Vyetnamın aparıcı media qurumlarından olan “Voice of Vietnam” (VOV News) xəbər agentliyinin saytında Prezident İlham Əliyevin “Əl-Ərəbiyə” telekanalına Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı verdiyi müsahibəyə istinadla məqalə dərc olunub.
Məqalədə Azərbaycan Prezidentinin fransalı həmkarı Emmanuel Makronla telefon danışığına toxunulub. Bildirilib ki, həmin söhbət zamanı Fransa Prezidentinin Dağlıq Qarabağda Ermənistan silahlı qüvvələri ilə hərbi qarşıdurmada Azərbaycan tərəfində müharibəyə qoşulmaq üçün Suriyadan Türkiyə ərazisi ilə gələn xarici döyüşçülər barədə sorğu edib. Yazıda müsahibəyə istinadla qeyd edilir ki, Azərbaycan Prezidenti irəli sürülən ittihamı qəti şəkildə rədd edib və bununla əlaqədar Fransa Prezidentinə etirazını bildirərək, ondan bu iddianı təsdiqləyən sübutları təqdim etməyi xahiş edib.
“VOV News” Prezident İlham Əliyevə istinadən bildirir ki, Fransa indiyədək Azərbaycan tərəfinə bu ittihamı təsdiqləyən heç bir sübut təqdim etməyib.
Məqalədə Azərbaycan Prezidentinin mövzu ilə əlaqədar “Əl-Ərəbiyə” kanalına müsahibəsindəki “Azərbaycan torpağında əcnəbi döyüşçülər yoxdur. Buna heç ehtiyac da yoxdur. Bizim ordumuz demək olar ki, yüz min nəfərdən ibarətdir” fikrinə də yer verilib.
Xəbərdə, həmçinin qeyd edilir ki, Prezident Əliyev bununla kifayətlənmir və Türkiyənin “F-16” təyyarəsinin Ermənistanın “SU-25” təyyarəsini vurması barədə ittihamı təkzib edərək, bu hadisənin baş verməsi ilə bağlı heç bir sübutun olmadığını və bununla bağlı günahlandıranlardan əsassız iddialara görə Azərbaycan tərəfindən üzr istəməsini tələb edib”.

VOV News, one of the leading Vietnamese media outlets, republished the interview Azerbaijani President Ilham Aliyev gave to Al Arabiya TV regarding the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict.
The media outlet also highlighted the phone call between President Ilham Aliyev and French President Emmanuel Macron. It was reported that during the conversation, the French President asked about the foreign fighters recruited from Syria and Turkey to fight on the Azerbaijani side in the war in Nagorno-Karabakh. VOA News, referring to the interview, noted that the Azerbaijani president categorically rejected the accusation, expressed his objection to his French counterpart, and asked him to provide evidence of his claims.
“There is no foreign fighters on Azerbaijani soil. There is no need for that. Our army is almost 100 thousand people,” VOA News cited President Ilham Aliyev as saying.
The Vietnamese media outlet also highlighted President Ilham Aliyev’s denial of reports on the alleged downing of an Armenian SU-25 aircraft by a Turkish F-16 fighter jet. “Another thing which I can tell you that Armenians make another fake news as if Turkish F-16 shot down Armenian SU-25. And that was fake news,” the Azerbaijani leader said.