İtaliyanın çoxsaylı kütləvi informasiya vasitələri, o cümlədən nüfuzlu “İl Giornale” qəzeti, “Adnkronos” xəbər agentliyi, “Kmetro0”, “Notizie Tiscali”, “Notizie Yahoo”, “Occhio Notizie”, “Telenicosia”, “Politicamente Corretto”, “Agenzia Nova” və digər mətbuat orqanları Azərbaycanın bu ölkədəki səfiri Məmməd Əhmədzadənin Ermənistan silahlı qüvvələrinin Gəncə şəhərinə son raket hücumu və Azərbaycanın mülki əhalisinə qarşı törətdiyi müharibə cinayətləri ilə bağlı açıqlamasını dərc edib.
Azərbaycan səfiri İtaliya hökumətini, parlament üzvlərini, siyasi partiyaları, kütləvi informasiya vasitələrini Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzünə və mülki azərbaycanlı əhaliyə törətdiyi müharibə cinayətlərinə biganə qalmamağa çağırıb. Diplomat qeyd edib ki, erməni tərəfinin yalanlarına inananlar, işğalçının iddialarını kor-koranə dəstəkləyənlər Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın ikinci ən böyük şəhəri olan Gəncədə ağır artilleriya silahları, raketlərin istifadəsi ilə dinc əhaliyə qarşı törətdiyi müharibə cinayətlərindən nəticə çıxarmalıdılar. M.Əhmədzadə qeyd edib ki, sentyabrın 27-dən başlayaraq Ermənistanın Azərbaycanın yaşayış məntəqələrinə raket hücumları nəticəsində 60 mülki azərbaycanlı qətlə yetirilib, 270 nəfərdən çox mülki şəxs yaralanıb.
Səfir, həmçinin vurğulayıb: “Qərəzlilik yetər! İkili standartlar yetər! Məsələyə ideoloji don geyindirmək yetər! “Xristian ermənilər” və “müsəlman azərbaycanlılar” kimi bölünmə yetər! Nəhayət, anlamaq lazımdır ki, bu münaqişənin din ilə heç bir əlaqəsi yoxdur! Anlamaq lazımdır ki, Ermənistan sülh istəmir! Anlamaq lazımdır ki, Ermənistan Azərbaycan torpaqlarının işğalını davam etdirmək istəyir. Anlamaq lazımdır ki, Ermənistan işğal etdiyi ərazilərdən qovduğu 1 milyondan çox azərbaycanlının öz doğma torpaqlarına qayıtmasını istəmir. Buna nail olmaq üçün də Ermənistan Azərbaycana qarşı yalan və saxtakarlıqlarla dolu propaqanda aparır”.
Diplomat açıqlamasını bu fikirlərlə yekunlaşdırıb: “Əgər doğurdan da Ermənistan sülh istəyirsə, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən öz silahlı qüvvələrini çıxarmalıdır. Çünki Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qalması bölgədə sülhə əsas təhdiddir”.

Many Italian mass media, including the prestigious ‘Il Giornale’ newspaper, ‘Adnkronos’ news agency, ‘Kmetro0’, ‘Notizie Tiscali’, ‘Notizie Yahoo’, ‘Occhio Notizie’, ‘Telenicosia’, ‘Politicamente Corretto’, ‘Agenzia Nova’ and other media outlets published the statement made by Azerbaijani ambassador to Italy Mammad Ahmadzade, regarding the recent rocket attack by the Armenian armed forces on the city of Ganja and the war crimes committed against the civilian population of Azerbaijan.
The diplomat called on the Italian government, members of parliament, political parties, and mass media not to remain indifferent to Armenian military provocation against Azerbaijan and Armenian war crimes against Azerbaijani civilians. The ambassador noted that 60 civilians were killed, and 270 were injured as a result of the Armenian rocket attacks on Azerbaijan’s civilian settlements starting from September 27.
The ambassador also emphasized: “Finally, it is necessary to understand that this conflict has nothing to do with religion! It is necessary to understand that Armenia does not want peace! It should be understood that Armenia wants to continue the occupation of Azerbaijani lands. It should be understood that Armenia does not want the more than 1 million Azerbaijanis expelled from the occupied territories to return to their native lands. To achieve this, Armenia carries out propaganda against Azerbaijan full of lies and frauds.”
The ambassador stated: “If Armenian wants peace, it must withdraw its armed forces from Azerbaijan’s occupied territories. The existence of Armenian armed forces in Azerbaijan’s occupied territories is a main threat to peace in the region.