Çin Mərkəzi Televiziyasının ingilis dilində yayımlanan CGTN (China Global Television Network) kanalının internet səhifəsində Ermənistan baş naziri Nikol Paşinyanın Qarabağ münaqişəsinin diplomatik yolla həllinin olmaması barədə fikirlərinin yer aldığı məqalə yerləşdirilib.
Məqalədə Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyası Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevin Nikol Paşinyanın məlum bəyanatına əsasən Ermənistanın münaqişənin danışıqlar yolu ilə həllində maraqlı olmaması barədə açıqlamasına istinad edilib: “Ermənistanın baş nazirinin “münaqişənin diplomatik həlli yoxdur” açıqlaması növbəti dəfə onu nümayiş etdirir ki, Ermənistan danışıqlar yolu ilə münaqişənin həllində tamamilə maraqlı deyil. Bu açıqlama ilə Ermənistan rəhbərliyi özü etiraf edir ki, Ermənistanın məqsədi Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərini işğal altında saxlamaqdır. Bununla, rəsmi Yerevanın münaqişənin danışıqlar yolu ilə həlli barədə açıqlamalarının riyakarlıqdan başqa bir şey olmadığı bir daha öz təsdiqini tapır”.
Çin Mərkəzi Televiziyasının xəbər kanalı olan CCTV13-də yayımlanan reportajda isə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin oktyabrın 20-də xalqa müraciətinə toxunulub. Reportajda Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan Ordusunun əməliyyatları zamanı Ermənistan silahlı qüvvələrinin məhv edilən və ələ keçirilən hərbi texnikası, silah-sursatı barədə fikirlərinə yer verilib.
Sinxua agentliyinin xəbərlərində isə Azərbaycanın Müdafiə Nazirliyinin cəbhədəki vəziyyətlə bağlı açıqlamalarından söz açılıb.
Nüfuzlu “China Daily” qəzetinin mövzuya dair növbəti məqaləsində Azərbaycan Müdafiə Nazirliyinə istinadla qeyd olunub ki, Ermənistan humanitar atəşkəsi pozaraq, Azərbaycanın mövqelərini atəşə tutub. Məqalədə Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın ikinci ən böyük şəhəri olan Gəncədə yaşayış məhəlləsini raket atəşinə tutması nəticəsində mülki insanlar arasında ölən və yaralananların olduğu bildirilib.
Çinin internet portallarındakı mövzuya dair başqa bir xəbərdə isə Azərbaycan Ordusunun Xudafərin körpüsünü azad etdikdən sonra Zəngilan istiqamətində irəlilədiyi qeyd olunub.

Chinese Media Highlight Statements on Karabakh Conflict and Developments on the Ground
On the website of CGTN (China Global Television Network), the English-language channel of China Central Television, an article has been published featuring remarks by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan about the absence of a diplomatic solution to the Karabakh conflict.
The publication references a statement made by Hikmat Hajiyev, Assistant to the President of Azerbaijan and Head of the Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration, in response to Pashinyan’s declaration that Armenia is not interested in a negotiated settlement. Hajiyev noted:
“The Armenian Prime Minister’s statement that ‘there is no diplomatic solution to the conflict’ once again demonstrates that Armenia is completely uninterested in resolving the conflict through negotiations. With this statement, Armenia’s leadership admits that their goal is to maintain Azerbaijan’s occupied territories under occupation. This further confirms that Yerevan’s official statements about seeking a peaceful resolution are nothing but hypocrisy.”Meanwhile, China Central Television’s news channel CCTV13 broadcast a report drawing attention to Azerbaijani President Ilham Aliyev’s address to the nation on October 20. The report featured President Aliyev’s comments on the military equipment, weapons, and ammunition destroyed or seized from Armenian forces during ongoing operations by the Azerbaijani Army.
The Xinhua News Agency has also covered statements from Azerbaijan’s Ministry of Defense regarding the situation along the front line.
Additionally, an article published in China Daily highlighted Armenia’s violations of the humanitarian ceasefire and the shelling of Azerbaijani positions. The report noted that as a result of Armenian rocket attacks on Ganja, Azerbaijan’s second-largest city, civilians were killed and injured.
Another news piece on Chinese internet portals reported that following the liberation of the Khudaferin Bridge, Azerbaijani forces advanced toward Zangilan.