Nüfuzlu “The Korea Times” qəzetində çap olunan “Azərbaycan Ermənistan qoşunlarının dərhal geri çəkilməsini tələb edir” başlıqlı məqalədə münaqişə ilə bağlı Azərbaycanın ədalətli mövqeyi barədə məlumat verilib.
Ölkəmizin Koreya Respublikasındakı səfiri Rəmzi Teymurovun müəllifi olduğu məqalədə sentyabrın 27-də Ermənistanın növbəti təxribatı nəticəsində yaranmış vəziyyətdən söz açılıb. Bildirilib ki, Azərbaycan beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazisi çərçivəsində döyüş əməliyyatları aparır.
Münaqişənin tarixi barədə məlumat verən diplomat qeyd edib ki, Ermənistan Azərbaycan ərazilərinin 20 faizini 30 ilə yaxındır işğal altında saxlayıb. İşğal siyasəti nəticəsində bir milyon azərbaycanlı öz yurdundan qovularaq qaçqın və ya məcburi köçkün vəziyyətinə düşüb. BMT Təhlükəsizlik Şurası erməni silahlı birləşmələrinin Dağlıq Qarabağ bölgəsi də daxil olmaqla Azərbaycanın işğal olunmuş bütün ərazilərindən tam, dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmasına dair 4 qətnamə qəbul edib. Qoşulmama Hərəkatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Avropa Şurası, Avropa Parlamenti, ATƏT, NATO kimi bir neçə beynəlxalq təşkilat da oxşar qərarlar qəbul edib. Amma Ermənistan beynəlxalq ictimaiyyətin tələblərini yerinə yetirməkdən boyun qaçırır.
Qeyd olunub ki, bəzi Qərb ölkələrinin mətbuatında Dağlıq Qarabağın “mübahisəli ərazi” kimi təqdim olunması təəssüf doğurur. Çünki beynəlxalq təşkilatların sənədlərində Dağlıq Qarabağ da daxil olmaqla Azərbaycan ərazilərinin Ermənistan tərəfindən işğalı təsdiqini tapıb və bu əməl qınanıb.
Səfir R.Teymurov bəzi qərəzli məqalələrdə Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin əhalisinin etnik tərkibi barədə saxta məlumatların əksini tapdığını qeyd edib. Baxmayaraq ki, münaqişə başlayana yaxın erməni millətindən olanların sayı Dağlıq Qarabağda üstünlük təşkil edib, bu, onlara etnik təmizləmə aparmaq hüququ vermir. Bu cür etnik təmizləmə BMT Nizamnaməsinin əsas prinsipləri də daxil olmaqla, beynəlxalq hüququn açıq şəkildə pozulması deməkdir.
Məqalədə bəzi KİV-lər tərəfindən Ermənistan ilə Azərbaycan arasındakı münaqişənin dini müstəviyə keçirilməsi cəhdləri pislənib və bunun əsassız olduğu vurğulanıb. Belə ki, Azərbaycanın əsrlərboyu multikultural, tolerant ölkə olması, burada müxtəlif dinlərə mənsub olanlar kimi, xristianların da dinc, dostluq şəraitində yaşadığı hamıya məlumdur. Hətta 2016-cı ildə Roma Papası Fransisk zorakı ekstremizmlə parçalanmış dünya üçün Azərbaycanı dini dözümlülük modeli kimi yüksək qiymətləndirib.

The article entitled "Azerbaijan demands the immediate withdrawal of Armenian troops" was published in the reputable "The Korea Times" newspaper.
The article, written by Azerbaijani ambassador to the Republic of Korea Ramzi Teymurov provides information about the situation caused by another Armenian provocation on September 27. It was stated that Azerbaijan carries out operations within its internationally recognized territories.
Informing the readers about the history of the conflict, the diplomat also noted that Armenia has occupied 20 percent of Azerbaijan’s territories for 30 years. As a result of Armenia’s occupation policy, over a million Azerbaijanis have become refugees and IDPs in their lands. The UN Security Council has adopted 4 resolutions on the immediate, complete, and unconditional withdrawal of the Armenian armed forces from all occupied territories of Azerbaijan. Several international organizations, such as the Non-Aligned Movement, the Organization of Islamic Cooperation, the Council of Europe, the European Parliament, the OSCE, and NATO, have also adopted similar documents. However, Armenia still ignores the demands of the international community.
It was written that some Western countries regrettably present Nagorno-Karabakh as a ‘disputed territory’. The documents adopted by international organizations confirmed the occupation of Azerbaijani territories, including Nagorno-Karabakh, by Armenia, and this act was condemned.
The ambassador stated that some biased articles contain false information about the ethnic composition of the population of Azerbaijan’s occupied territories. Although the number of Armenians predominated in Nagorno-Karabakh until the beginning of the conflict, it did not give them the right to carry out ethnic cleansing. Such ethnic cleansing is a clear violation of international law, including the basic principles of the UN Charter.
The article also condemns attempts made by some mass media to transfer the conflict between Armenia and Azerbaijan to a religious level and emphasizes its groundlessness. Thus, it is known that Azerbaijan has been a multicultural and tolerant country for centuries, where Christians, like people of different religions, live in peaceful and friendly conditions. Even in 2016, Pope Francis praised Azerbaijan as a model of religious tolerance for a world torn by violent extremism.