“Ermənilərin partlatdığı avtobusda mən də olmuşam” - Tanınmış aktrisa (AzVision)
Bunu Qarabağlı aktrisa Fatma Mahmudova müzəffər Ordumuzun uğurlu döyüşlərindən danışarkən deyib. Ağdamda anadan olan Xalq artisti bildirib ki, birinci Qarabağ müharibəsi zamanı gördüyü dəhşətləri hələ də unutmayıb.
“Həmişə qələbə xəbərlərini gözləyirəm və inanıram ki, Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə hər şey əla olacaq. Göydə Allaha, yerdə ona sığınmışıq. Dövlətimiz, başçımız nə deyirsə, biz də ona hazırıq. Səbr etmək lazımdır, hər şeyi birdən həll etmək mümkün deyil. Kəndlərimiz, rayonlarımız azad edildikcə qəhərlənirəm, sevinc gözyaşları tökürəm. Allah əsgərlərimizi var etsin, Ordumuzu qorusun.
90-cı illərin ağrısını, acısını, dəhşətini gözümlə görmüşəm. 1991-ci ildə Gəncənin girəcəyində ermənilərin bomba qoyub partlatdığı Ağdam -Tiflis avtobusunda övladımla birlikdə mən də olmuşam. Oradan 5-6 nəfər sağ çıxdı. Çox ağır yaralandım, bir ilə yaxın yaddaşımı itirdim. İndi həmin yerdə həlak olanların xatirəsinə abidə də qoyulub. Ermənilərin məqsədi Gəncə avtovağzalını partlatmaq idi.
Xocalı, Quşçular, Malıbəyli camaatı köçkün düşəndə onların bir neçəsini evimdə yerləşdirmişəm, qulluq etmişəm. O dəhşətli günləri unutmaram. Ona görə də Ordumuzun uğurlarına ürəkdən sevinirəm. Xalq sevinc içindədir. İllərdir ki, böyük ümidlə yaşayıram. Arzumdur ki, Ağdam Dövlət Dram Teatrı Ağdam şəhərində yenidən fəaliyyət göstərsin. Ora bizim torpağımzıdır. Biz haqq tərəfdarıyıq. Dünya insanları da bizim tərəfimizdə olmalıdır”.
Aktrisa Şuşanın azad olunması xəbərini xüsusi həyacanla gözləyir.
“Şuşa, Laçın, Kəlbəcər bizim tacımızdır. Şuşa Üzeyir Hacıbəyov, Xan Şuşinski deməkdir. Ağdama qayıdanda ilk olaraq anamın məzarını axtaracağam. Anamı orada itirdim. Heç onu necə tapacağımı bilmirəm. Yoldaşım Tofiq Qarayev 6 il Milli Ordumuzun tərkibində müharibədə döyüşüb. Özüm isə 1989-cu ildən 1998-ci ilə qədər Ağdam Dövlət Dram Teatrının kollketivi ilə birgə qaynar döyüş nöqtələrində olmuşam. Qarabağ, Ağdam deyəndə qəlbim alovlanır. Qarabağ azad olunandan sonra kəndbəkənd oraları gəzib ürəyimə su səpəcəyəm. Həyatımı Ağdamla bağlayacağam. Həmişə Qarabağlı olmağımla fəxr etmişəm”.

“I was inside the bus blown up by Armenians” - famous actress (AzVision)
“I was inside the bus blown up by Armenians,” said Fatma Mahmudova, a famous Azerbaijani actress as she praised the successful battles of the Azerbaijani Army.
The People’s Artist, who was born in Aghdam, said she still remembers the horrors of the First Karabakh War.
“I always wait for news of victory, and I believe that everything is going to be nice under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief. We are ready for whatever our state and leader orders. We need to be patient, it is impossible to solve everything at once. As our villages and regions are liberated, I am moved to years. May Allah bless our soldiers, and protect our army,” she said.
Mahmudova noted that she experienced the horrors and suffering of the 90s. “I and my child were inside the Aghdam-Tbilisi passenger bus blown up by Armenians at the entrance to Ganja city in 1991. Only 5-6 people managed to survive. I was seriously injured, and I lost my memory for almost a year. Now a monument has been erected in memory of those who died in that place. The goal of the Armenians was to blow up the Ganja bus station,” the actress added.
The actress said that she welcomed some of the IDPs from Khojaly, Gushchular and Malibeyli villages into her house and took care of them. “I will not forget those horrific days. That is why I am heartily happy for the successes of our Army. The people are happy. I have been living with great hope for years. I wish that the Agdam State Drama Theater would operate again in the city of Agdam. It is our land. We are supporters of justice.”
Mahmudova added that she is eagerly waiting for the news of the liberation of Shusha city from the Armenian occupation.