Hərbi əməliyyatlar Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərində aparılır və BMTR TŞ-nin qətnamələrinə əsasən bu ərazilər mübahisəli deyil, işğal olunmuş ərazilərdir.
Bu fikirləri Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin (BMTM) İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev Avropanın nüfuzlu “Deutsche Welle” Televiziyasına müsahibəsində səsləndirib.
O, oktyabrın 17-də Ermənistanın Gəncəyə reallaşdırdığı “Skad” raket hücumundan da danışıb və bunun hərbi əməliyyatlar başlayandan bu yana ikinci dəfə baş verdiyini deyib: “Gəncə şəhəri cəbhədən 100 km uzaqlıqda yerləşir. Sonuncu dəfə İraq müharibəsi zamanı Səddam Hüseyn “Skad” raketlərindən istifadə edib. Təəssüf ki, Ermənistan dinc sakinlər arasında daha çox itkiyə səbəb olmaq üçün hücumu gecə saatlarında həyata keçirib. Biz oktyabrın 10-da Moskvada humanitar atəşkəslə bağlı razılığa gəlmişdik. Lakin, təəssüf ki, razılaşmanın səhəri günü Ermənistan ilk dəfə Gəncəyə hücum həyata keçirdi. Təbii ki, biz hərbi səhnədən danışıqlar masasına keçmək istəyərik, lakin Ermənistan tərəfdən bununla bağlı heç bir müsbət addım görmürük. Bunun baş verməsi üçün Ermənistan anlamalıdır ki, bizim torpaqlarda hərbi əməliyyatları dayandırmalıdır”.

“Military operations are conducted in the internationally recognized territories of Azerbaijan, and according to the resolutions of the UN Security Council, these territories are not disputed but occupied territories,” Farid Shafiyev, Chairman of the Board of the Center of Analysis of International Relations (AIR Center) said in his interview with the well-known European TV “Deutsche Welle”.
Shafiyev also talked about the Armenian rocket attacks on Azerbaijan’s Ganja city on October 17 and the use of ‘Scud’ missiles during the attacks: “The city of Ganja is located 100 km away from the front line. Scud missiles were used by Saddam Hussein during the Iraq war for the last time. Unfortunately, Armenia attacked at night to cause more casualties among civilians. We agreed on a humanitarian ceasefire in Moscow on October 10. However, unfortunately, on the morning of the agreement, Armenia attacked Ganja for the first time. Of course, we want to move from the military stage to the negotiating table, but we do not see any positive steps in this regard from the Armenian side. For this to happen, Armenia must understand that it must stop military operations on our territories.”