Özbəkistanın “Interpress.uz” və “interfax.uz” portallarında Ermənistanın Azərbaycana təcavüzü, həmçinin Gəncə şəhərini raket atəşinə tutması haqqında yazılar yerləşdirilib.
Yazılarda Ermənistanın qədim Gəncə şəhərinə raket hücumu nəticəsində çoxlu dağıntıların olması və dinc əhalinin həlak edilməsindən bəhs olunur. Bu da 1949-cu ildə imzalanmış Cenevrə Konvensiyasına və mülki əhalinin atəşə tutulması ilə bağlı digər konvensiyalara ziddir.
Qeyd olunur ki, Ermənistanın təxribatları nəticəsində sentyabrın 27-dən indiyəcən 61 dinc əhali həlak olub, 291 nəfər yaralanıb.
Yazılarda bildirilir ki, Ermənistan ordusu çoxlu canlı qüvvə və hərbi texnika itirir, öz sıralarını müxtəlif ölkələrdən gətirilən terrorçularla doldurur. Azərbaycana qarşı PKK-nın Suriya qanadının üzvü, terrorçu Nubar Ozanyanın batalyonu da vuruşur. Bundan başqa, İraqın Sincar ərazisindən gətirilən terrorçular da Azərbaycana qarşı vuruşur və bu, region üçün real təhlükədir, dünya ictimaiyyəti isə buna göz yumur. Yazıda bildirilir ki, münaqişənin tənzimlənməsi ilə məşğul olan ATƏT-in Minsk qrupu neytral tərəf saxlaya bilməyib, Ermənistanın mövqeyindən çıxış edib.

Also, the article reads that as a result of provocations by Armenia since September 27, 61 civilians were killed and 291 people were wounded.
it is reported that the Armenian army is losing a lot of manpower and military equipment, filling its ranks with terrorists imported from different countries. The battalion of terrorist Nubar Ozanyan, a member of the Syrian wing of the PKK, is also fighting against Azerbaijan. In addition, terrorists brought from the territory of Sinjar, Iraq, are also fighting against Azerbaijan. This is a real threat to the region, and the world community turns a blind eye to it. The article states that the Minsk Group of the OSCE, which is engaged in the settlement of the conflict, could not maintain a neutral side and spoke from the position of Armenia.
The article also provides information about the history of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict.