Düşmənin artilleriya atəşinə tutduğu Goranboyun Şahməmmədli kəndindən (Azərtac)
Azərbaycan Ordusu qarşısında tab gətirə bilməyərək qaçan Ermənistan hərbçiləri dinc sakinləri, yaşayış məntəqələrimizi artilleriya atəşinə tutmaqda davam edir. Nəticədə evlərə, mülki obyektlərə, dinc əhalinin əmlakına, infrastruktura külli miqdarda ziyan vurulur.
Ooktyabrın 8-də səhər saatlarında düşmən yenidən Goranboy rayonunu artilleriya atəşinə tutub. Nəticədə rayonun bir neçə kəndində evlərə və mülki obyektlərə ziyan dəyib.
Kənd sakini Afiyəddin Quliyev bildirib ki, hadisə səhər saatlarında olub: “Partlayış səsi eşidildi. Çölə çıxanda gördük ki, ermənilərin atdığı mərmi əmimgilin evinin həyətinə düşüb. Gəlib gördük ki, əmimin yoldaşı Türyan Quliyeva aldığı qəlpə yarasından həlak olub, qəlpələr isə evə ciddi ziyan vurub”.
O qeyd edib ki, Ermənistan silahlı qüvvələri kəndi atəşə tutsa da, sakinləri hədəfə alsa da, qorxmurlar: “Hamı öz işindədir, heç yana getməyib. Biz ordumuza güvənirik. Ordumuz düşmənin payını verir, bizim təhlükəsizliyimizi təmin edir”, - deyə Afiyəddin Quliyev vurğulayıb.
Raket zərbəsi qonşuluqdakı bir neçə evə də ziyan vurub. Oğlunun evinə ciddi ziyan dəydiyini deyən rayon sakini Alim Allahverdiyevin sözlərinə görə, düşmənin atdığı raketin qəlpələri evdə gəlininin və üç azyaşlı uşağının yatdığı otağa ziyan vurub: “Xoşbəxtlikdən hadisə vaxtı nəvələrimə heç nə olmayıb. Biz düşməndən qorxmuruq. 1991-1992-ci illərdən bilirik ki, onlar dinc sakinləri hədəf alırlar. Əhalidə qorxu yaratmaq istəyirlər. Ancaq heç bir narahatçılıq yoxdur. Azərbaycan Ordusu güclüdür və düşmənə sarsıdıcı zərbələr vurur. Biz ordumuza güvənirik. Hamımız ordumuzun arxasındayıq. Ermənilər qorxaqdırlar. Qələbə bizimlədir”.
Kənd sakini Xəqani Quliyev isə deyir ki, düşmən kəndlərini atəşə tutsa da heç yana gedəsi deyillər: "Heç nədən qorxmuruq. Qorxsaydıq, bu qədər camaat burada olmazdı. Ordumuza, Prezidentimizə güvənirik. İnşallah, ordumuz tezliklə qələbə qazanacaq”.
Düşmənin artilleriya atəşi nəticəsindən evi zərər görənlərdən biri də Qarabağ veteranı, şəhid ailəsi Etibar Eyvazovdur. O bildirib ki, bu gün səhər saatlarından başlayaraq ermənilər rayonu atəşə tutmağa başlayıblar: “Raketlərdən biri də bizim həyətə düşdü və evə ziyan vurdu. Hadisə vaxtı evdə idik. Azyaşlı uşaqlar da yatmışdılar. Xoşbəxtlikdən xəsarət alan yoxdur. Özüm Qarabağ veteranıyam, şəhid ailəsiyəm. Bilirəm ki, ermənilər çətinliyə düşən kimi başlayırlar dinc sakinləri hədəfə almağa. Bunların məqsədi sakinləri hədəfə almaqla qorxutmaqdır. Amma bizi qorxuda bilməzlər. Hamı öz evində, yurdunda, yuvasındadır”, - deyə Etibar Eyvazov əlavə edib.

Armenian armed forces, unable to withstand the Azerbaijani Army, continue shelling the civilian population and residential settlements of Azerbaijan. As a result, houses, civilian facilities, civilian properties, and infrastructure were heavily damaged.
In the morning of October 8, Armenian troops again fired artillery at Goranboy district, inflicting damage to private houses and civilian facilities.
Local resident Afiyaddin Guliyev said that Armenian troops shelled the district in the morning. “The sound of an explosion was heard. When we went outside, we saw that a shell fired by Armenians fell into the yard of my uncle’s house. We came and saw that my uncle’s fire, Turyan Guliyeva, died from a shrapnel wound, and the house was severely damaged,” he said.
The local resident noted that despite the enemy shelling, villagers are not afraid of this. “Everyone is doing their job, they have not gone anywhere. We trust our army. Our army gives an adequate response to the enemy and ensures our security,” Guliyev added.
The missile fired by Armenian troops left several houses in the neighborhood damaged. Local resident Alim Allahverdiyev said his son’s house was damaged as a result of the enemy shelling.
“Shrapnel from the missile fired by the enemy damaged the room where my daughter-in-law and three young children were sleeping. Fortunately, nothing happened to my grandchildren during the incident. We are not afraid of the enemy. We know from 1991-1992 that they target civilians. They want to teigger panic among the population. But no worries. The Azerbaijani Army is strong and delivers crushing blows to the enemy. We trust our army. We always stand by our army. Armenians are cowards. Victory is with us,” Allahverdiyev added.
Khagani Guliyev, a resident of Shahmammadli village, said that despite Armenia’s continued shelling, they are not going to leave the village. “We are not afraid of anything. If we were afraid, so many people would not be here. We trust our army and our President. Hopefully, our army will achieve a victory soon.”
One of those whose house was damaged by the enemy's artillery attack is Etibar Eyvazov, a Karabakh veteran from a martyr’s family. He said that the Armenians started shelling the district in the morning.
"One of the rockets landed in our yard and damaged the house. We were at home at the time of the attack. Children were also sleeping. Fortunately, no one was injured. I myself am a Karabakh veteran, a martyr's family. I know that Armenians start targeting civilians as soon as they are in trouble. Their purpose is to target and intimidate residents. But they cannot scare us. Everyone is in their home,” Eyvazov added.