Nüfuzlu “The Korea Times” qəzetində çap olunan “Azərbaycan Ermənistan qoşunlarının dərhal geri çəkilməsini tələb edir” başlıqlı məqalədə münaqişə ilə bağlı Azərbaycanın ədalətli mövqeyi barədə məlumat verilib.
Ölkəmizin Koreya Respublikasındakı səfiri Rəmzi Teymurovun müəllifi olduğu məqalədə sentyabrın 27-də Ermənistanın növbəti təxribatı nəticəsində yaranmış vəziyyətdən söz açılıb. Bildirilib ki, Azərbaycan beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazisi çərçivəsində döyüş əməliyyatları aparır.
Münaqişənin tarixi barədə məlumat verən diplomat qeyd edib ki, Ermənistan Azərbaycan ərazilərinin 20 faizini 30 ilə yaxındır işğal altında saxlayıb. İşğal siyasəti nəticəsində bir milyon azərbaycanlı öz yurdundan qovularaq qaçqın və ya məcburi köçkün vəziyyətinə düşüb. BMT Təhlükəsizlik Şurası erməni silahlı birləşmələrinin Dağlıq Qarabağ bölgəsi də daxil olmaqla Azərbaycanın işğal olunmuş bütün ərazilərindən tam, dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmasına dair 4 qətnamə qəbul edib. Qoşulmama Hərəkatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Avropa Şurası, Avropa Parlamenti, ATƏT, NATO kimi bir neçə beynəlxalq təşkilat da oxşar qərarlar qəbul edib. Amma Ermənistan beynəlxalq ictimaiyyətin tələblərini yerinə yetirməkdən boyun qaçırır.
Qeyd olunub ki, bəzi Qərb ölkələrinin mətbuatında Dağlıq Qarabağın “mübahisəli ərazi” kimi təqdim olunması təəssüf doğurur. Çünki beynəlxalq təşkilatların sənədlərində Dağlıq Qarabağ da daxil olmaqla Azərbaycan ərazilərinin Ermənistan tərəfindən işğalı təsdiqini tapıb və bu əməl qınanıb.
Səfir R.Teymurov bəzi qərəzli məqalələrdə Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin əhalisinin etnik tərkibi barədə saxta məlumatların əksini tapdığını qeyd edib. Baxmayaraq ki, münaqişə başlayana yaxın erməni millətindən olanların sayı Dağlıq Qarabağda üstünlük təşkil edib, bu, onlara etnik təmizləmə aparmaq hüququ vermir. Bu cür etnik təmizləmə BMT Nizamnaməsinin əsas prinsipləri də daxil olmaqla, beynəlxalq hüququn açıq şəkildə pozulması deməkdir.
Məqalədə bəzi KİV-lər tərəfindən Ermənistan ilə Azərbaycan arasındakı münaqişənin dini müstəviyə keçirilməsi cəhdləri pislənib və bunun əsassız olduğu vurğulanıb. Belə ki, Azərbaycanın əsrlərboyu multikultural, tolerant ölkə olması, burada müxtəlif dinlərə mənsub olanlar kimi, xristianların da dinc, dostluq şəraitində yaşadığı hamıya məlumdur. Hətta 2016-cı ildə Roma Papası Fransisk zorakı ekstremizmlə parçalanmış dünya üçün Azərbaycanı dini dözümlülük modeli kimi yüksək qiymətləndirib.

В статье под названием «Азербайджан требует немедленного вывода армянских войск», опубликованной во влиятельной южнокорейской газете The Korea Times, говорится о справедливой позиции Азербайджана в отношении конфликта.
В статье посла нашей страны в Республике Корея Рамзи Теймурова говорится о ситуации, возникшей в результате очередной провокации Армении, начатой 27 сентября. Сообщалось, что Азербайджан ведет военные действия на своей международно признанной территории.
Давая информацию об истории конфликта, дипломат отметил, что Армения на протяжении почти 30 лет оккупировала 20 процентов территорий Азербайджана. В результате оккупационной политики один миллион азербайджанцев были изгнаны со своей родины и стали беженцами или вынужденными переселенцами. Совет Безопасности ООН принял 4 резолюции о полном, немедленном и безоговорочном выводе вооруженных сил Армении со всех оккупированных территорий Азербайджана, включая регион Нагорного Карабаха. Некоторые международные организации, такие как Движение неприсоединения, Организация исламского сотрудничества, Совет Европы, Европейский парламент, ОБСЕ и НАТО, приняли аналогичные решения. Но Армения отказывается выполнять требования международного сообщества.
Было отмечено, что вызывает сожаление то, что в средствах массовой информации некоторых западных стран Нагорный Карабах представляется как «спорная территория». Потому что документы международных организаций подтвердили оккупацию Арменией азербайджанских территорий, в том числе Нагорного Карабаха, и сей акт был осужден.
Посол Р.Теймуров отметил, что в некоторых тенденциозных статьях содержится ложная информация об этническом составе населения оккупированных территорий Азербайджана. Хотя в начале конфликта в Нагорном Карабахе преобладали армяне, это не дает им права проводить этнические чистки. Такая этническая чистка является явным нарушением международного права, в том числе основных принципов Устава ООН.
В статье осуждаются попытки некоторых СМИ перевести конфликт между Арменией и Азербайджаном на религиозный уровень и подчеркивается необоснованность такого подхода. Всем известно, что Азербайджан на протяжении веков является многокультурной и толерантной страной, где христиане, как и люди иных вероисповеданий, живут в условиях мира и дружбы. Даже в 2016 году Папа Франциск В 2016 году Папа Римский Франциск высоко оценил Азербайджан с его моделью высокой религиозной толерантности и приводил нашу страну в пример другим странам мира, раздираемых насильственным экстремизмом.