soon as possible, return to normal life and continue your glorious mission. You should be an example for young people. The people of Azerbaijan are heroic people because they raised sons like you.
I want to take this opportunity to pay a tribute of respect to your parents and the parents of our other wounded and martyred servicemen. I want to thank them on my own behalf and on behalf of all the people of Azerbaijan. They have raised heroic children. I am sure that both they and all the people of Azerbaijan are proud of you. We will win, Karabakh is ours, Karabakh is Azerbaijan!
Major Etibar Jamalov: Mr Commander-in-Chief, Mr President, thank you very much! Indeed, the Azerbaijani soldier stopped the enemy and gave them a fitting rebuff. Today, everyone is ready to return to the front line. We are proud of your great words. We are always ready to burn like a candle for our land, for our state. Many thanks to the medical staff, they are looking after us very well. We are ready to return to the front line with all our fighting friends in the near future. Thank you very much!