Dünya çempionu: "Biz 27 ildir qələbə xəbərini gözləyirdik" (Report)
"1980-ci ildə Qubadlı rayonunun Muğanlı kəndində anadan olmuşam. 1993-cü il avqustun 31-də isə oradan çıxmışam".
Bu fikirləri Azərbaycan Taekvondo Federasiyasının vitse-prezidenti Niyaməddin Paşayev doğma rayonu Qubadlının erməni işğalından azad olunması barədə danışarkən deyib.
Qubadlının Muğanlı kəndindən olan veteran idmançı bildirib ki, bu hissləri sözlə ifadə etmək çox çətindir: "Biz 27 ildir bu həsrətlə yaşayır, qələbə xəbərini gözləyirdik. Artıq bu xoşbəxtlik bizə qismət oldu. Buna görə öz adımdan, ailəm adından cənab Ali Baş Komandana təşəkkürümü bildirirəm. Torpaqların azad olunması üçün döyüşən əsgər və zabitlərimizin əlindən öpürəm. Allah dövlətimizi qorusun. İgid əsgərlərimiz qısa vaxtda böyük işlər gördülər. Bir sıra şəhər və kəndlərimiz işğaldan azad olunub. Ən böyük sevincim o gün olacaq ki, Şuşada bayrağımız dalğalanacaq və himnimiz səslənəcək".
Federasiya rəsmisinin sözlərinə görə, xəbəri əvvəlcə ölkə başçısı İlham Əliyevin rəsmi "Twitter" səhifəsində görüb: "Cənab Prezident əvvəlcə Qubadlı rayonunun 4 kəndinin işğaldan azad olunduğunu bildirdi. Onlardan biri də mənim doğulduğum Muğanlı kəndidir. Hər gün səhərdən axşamadək sosial şəbəkələri, telekanalları, mətbuatı izləyirik. Xəbər çıxanda telefonum 1 saat dayanmadı. Təbrik mesajları, zəngləri gəldi. Bir anlıq sükut çökdü. Sevincimdən heç nə danışa bilmədim, sadəcə, oturub gözlədim. Bu hissləri sözlə ifadə etmək mümkün deyil".
Keçmiş taekvondoçu "Doğma kəndinizə ayaq basanda görəcəyiniz ilk iş nə olacaq" sualına isə bu cür cavab verib: "Allah qismət etsin, tez zamanda müzəffər Ordumuz işğal altında olan bütün torpaqlarımızı azad etsin. Ən böyük arzum, Muğanlı kəndinə gedib, Həkəri çayında dəstəmaz alıb, ana torpağımda namaz qılmaqdır. Doğma kəndimə qayıdanda ilk olaraq, bunu edəcəyəm".
Qeyd edək ki, 2001-ci ildə Cənubi Koreya Respublikasındakı dünya çempionatının qalibi olmuş Niyaməddin Paşayev eyni zamanda 2 qat Avropa çempionudur.

World champion: We have been waiting for news of victory for 27 years (Report)
“I was born in Mughanli village of Gubadli district in 1980. I left the village on August 31, 1993”, said Niyamaddin Pashayev, Vice President of the Azerbaijan Taekwondo Federation and world champion, as he spoke about the liberation of Gubadli city from the Armenian occupation.
The veteran athlete from Mughanli village said that it is difficult to express his feelings in words: “We have been living with this longing for 27 years, we have been waiting for the news of victory. This happiness has already been given to us. Therefore, on behalf of myself and my family, I thank Mr. Commander-in-Chief. I kiss the hands of our soldiers and officers who are fighting for the liberation of the land. May Allah protect our state. Our brave soldiers have done great things in a short time. A number of our cities and villages have been liberated from occupation. My greatest joy will be the day when our flag will be waved and our anthem will be played in Shusha.”
Pashayev said that he first saw the news on the official Twitter page of President Ilham Aliyev: “Mr. President first announced that four villages of Gubadli district were liberated from occupation. One of them is the village of Mughanli, where I was born. Every day from morning to evening, we monitor social networks, TV channels, and the press. When the news came out, my phone didn't stop for an hour. Congratulatory messages and calls came. There was a moment of silence. I couldn't say anything because of my joy, I just sat and waited. It's impossible to express these feelings in words.”