Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun Dillər və ictimai fənlər kafedrasının müdiri, dosent İlkin Əlimuradovun “Aldiplomasy” nəşrində dərc olunmuş “Azərbaycan 30 ildir erməni işğalı altında olan torpaqlarını azad edir” sərlövhəli məqaləsində Ermənistanın ərazilərimizin 20 faizini işğal etməsi, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri və digər beynəlxalq təşkilatların sənədlərinə məhəl qoymaması, ATƏT-in Minsk qrupunun vasitəçiliyi ilə aparılan danışıqlarda qeyri-konstruktiv mövqeyi barədə ətraflı məlumat verilir. Qeyd olunur ki, işğalçı ölkənin son hərbi təxribatına cavab olaraq əks-hücum əməliyyatı həyata keçirən Azərbaycan Ordusu torpaqlarımızı düşməndən azad edir.
Rayetmısr” portalında isə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun müəllimi, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Məmmədəli Babaşlının “Beynəlxalq hüquq Azərbaycana öz ərazilərini erməni işğalından azad etmək haqqı verir” sərlövhəli məqaləsi yerləşdirilib. Müəllif xalqımızın öz torpaqlarını işğalçı qoşunlardan təmizləmək hüququnu beynəlxalq miqyasda qəbul edilmiş sənədlərlə əsaslandırır. Məqalədə, həmçinin Ermənistanın sentyabrın 27-də növbəti hərbi təxribatından sonra davam edən döyüşlərdə məğlub olaraq, çarəsizlikdən Azərbaycanın mülki obyektlərini hədəfə alması, dinc əhalini qətlə yetirməsi barədə ətraflı məlumat verilir.

Aldiplomasy portal has published an article entitled “Azerbaijan is liberating its lands from the 30-year-long Armenian occupation”.
The article authored by Ilkin Alimuradov, head of the Department of Languages and Social Sciences of the Azerbaijan Institute of Theology and associate professor, provides detailed information about the occupation of 20 percent of Azerbaijani territories by Armenia, Yerevan’s disregard for the relevant UN Security Council resolutions and documents of other international organizations, as well as about Armenia’s non-constructive position in the negotiation process mediated by the OSCE Minsk Group. The article notes that in response to the latest military provocation of Armenia, the Azerbaijani Army launched a counteroffensive operation to liberate the country’s territories from the Armenian occupation.
Moreover, the Rayetmısr portal published an article headlined “International law gives Azerbaijan the right to liberate its territories from the Armenian occupation”.
The article by Mammadali Babashli, a teacher at the Azerbaijan Institute of Theology, states that Azerbaijan’s right to clear its territories from occupying forces is justified by international legal documents. The author also notes that having suffered a heavy defeat in the battles caused by their provocations, Armenian armed forces continued, out of desperation, targeting civilian settlements.