Özbəkistanın “tnews.uz” və “qalampir.uz” və “human.uz” portalları Ermənistanın Gəncəni və Mingəçeviri raket atəşinə tutması ilə bağlı özbək və rus dillərində materiallar yayıb.
“tnews.uz” portalı Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin Ermənistan silahlı qüvvələrinin Gəncəni növbəti dəfə raket atəşinə tutması ilə bağlı bəyanatını yayıb.
Bəyanatda deyilir: “2020-ci il oktyabrın 17-də gecə saat 01:00 radələrində Ermənistan Azərbaycanın Gəncə şəhərini ballistik raket atəşinə tutub. Ermənistanın Azərbaycana qarşı yeni təcavüzündən sonra Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri olan və cəbhə xəttindən çox uzaqda yerləşən Gəncə şəhərinə sayca üçüncü dəhşətli hücum ciddi sayda mülki insanların itkisinə səbəb olub, 13 şəxs, o cümlədən 2 uşaq həyatını itirib, 40-dan çox insan ciddi yaralanıb”.
Sənəddə bildirilir ki, Ermənistanın beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquq qaydalarını, eləcə də elan olunmuş humanitar atəşkəsi kobud şəkildə pozaraq dinc insanların məqsədli şəkildə öldürməsi müharibə cinayətidir. Ermənistan rəhbərliyi bu cinayətə görə tam məsuliyyət daşıyır.
“Qalampir.uz” portalı Prezidentin köməkçisi Hikmət Hacıyevin rəsmi Tvitter hesabına istinadla yazır ki, ötən gecə cəbhə xəttindən uzaqda olan Gəncə və Mingəçevir Ermənistan tərəfdən raket atəşinə tutulub. Gəncədə 13 nəfər ölüb, 40-dan çox insan yaralanıb. Ermənistan ərazisindən Gəncəyə atılan SCUD/Elbrus taktiki ballistik raketləridir.
Yazıda oktyabrın 11-də Gəncənin atəşə tutulması, ölənlər, yaralananlar, dağıntılar haqqında da məlumat verilir.
“Human.uz” saytı isə rus dilində “BMT Ermənistan tərəfdən Azərbaycanın dinc əhalisinin raket atəşinə tutulmasını ittiham edir” sərlövhəli məqalə verib.

Uzbek news portals such as ‘tnews.uz’, ‘qalampir.uz’ and ‘human.uz’ have spread materials about the Armenian rocket attacks on Ganja and Mingachevir.
‘tnews.uz’ portal also added the statement released by Azerbaijan’s Ministry of Foreign Affairs about another rocket attack on Ganja city by the Armenian armed forces.
The statement reads: “On the night of 17 October 2020 around 1 am the armed forces of Armenia attacked the Ganja city of Azerbaijan with ballistic missiles. This, the third in a row atrocious attack on the second biggest city of Azerbaijan, since the new aggression of Armenia against Azerbaijan, situated far away from the frontline caused serious civilian casualties; 12 civilians, including 2 minors killed, and more than 40 people injured.”
The document also stated: “Armenia’s deliberate and indiscriminate targeting of civilians, in a blatant violation of norms and principles of international law, including international humanitarian law, as well as declared humanitarian ceasefire, the purposeful killing of peaceful people constitute a war crime and a crime against humanity and the leadership of Armenia bears full responsibility for this crime.”
‘Qalampir.uz’ portal referred to the Twitter post from Presidential Aide Hikmet Hajiyev’s account: “Last night Armenia launched rocket attacks on Ganja and Mingachevir cities which are located far from the contact line. 13 civilians were killed and more than 40 were injured in Ganja. The rockets, which were launched from the Armenian territory were SCUD/Elbrus Operative-Tactical Ballistic Missile.
‘Human.uz’ website published an article titled ‘The UN condemns rocket attack on Azerbaijan’s civilian population from the Armenian side’.