Çinin kütləvi informasiya vasitələri Ermənistan silahlı qüvvələrinin oktyabrın 17-də gecə cəbhə zonasından uzaqda yerləşən, Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri olan Gəncənin mərkəzi hissələrini raket atəşinə tutması barədə Çin, ingilis, rus dillərində xəbərlər yayıb.
Ölkənin milli xəbər agentliyi Sinxua, Çin Mərkəzi Televiziyası, “Çin gəncləri” qəzeti, digər xəbər portalları və elektron nəşrlərin təqdim etdiyi xəbərlərdə raket hücumu nəticəsində ölən və yaralananların olduğu, mülki binaların dağıldığı qeyd olunub. Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevin açıqlamasına istinadla bildirilib ki, Ermənistan Gəncə ilə yanaşı, Azərbaycanın digər məntəqələrinə də atəş açılıb. Bildirilib ki, iri su anbarının və elektrik stansiyasının olduğu Mingəçevirə hədəflənən raketlər məhv edilib.
Çin KİV-ləri qeyd edir ki, sakinlərin çoxu yuxuda olarkən Gəncə şəhəri atəşə tutulub. Hadisə şahidlərinin ölən və yaralılar haqqında dedikləri fikirlər də xəbərlərdə əksini tapıb. Ermənistan silahlı qüvvələrinin Gəncə şəhərini “SCUD/Elbrus” əməliyyat-taktiki ballistik raketləri ilə hədəfə aldıqları qeyd olunub.
Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğunun məlumatına istinad edən Çin KİV-ləri yazır ki, sentyabrın 27-dən başlayan toqquşmalar nəticəsində Azərbaycanın 60 mülki vətəndaşı ölüb, 270 sakin isə xəsarət alıb, 1704 ev, 90 çoxmənzilli yaşayış binası və 327 mülki obyekt yararsız vəziyyətə düşüb. Bundan başqa, Azərbaycanın Müdafiə Nazirliyinin Ermənistanın oktyabrın 15-də Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ordubad rayonuna raket hücumu barədə məlumatından da istifadə olunub.
Xəbərlərdə münaqişənin tarixi barədə məlumat verilib. Qeyd olunub ki, Dağlıq Qarabağ bölgəsi Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazisidir. Ötən əsrin 90-cı illərində bölgədə Ermənistan ilə Azərbaycan arasında müharibə olub. Sentyabrın 27-dən başlayan hərbi toqquşmalar isə 1994-cü ildə atəşkəsin elan olunmasından sonra cəbhə xəttində baş verən ağır döyüşlərdir.

The Chinese media outlets have spread news on the Armenian missile strike on Azerbaijan’s second-largest city Ganja in Chinese, English and Russian.
Referring to the statement made by the President of Azerbaijan - Head of the Foreign Policy Department of the Presidential Administration Hikmet Hajiyev, it was stated that Armenia opened fire not only on Ganja, but also on other civilian settlements. It was reported that the missiles targeted Mingachevir, where there is a large reservoir and a power station, were destroyed.
The Chinese media outlets stated that the strike was made during the night hours, while most residents of the Ganja city were sleeping. The news also presented the statements made by witnesses about killings and injuries.
With reference to the Prosecutor General’s Office of the Republic of Azerbaijan, the Chinese media reports that 60 civilians were killed, 270 were injured and 90 apartment buildings and 327 civilian objects were destroyed in Azerbaijan as a result of the clashes, which started on September 27.
The news also gave information about the history of the conflict. It was noted that the Nagorno-Karabakh region is the internationally recognized territory of Azerbaijan. There was a war between Armenia and Azerbaijan in the 1990s. The military clashes that started on September 27 were heavy battles on the contact line following the declaration of the ceasefire in 1994.