Azərbaycanın Birinci vitse-prezidentinin köməkçisi Elçin Əmirbəyov İsveçrədə çıxan məşhur “La Tribune de Genève” qəzetinə müsahibə verib.
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidentinin köməkçisi Elçin Əmirbəyov Azərbaycanın yaşayış məntəqələrinin hər gün Ermənistan ərazisindən raket atəşinə tutulmasını “müharibə cinayətləri” və “beynəlxalq hüququn hiddətləndirici şəkildə pozulması” kimi səciyyələndirərək, beynəlxalq birliyi Ermənistanın bu hərəkətlərini pisləməyə çağırır. O, Azərbaycanın heç bir təqsiri olmayan mülki vətəndaşlarının bundan sonra da həlak olmasının qarşısını almaq üçün konkret tədbirlər görməyə çağırıb.
E.Əmirbəyovun sözlərinə görə, döyüş meydanında çıxılmaz vəziyyətə düşdüyünü anlayan Ermənistan Azərbaycanı Ermənistan ərazisinə cavab zərbələri endirməyə təhrik etməyə çalışır ki, üçüncü ölkələrin, xüsusən Rusiyanın bu münaqişəyə Ermənistanın tərəfində qoşulması üçün “tutarlı əsas” olsun.
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidentinin köməkçisi müsahibədə qeyd edir ki, bu günə qədər Azərbaycan ordusu 20-yə yaxın kəndi və bir şəhəri erməni işğalından azad edib.
E.Əmirbəyov Türkiyənin bu münaqişədə Azərbaycanın tərəfində iştirakı barədə sualın cavabında qəti şəkildə bildirib ki, Yerevanın yaydığı yalan məlumatlara rəğmən, Türkiyə döyüş əməliyyatlarına əsla qoşulmayıb.
Müsahibədə vurğulanır ki, Ermənistan öz qonşusunu “erməni əhaliyə qarşı soyqırımı” törətməkdə təqsirləndirir. Bakı isə bunu təkzib edir və xatırladır ki, 1980-ci illərin axırlarında 200 min azərbaycanlı Ermənistandan qaçmağa məcbur olub. Azərbaycan tərəfi Ermənistanı öz ölkəsində və işğal edilmiş ərazilərdə “etnik təmizləmə” aparmağa görə qınayır.
Yüksək vəzifəli Azərbaycan diplomatı hərbi əməliyyatların dayandırılması və danışıqların bərpa olunması perspektivlərindən söhbət açaraq bildirib ki, heç nə, o cümlədən “Bakının istəmədiyi halda” münaqişənin regional miqyas alması istisna olunmur. Bakı Minsk qrupunun həmsədrləri olan ABŞ-ı, Rusiyanı və Fransanı da təqsirləndirir ki, onlar 30 il ərzində vasitəçilik fəaliyyətini həyata keçirir, lakin bu müddətdə Ermənistanın çoxsaylı provokasiyalarına göz yumub, gözləmə mövqeyi tutub və beləliklə təcavüzkarın cəzasız qalmasına şərait yaradıblar.
E.Əmirbəyov deyib: “Atəşkəs yaxşı niyyətdir, lakin o, möhkəm sülhün bərqərar olması üçün kifayət deyil, atəşkəs konkret nəticələr əldə edilməsinə, daha dəqiq desək, BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrində tələb edildiyi kimi, erməni silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərindən tamamilə çıxarılmasına yönəlmiş substantiv danışıqlarla müşayiət olunmalıdır.
Bakı sülh prosesinin bərpa olunmasına hazırdır və biz bəzi görüşlərə ev sahibliyi etmək təkliflərinə görə İsveçrə tərəfə minnətdarıq, lakin əvvəlcə bilməliyik ki, bu danışıqlardan nə gözləyirik, dəqiq gündəlik nədən ibarətdir və bizi hansı nəticələr gözləyir”.

Elchin Amirbayov, Assistant to the First Vice President of Azerbaijan, gave an interview to La Tribune de Genève, a famous Swiss newspaper.
Portraying Armenia’s daily shelling of residential settlements in Azerbaijan as war crimes and a blatant violation of international, Amirbayov called on the international community to strongly condemn the Armenian aggression. He also urged the international community to take urgent measures to prevent further deaths of innocent Azerbaijani civilians.
According to the vice-presidential aide, having realized that it is in a deadlock on the battlefield, Armenia is striving to incite Azerbaijan to retaliate against the territory of Armenia in order to have a “consistent reason” for the involvement of third countries, especially Russia, in the conflict.
In his interview, Amirbayov informed that nearly 20 villages and a city of Azerbaijan have been liberated from the Armenian occupation until now.
Asked about Yerevan’s allegations on Turkey’s participation on the side of Azerbaijan in this conflict, Amirbayov resolutely rejected all this, stating that Turkey has never joined the hostilities.
It is emphasized in the interview that Armenia accuses its neighbor of committing "genocide against the Armenian population". Baku denies these allegations and recalls that 200,000 Azerbaijanis were forced to flee Armenia in the late 1980s. The Azerbaijani side condemns Armenia for carrying out "ethnic cleansing" in its country and in the occupied territories.
Baku also accuses the US, Russia and France, the OSCE Minsk Group co-chair trio, of turning a blind eye to Armenian numerous provocations over the past 30 years and failing to achieve the punishment of the aggressor.
Amirbayov said: “A ceasefire is a good intention but it is not enough for the establishment of a solid peace, the ceasefire is aimed at achieving concrete results, more precisely, the complete withdrawal of the Armenian armed forces from the occupied territories of Azerbaijan, as required by the relevant resolutions of the UN Security Council.”
“Baku is ready for the restoration of the peace process and we are grateful to the Swiss side for their offers to host some meetings, but first we need to know what we expect from these talks, what exactly is on the agenda, and what results await us,” he added.