Misirli yazıçı və tədqiqatçı, “Qarabağ: Qafqazda sülhə aparan yol” kitabının müəllifi Əhməd Abdo Tərabik “Alwasela” qəzetində dərc etdirdiyi məqaləsində görkəmli fransız yazıçı və diplomatların ermənilərin miskin və məkrli xisləti haqqında fikirlərini paylaşıb. Bu gün erməni lobbisinin təsiri altında olan Fransa hökumətinin Azərbaycana və Türkiyəyə qarşı ədalətsiz mövqedən çıxış etdiyini vurğulayan tədqiqatçı Misir ictimaiyyətini fransız mütəfəkkirlərin “əzabkeş xalq” barədə söylədikləri ilə tanış edir.
Məqalə görkəmli fransız yazıçısı Aleksandr Dümanın (ata) ermənilər haqqında yazdığı sözlərlə başlayır: “Ermənilər həmişə başqa dinə qulluq edən hökmdarların hakimiyyəti altında olublar. Nəticədə öz fikir, niyyət və duyğularını gizli saxlayan, hiyləgər və kələkbaz adamlara çevriliblər”.
Tərabik yazır ki, XIX əsr fransız səyyahı Arman Pyer de Şölye ermənilər haqqında deyib: “...Mən onlarla (ermənilərlə) heç zaman dil tapa bilmədim. Onların hiyləgərliyi olduqca iyrənc, alçaqlığı olduqca dözülməz, əclaflığı olduqca təəssüfləndiricidir”.
Məqalədə qeyd olunub ki, Fransanın Qafqaz üzrə ali komissarı Damien de Martel 1920-ci ilin iyul hadisələri zamanı Fransa Xarici İşlər Nazirliyinə göndərdiyi məktubda qeyd edib: “…Hərbi əməliyyatlara gəlincə, Ermənistandan yenicə qayıtmış şahidlərdən əməliyyatların necə aparıldığına dair bir sıra məlumatlar əldə etmişəm. İyun ayının axırlarında erməni qoşunları 40 mindən çox azərbaycanlının yaşadığı İrəvanın cənubundakı 25 kəndi mühasirəyə alıblar. Paytaxta yaxın ərazidə yaşayan və hansısa müstəqillik iddiasında olmayan bu sülhpərvər əhali həmişə sakit həyat tərzi sürüb. Onları top atəşləri ilə yaşadıqları kəndlərdən qovaraq Araz çayına töküblər. Boşalan kəndləri isə qısa müddətdə gəlmə ermənilər işğal edib. Bu hadisə zamanı erməni əsgərlər tərəfindən qadın və uşaqlar da daxil olmaqla 4 min azərbaycanlı Araz çayına atılaraq öldürülüb”.
Müəllif fransız alimi De Banın erməni kilsəsinin bir müddət saxta pul düzəldənlərin yuvası olması, Xocalı qırğınının şahidi olmuş fransız jurnalist Jan-İv Yunetin ermənilərin dinc azərbaycanlılara qarşı törətdikləri vəhşiliklər, tədqiqatçı Maksim Qoenin qondarma “erməni məsələsi” ilə bağlı 1919-1921-ci illərdə keçirilən beynəlxalq məhkəmədə erməni yalanlarının ifşa olunması haqqında sitatlarını da təqdim edib.

Egyptian Scholar Highlights French Perspectives on Armenian Actions in the Caucasus
An article by Egyptian writer and researcher Ahmad Abdo Tarabik, author of the book “Karabakh: The Road to Peace in the Caucasus,” has been published in Egypt’s Alwasela newspaper. In his piece, Tarabik discusses the historical and political dimensions of the Armenia–Azerbaijan conflict and criticizes what he describes as France’s biased policy influenced by the Armenian lobby.
The author draws upon the opinions of several prominent French writers, diplomats, and scholars, presenting their assessments of Armenian behavior and actions in the Caucasus. According to Tarabik, these sources help the Egyptian public better understand the historical roots of the issue and the suffering endured by the Azerbaijani people.
The article opens with a quote from the renowned 19th-century French novelist Alexandre Dumas (father), who described Armenians as a people shaped by centuries of subjugation, leading them to become “cunning and deceitful, hiding their thoughts and feelings.”
Tarabik also cites French traveler Arman Pierre de Choley, who wrote about his experiences in the region: “Their cunning is utterly disgusting, their baseness intolerable, and their villainy regrettable.”
The author further references a report by Damien de Martel, France’s High Commissioner for the Caucasus, who, in a 1920 letter to the French Ministry of Foreign Affairs, described atrocities committed by Armenian forces against Azerbaijani civilians near Yerevan. According to the report, 25 Azerbaijani villages were besieged, 40,000 civilians were displaced, and thousands—including women and children—were killed.
Tarabik additionally refers to French scholar De Ban, who alleged that the Armenian Church once served as a center for counterfeiters; to French journalist Jean-Yves Yunet, who reported on Armenian atrocities during the Khojaly massacre; and to researcher Maxim Koen, who, during international hearings on the so-called “Armenian question” (1919–1921), challenged what he termed “Armenian fabrications.”
Concluding his article, Tarabik expresses confidence that future books and films will document the Azerbaijani Army’s victories during the counteroffensive operations launched on September 27, portraying them as a decisive chapter in the restoration of justice and territorial integrity.