Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının sektor müdiri Fuad Axundov Rusiyanın “Dojd” xəbər kanalının efirində bildirib ki, İrəvan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin diplomatik tənzimlənməsində maraqlı deyil və Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan vəziyyəti çətinləşdirmək üçün əlindən gələn hər şeyi edir.
F.Axundov ABŞ Dövlət katibi Maykl Pompeonun təşəbbüsü ilə Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirlərinin qarşıdakı məsləhətləşmələri ilə əlaqədar gözləntilər barədə məsələni şərh edərək deyib: “Nikol Paşinyanın münaqişənin diplomatik yolla həll edilməməsi ilə bağlı açıqlaması bir daha nümayiş etdirir ki, Ermənistan məsələnin sülh yolu ilə həll olunmasında qətiyyən maraqlı deyil. O, bunu Moskvada xarici işlər nazirləri arasında məsləhətləşmələrin getdiyi, ABŞ-da məsləhətləşmələrin olacağı zamanda söyləyir. Bu, vəziyyəti çətinləşdirir”.
Sektor müdiri guya Azərbaycan tərəfində suriyalı silahlıların döyüşməsi barədə iddialara da cavab verərək bütün bunların feyk məlumatlar olduğunu vurğulayıb. O, həmçinin qeyd edib ki, Qarabağda XXI əsrin ordusu (Azərbaycan) XX əsrin ordusuna (Ermənistan) qarşı vuruşur.

Commenting on the upcoming consultations between the foreign ministers of Azerbaijan and Armenia, initiated by U.S. Secretary of State Mike Pompeo, sector director Fuad Akhundov stated that Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s remarks highlight Yerevan’s lack of interest in a peaceful resolution.
“Pashinyan’s statement regarding the absence of diplomatic solutions demonstrates that Armenia is not committed to resolving the issue peacefully. Making such statements while consultations are ongoing in Moscow and planned in the U.S. further complicates the situation,” he said.
Akhundov also addressed claims that Syrian fighters are allegedly supporting Azerbaijan, describing these reports as false. He added that in Karabakh, Azerbaijan’s modern 21st-century army is confronting Armenia’s outdated 20th-century military.